Pravidelné tréninky:

Sokolovna (úterý, 16.00-18.00 hod.)
SVČ Mozaika Polička (pátek, 14.00-16.00 hod., pouze mládež)

Historie:

První pokus o založení šachového spolku se datuje k r. 1919, kdy se konal 1. turnaj,který však byl předčasně ukončen odjezdem několika hráčů. Z tohoto důvodu vznikl spolek až o dva roky později, r. 1921! Vyznavači královské hry se scházeli v tehdejší klubovně hotelu Žert. První šachový turnaj o přebornictví klubu se uskutečnil r. 1922 (18 účastníků). Mezi významné hráče patřili především pánové Rippel, Faltus, Večeřa, Huráň, Ostrý, Kubíček, Novotný, Baiza, Hiller... Předsedou se stal již zmiňovaný A. Večeřa, jednatelem byl V. Rippel. Aby spolek vyjádřil poctu přednímu českému hráči mistru K. Hromádkovi (v našem královském městě prožil určitou část svého života), rozhodli se šachisté pojmenovat po něm. Mistr toto uznání ve vší skromnosti odmítl, avšak navrhl pojmenování podle jednoho z nejlepších šachových žurnalistů pana J. V. Štefanydese. Návrh byl jednohlasně schválen. V této době se konal první meziměstský zápas se šachovým klubem Vysoké Mýto na půdě sousedního města Litomyšle, kde spolek reprezentovalo 12 zdejších hráčů. První toto změření sil s cizím klubem skončilo pro Poličku vítězně v poměru 8:4. Zároveň spolek uspořádal i šachovou školu pro začátečníky za účasti 14 posluchačů. Ze šachových příspěvků byly pořizovány časopisy, šachové hry a také hodiny, které byly zakoupeny na popud některých hráčů, kteří vyslovili své obavy, aby nedocházelo k záměrnému protahování partie. Každoročně se konaly oddílové přebory, kde se bojovalo o zajímavé ceny. V roce 1927 se spolek rozšířil již na úctyhodných 75 šachistů a došlo i k volbě nového předsedy, kterým se stal prof. B. Pekař.

V období 2. světové války došlo k menší stagnaci klubu a chvíli trvalo, nežli oddíl nabral nový vítr do plachet. Tehdejší hráči byli pozváni městy Choceň a Litomyšl na simultánní produkci mistra světa Aljechina, avšak díky špatnému dopravnímu spojení to nebylo možné uskutečnit. Zároveň pro nevyhovující prostory hotelu Holý se spolek přemístil do místností hostince pana V. Mrštíka, ve kterém jsme hrávali ještě před několika lety. V roce 1945 se pokračovalo i sehráváním meziměstských turnajů mezi Poličkou, Litomyšlí, Chocní, Vysokým Mýtem, Německým Brodem a Skutčí. Zajímavostí byla i přátelská utkání s hráči nemocnice a nedaleké obce Rohozná, družstvo se také účastnilo okrskové soutěže v bleskové hře.

V posledních letech klub procházel úspěšným obdobím. V sezóně 2005/06 si poličský šach vybojoval své místo ve II. lize a současně i ostatní družstva oddílu postoupila do vyšších částí krajského přeboru. V následující sezóně jsme dokonce dlouho usilovali o postup do I. ligy, ovšem ani konečné 2. místo v soutěži od nováčka nikdo nečekal. Tak úspěšná již nebyla následující sezóna, problémy se sestavou bohužel zapříčinily náš sestup do krajského přeboru, ve kterém dlouhodobě obsazujeme přední umístění. V současné době se účastníme všech dostupných soutěží v rámci Šachového svazu Pardubického kraje. Neméně důležitou součástí pro fungování klubu je také kvalitní práce s mládeží. V minulosti většinu svého volného času této činnosti věnoval pan František Houška, který pomáhal poličským šachovým nadějím v jejich přípravě na 64 polích a vychoval mnoho šachistů, kteří jsou dnes výraznými oporami našich družstev.

V soutěžích jednotlivců mládeže máme v posledních letech několik želízek v ohni. Naši svěřenci zpravidla postupují do finálových turnajů jednotlivých kategorií krajských přeborů a poté míří i na Mistrovství Čech či Mistrovství ČR. V soutěžích družstev mládeže se nám v sezóně 2007/2008 podařilo odpoutat od krajského přeboru družstev mládeže a postoupili jsme do 1. ligy mladšího dorostu. V této soutěži jsme však dlouho nevydrželi a pro Poličku v naprosto fantastickém mládežnickém roce 2011 jsme poprvé vybojovali Extraligu družstev dorostu - nejvyšší kolektivní soutěž v ČR! Druhý výrazný úspěch tohoto roku přidal Ondřej Švanda, který se stal mistrem ČR do 8 let! Více informací o děním v našem klubu naleznete na http://stefanydes.cz/.

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.