nám. Bohuslava Martinů 85

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401

Příspěvek do Jitřenky 10/2023

Obsahem říjnové Jitřenky bude po delší době i šachový příspěvek! Článek dáváme i na náš web, jelikož ne každý náš čtenář má možnost se k poličskému měsíčníku dostat. Shrnujeme úspěchy našeho klubu v uplynulé sezóně. Informujeme především o postupech poličských družstev dospělých, zisku titulu mistra juniorů ČR našeho odchovance Ondřeje Švandy či medaili Oldřicha Lorence z loňského MČR seniorů. Zmíněny jsou i stále se zlepšující výsledky našeho žactva.

Ze 64 polí

Poličští Štefanydes v říjnu zahájí 11. ligovou sezónu družstev v řadě bez přerušení
Na půdě Univerzity Brno zahájí poličští šachisté již svou 11. ligovou sezónu v řadě bez přerušení! Přesněji se jedná o 10 druholigových účastí a 1 dokonce prvoligovou účast!

Než se však 15. října rozehrají prvními tahy šachové soutěže nové sezóny, neradi bychom opomněli zmínit výsledky sezóny uplynulé, která byla pro naše šachisty více než úspěšná! Do 2. ligy a krajských soutěží družstev jsme postavili celkem 4 družstva. Cílem poličského áčka v posledních letech je „klidný střed“ tabulky (sestupují tři družstva z dvanácti). Po 11 odehraných kolech se cíl podařilo naplnit a nejlepší výběr poličských šachistů dokončil soutěž s 15 uhranými body (4 výhry, 3, remízy a 4 prohry) na 8. místě tabulky. Ze šachových oddílů okresu Svitavy je ten poličský jediný, který II. ligu hraje. Z blízkého regionu se v nové sezóně budeme potkávat s hráči Lanškrouna, kteří skončili na první nesestupové pozici. Udržet soutěž se naopak nepodařilo hráčům Vysokého Mýta a Ústí nad Orlicí.

B-družstvo hraje několik posledních sezón Krajský přebor II. třídy Pardubického kraje. Jeho dlouhodobou ambicí je postup do nejvyšší krajské soutěže družstev (čtvrté nejvyšší soutěže v ČR). A v uplynulé sezóně se to podařilo! Až v posledním kole soutěže ztratili hráči poličské rezervy první body v sezóně, když v Moravské Třebové remizovali 4:4. I tak to byla suverénní jízda „kápédvojkou“ a s 28 získanými body (9 vítězství, 1 prohra) zasloužený postup do nejvyšší soutěže družstev našeho kraje.

V Krajského přeboru II. třídy nebude poličské družstvo chybět ani v blížící se sezóně, jelikož na konci dubna slavili postup do této soutěže hráči poličského D týmu! Hned 3 hráči tohoto družstva oslavili v letošním roce významné životní jubileum (70 let!). Nejzkušenější poličští šachisté byli týmu oporou a velkou mírou přispěli k tomu, že poličské déčko vyhrálo všech svých 8 zápasů a z krajské soutěže suverénně postoupilo! Postup do vyšší soutěže stvrdil lednový duel s dlouhodobě největším rivalem z Němčic u Litomyšle. Téměř šestihodinový zápas se po obratech podařilo nakonec vyhrát 3,5:1,5, čímž se vytvořil rozhodující náskok v tabulce! Druhé poličské družstvo v této soutěži dává příležitost nejmladším poličským hráčům. V 9členné soutěži se rovněž neztratili, když uhráli 6. pozici konečné tabulky.

Tabulky a průběhy všech soutěží jsou k dohledání na internetových stránkách poličských šachistů a Šachového svazu České republiky (chess.cz).

Poličským družstvům se tak podařil postupový „double“! Úspěšnější jsme byli pouze v sezóně 2012/13, kdy se nám podařil dokonce postupový „triple“. Kromě uvedených postupů jsme navíc vyhráli i krajský přebor a od další sezóny začali naši nepřerušenou účast v ligových soutěžích družstev.

Historický výsledek v soutěžích jednotlivců
Famózního individuálního výsledku se v březnu 2023 dočkal poličský odchovanec Ondřej Švanda, toho času hájící barvy extraligové Kroměříže. Ondra totiž vyhrál MČR juniorů a dorostenců ČR! V mládežnických soutěžích lepšího výsledku již dosáhnout nelze! :) Turnaje se účastnilo 12 nejlepších republikových hráčů těchto kategorií a hrálo se systémem každý s každým. V 11 kolech Ondra uhrál 8 bodů, stejně jako celkově druhý Adam Frank z Frýdku Místku. O konečné pořadí rozhodl výsledek vzájemné partie, která byla ve prospěch poličského odchovance. Ondra je i republikovým šampionem z žákovských kategorií. Velkou současnou motivací je pro Ondru zisk titulu šachového mezinárodního mistra.

Oldřich Lorenc reprezentoval na náš klub na otevřeném Mistrovství seniorů v Olomouci. V kategorii S65 skončil na vynikajícím 3. místě za Vlastimilem Sejkorou z Děčína a Pavlem Němcem z Chrudimi. Celkem se MČR seniorů 2022 účastnilo 89 hráčů.

I poličské žactvo se po covidovém období znovu rozjíždí!
Ani poličská šachová mládež se v uplynulé sezóně svými výsledky nenechala zahanbit. Na republikové úrovni se dařilo Klárce Chmelové, která uhrála 4. místo na MČR dívek do 8 let a 5. místo na Mistrovství Čech dívek do 10 let. Klárka je dále letošní krajskou přebornicí dívek do 10 let v klasickém šachu (více než hodinové partie). V rapid tempu (partie v řádu desítek minut) Krajského přeboru dívek do 12 let skončila stříbrná (hrála o 2 roky starší kategorii). Během sezóny se hrají kvalifikační turnaje Krajského přeboru žáků. Kvalifikační turnaj své kategorie se v konkurenci desítek dětí z celého kraje podařilo vyhrát Standovi Urbanovi (chlapci a dívky do 16 let) a Davidu Findejsovi (chlapci a dívky do 14 let). Do finále KP konajícího se na Horním Bradle se z kvalifikačních turnajů probojovalo celkem 7 našich dětí!

Výsledkově úspěšné byly i soutěže družstev žáků. A tým se po roce opět zlepšil a v uplynulé sezóně bral v Krajském přeboru družstev 4. místo (z 10 účastníků). Jeden ze srazů KP se konal i v Poličce, v Domě Jordán. Naše družstvo si konečným výsledkem v KP zajistilo postup do navazujícího Východočeského poháru družstev (hrají nejlepší 4 družstva KP Pardubického a Královéhradeckého kraje). Ve Východočeském poháru jsme skončili na 6. místě. Starší žáci se dále zúčastnili i MČR družstev žáků v Chrudimi (37. místo z 62 účastníků).

Pojďte hrát šachy s námi a přihlaste se do šachového kroužku v Mozaice!
Kroužky začínajících hráčů vedeme ve spolupráci se SVČ Mozaika Polička. Do loňských kroužků se přihlásilo rekordních 15 dětí. Letošní nábory byly již zahájeny! Další děti se pak do šachového klubu zaregistrovaly i díky poličskému přeboru škol. Spolupráce s poličskými školami je na velmi dobré úrovni a šachy v nich mají velkou podporu. Je vidět, že i o šachy je po covidovém období zájem. Rádi přivítáme další zájemce o královskou hru!

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.