Prenosy

Online

Šachová rozhledna

2700chess.com for more details and full list

Gelerie

Aktuální akce

KP družstev mladších žáků
2.4.2022, Ústí nad Orlicí

výsledky |

Orlická šachovnice + KP dětí do 8 let
9.4.2022, Ústí nad Orlicí

propozice | výsledky |

MČR dětí do 8 let
9.-10.4.2022, Klatovy

propozice | on-line | výsledky |

18. Velikonoční turnaj mládeže
14.4.2022, Polička

propozice |

Partneři

image

 

image

 

Reklama

Kontakty

TJ Štefanydes Polička, z. s.
Luční 367
572 01 Polička
IČ: 49325230
DIČ: CZ49325230
č.ú.: 230199457/0300
datová schránka: udz7bif
e-mail: DSchaffer@seznam.cz

 

Předseda oddílu
Jan Smejkal
tel: 776 361 131
jansmejkalu@seznam.cz

Jednatel oddílu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Administrátor webu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Hrací místnosti
Dům Jordán
Tyršova 34
572 01 Polička

 

Hostinec U Mrštíků
Eimova 58
572 01 Polička

 

SVČ Mozaika Polička
nám. Bohuslava Martinů 85
572 01 Polička

 

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401
572 01 Polička

Olympiáda dětí a mládeže 2016

Dnes v 15.00 hod. budou v chomutovské SD Aréně slavnostně zahájeny Hry VII. Zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2016, které pod patronací Českého olympijského výboru pořádá Ústecký kraj. Samotný ceremoniál se snaží co nejvíce napodobit ceremoniály velkých olympiád. Samozřejmostí je vlajkonoš každé výpravy. Znak Pardubického kraje ponese nejlepší brankář naší historie – Dominik Hašek! V 10 soutěžích bude Pardubický kraj reprezentovat celkem 69 sportovců, které bude mít na starost 17 trenérů a 2 vedoucí výpravy.

Nás může těšit, že se mezi tradiční zimní sportovní disciplína jako např. hokej, alpské lyžování, běžecké lyžování, biatlon či krasobruslení dostaly po 4 letech i šachy!

Šachová část se letos odehraje ve 4 samostatných turnajích rozdělených dle věku a pohlaví herním systémem na 7 kol při tempu 45 minut + 30 sekund na tah. Vyhodnotí se i soutěž družstev, kdy se týmům sečtou uhrané body každého hráče s odstupňovaným ohodnocením konečného umístění jednotlivce. Turnaj se započítá na LOK ČR. Od pondělí do středy hráče čekají vždy 2 kola se začátkem v 9.30, resp. 14.30 hod., ve čtvrtek dopoledne se pak turnaj dohraje a vyhodnotí. Poličské může těšit, že v nominaci KM PDŠS nechybí Jan Tulis s Ondřejem Švandou. Reprezentovat s nimi budou i náš letošní ligový host Michal Jareš a Lucie Ambrožová, která sice hají barvy ŠK Staré Město, ale u olympijské nominace rozhoduje trvalý pobyt.

Každý ze sportů by mělo být možné sledovat on-line prostřednictvím Youtube kanálu Českého olympijského výboru. U šachové části bude samozřejmostí on-line přenos dění na všech šachovnicích! Navíc každý den by okolo 22. hodiny měla ČT Sport odvysílat zhruba 10 minutový sestřih programu her. Veškeré informace pak naleznete klasicky na pořadatelském webu, šachové pak přímo zde! Výsledky budou aktualizovány na chess-results! Pořadatel nabízí i mobilní aplikaci či vlastní televizi. Denní aktualizace jistě naleznete i na webu Ústeckého šachového svazu!

Sledujte dál i tento článek! každý den se ho budu snažit rozšířit o aktuální postřehy z místa dění!

V Olympijském domě se odehraje i šachová část olympiády!

Harmonogram

Datum Čas Akce
18.1.2016  9:30 1. kolo
14:30 2. kolo
19.1.2016  9:30 3. kolo
14:30 4. kolo
20.1.2016  9:30 5. kolo
14:30 6. kolo
21.1.2016  9:30 7. kolo

Olympijský deník

Neděle 17. 1. 2016

K odjezdu autobusu od pardubické ČEZ Arény dorazili všichni nominovaní. Cesta proběhla bez komplikací za krasného počasí a u chomutovské SD Arény jsme byli v plánovaných 14.30 hod. Po vyzvednutí svačiny si nás vyfotil domácí Pavel Chrz do připravované reportáže pro Novoborský šachový server i přes to, že většina výpravy zrovna obědvala. :)

Zahajovací ceremoniál jsme si užili. Největší celebritou byl bezesporu náš vlajkonoš - Dominik Hašek, který před zahájením přišel popřát mnoho úspěchů všem členům výpravy a na stránkách Pardubického kraje se časem jistě objeví i společná fotografie.

Dominik Hašek před uvítáním Pardubické výpravy (zdroj: ODM 2016)

Jedinou menší komplikací byla cesta z SD Arény do Hotelu Inge, který se nachází v obci zvané Místo cca 14 km od Chomutova. V samotné dosti odlehlé obci (byla odvaha sem poslat autobusy všech krajských výprav) navigace k hotelu moc nepomohla, cedule ve tmě nebyly vidět, a hlavně byl problém se i s připojeným vozíkem otočit. To se podařilo asi po dalších 10 km. Odbočku k hotelu jsme na druhý pokus již našli, ale svezli jsme se s Plzeňskou výpravou (oficiálním busem fotbalové Viktorky Plzeň) a náš autobus rozvážel dále do Mostu a Litvínova.  

Zítřejší logistika dopravy by měla být již na daleko lepším levelu a zahájení šachových turnajů v 9.30 hod. by nic nemělo bránit. Fanděte!

 Šachová část výpravy Pardubického kraje (autor: David Schaffer)

Pondělí 18. 1. 2016

Dnes mimořádně byl budíček již v 6.30 hod. jelikož za hodinu od hotelu odjížděly 2 autobusy do Městského divadla v Chomutově (Olympijského domu), kde jsme se zaprezentovali a čekali na začátek 1. kola, který byl posunut na 9.45 hod. Zítra již dojde k pozdějšímu odjezdu autobusů, a tak se i náš spánek prodlouží.

Snídaně proběhla formou švédských stolů, na stolech byly dokonce i párky, což ocenil zejména Ondra! :)

V místě konání je o nás perfektně postaráno, děti tady mají možnost bohatého výběru pití a jídla (formou rautu)!

1. kolo dlouho vypadalo na celé 4 body pro naší výpravu! Bohužel Lucka chybovala a vyhraná partie se jí otočila. Pochvalu zaslouží Jan Tulis a Michal Jareš za pěkné výhry proti papírově silnějším hráčům. S Luckou jsme pak poskytli rozhovory pro olympijsou TV, Lucka navíc ještě pro kanál Déčko České televize. Její rozhovor bude součástí zítřejších Zpráviček od 18.40 na tomto kanále ČT! :)

Ani 2. kolo neskončilo pro Pardubické barvy vůbec špatně. Jako první zvítězila Lucka, která pozici postupně vylepšovala a v pohodě napravila zaváhání z 1. kola. Roli papírových favoritů zvládli i Ondřej Švanda s Michalem Jarešem, kteří se po 2. kole pyšní 100 % bodovým ziskem! Naopak v turnaji nejstarších chlapců již každý něco ztratil. Nás může těšit, že tabulku v tuto chvíli vede Jan Tulis, když v konečném postavení remizoval s pěšcem více z pozice síly s nasazeným Lojkem z Moravskoslezského kraje! Po 2.kole máme na svém kontě jako celek 6,5 bodu z 8 partií! 

Na oficiálním Facebooku naleznete i reportáž Ústecké televize z 1. hracího dne, která jako jedna z mála přináší i šachové záběry (za náš kraj kamera zabírá Jana Tulise).

Před večeří si část výpravy vybrala pro regeneraci hotelový bazén s výřivkou, což byla vynikající volba!

Úterý 19. 1. 2016

Začíná přituhovat! Ani ne tak venku jako na šachovnicích. Po dnešku už se turnaj "přehoupne" do své 2. poloviny a možnosti jednotlivých výprav dostanou reálné obrysy. U snídaně z trenéra vypadla zajímavá jednosměrná sázka, která může být realizována při zisku celých 4 bodů v některém z následujícíh 5 kol a snad bez dohledu televizních kamer! :)

Ve 3. kole se Michal Jareš (2 body/2) utkal na 2. stole s již velmi zkušeným Jakubem Vojtou (Středočeský kraj, Spartak Vlašim) a byla to parádní jízda našeho hráče! Jediné co lze vytknout, je špatná práce s časem. Soupeřovy chyby šlo trestat určitě daleko přesněji. Snad se Michal do dalších kol zklidní, turnaj má parádně rozehraný!

Ondra Švanda využil přetížených figur soupeře na dámském křídle a přes nepříliš složitou taktiku získal kvalitu a 3. bod!

Lucčin drak na Emu Růžičkovou (Olomoucký kraj) po zahájení chrlil oheň, okradl ji o pár pěšců a princezna tentokrát zachráněna nebyla! :) 

Honza sehrál pěknou, ale velice těžkou partii s nejvýše nasazeným hráčem Miesbauerem (Jihočeský kraj), který nakonec uplatnil svou bohatou herní praxi.

Znovu jsme při skóre 3:1 na +1 bodu do týmové soutěže.

Ondřej Švanda vede po 3. kole kategorii mladších žáků! (foto: Jaroslav Šmíd)

Ve 4. kole došlo k derby souboji pokoje č. 303, konkrétně Rokoš - Jareš. Michal dostal před partií jasný pokyn zpomalit a byla z toho nejrychlejší partie turnaje! Naštěstí vítězná, ale v jednu chvíli už jsem vypnul prohlížeč a šel se projít. Snad se Michal nad domluvou č. 2 zamyslí a dobře rozehraný turnaj dotáhne!

Ondřej Švanda remizoval s Adamem Lubošem Polanským. Závěrečná pozice byla asi o fous horší, ale zásadní problém pro černého neznamená.

Janu Tulisovi se 4. partie bohužel nepovedla, Martin Nehyba si přes f2 krásně zaútočil na krále a Honza mu dovolil partii ukončit pěkným dušeným matem.

Jan Tulis při partii 4 kola. (foto: Jaroslav Šmíd)

U Lucky byla partie v tomto kole nejdramatičtější. Po zahájení získala krásnou pozici, na dámském křídle však nepokračovala přesně, výhoda se vytratila a po přehlédnutí taktiky dokonce mohla ztratit figuru! Soupeřka naštěstí také minula nejlepší tahy. Partie nakonec skončila smírem v situaci, kdy měla Lucka kvalitu, ale soupěřka 4 pěšce proti 1 a na šachovnici byly ještě dámy.

V tomto kole jsme poprvé jako tým žádné body navíc nezískali, ale za 50 % se také nezlobíme, přeci jen jsme už v polovině a všichni naši hráči si dnes zahráli buď jedno nebo obě kola na úplně špičce turnaje! Pokud se podíváme čistě na součty uhraných bodů jednotlivých hráčů týmového žebříčku (bez speciálních bodů za umístění), tak po 4. kole vedeme o bod před Prahou a Středočeským krajem a o 1,5 bodu před Moravskoslezským krajem!

Pořadí po 4. kole (bez bodů za umístění):

Pardubický kraj 11,5
Praha 10,5
Středočeský kraj 10,5
Moravskoslezský kraj 10
Plzeňský kraj 9
Zlínský kraj 8,5
Jihomoravský kraj 8
Královéhradecký kraj 8
Kraj Vysočina 7,5
Jihočeský kraj 6,5
Ústecký kraj 6,5
Liberecký kraj 6
Karlovarský kraj 5,5
Olomoucký kraj 4

Po večeři jsme vyrazili do SD Arény na hokej mezi Královéhradeckým krajem a Prahou. Mechovákům jsme z našich vuvuzel vytvořili takřka domácí atmosféru a jistě jsme měli velký podíl na jejich vítězství 3:1. Mezitím v 18.40 hod. si ve Zprávičkách ČT Déčko odbyla svou premiéru v naší veřejnoprávní televizi Lucie Ambrožová! :) Kdo neviděl, tak může využít tohoto odkazu! Na stránkách ODM vyšel i rozhovor, který jsem poskytl v Městském divadle Chomutov.

Středa 20. 1. 2016

U snídaně nejmenovaný hráč naší výpravy znovu postrádal párky. :) Jinak panuje pohoda a řešili jsme ideální křestní jména. Kdyby se náhodou u Ambrožů uvažovalo o dalším lidském členu rodiny, prý je teď v kurzu Šárka! :)

5. kolo nezačalo úplně nejlépe, když zhruba po hodině prohrál v tu chvíli 100 % Michal Jareš. Ondřej Švanda remizoval s Arou Martirosyanem (Praha), čímž splnil předpartiový cíl.

V době, kdy Ondra zapisoval do partiáře remízu se mi velice líbily pozice Honzy s Luckou proti jejich jihomoravským soupeřům. Kdyby mi v tu chvíli někdo řekl, že z tak příznivých pozic bude nakonec jen 0,5 bodu, tak bych nevěřil. No a bylo tomu skutečně tak. Honzovi se partie otočila a nakonec mu došel i čas. Lucka se místo výměny dam a přechodu do vyhrané koncovky rozhodla hledat matové možnosti, soupeřka se dostala k protihře na opačném křídle šachovnice a v hodně nepříjemné pozici přijala naše reprezentantka remízu. 

S 1 uhraným týmovým bodem určitě nepanovala spokojenost. Minimálně 1 další bod jsme v tomto kole na šachovnici určitě nechali.

Po obědě jsme se šli projít do centra Chomutova. (foto: Jaroslav Šmíd)

V 6. kole doplatil na návrat k rychlé hře Michal Jareš. V příznivé věžové koncovce postoupil zbrkle pěšcem na a4, pustil do hry věž Viktora Přibyla (Praha) a posledních cca 20 tahů bylo už prakticky zbytečných.

Partie Jana Tulise v předposledním kole demonstruje Honzovu cestu olympijským turnajem. Náš nejstarší žák získal skvělou koncovku, ve které neviděl buď další zesílení (místo 33. Vde1 mělo přijít 33. Sc1 Jh7 34. Se3 s dalším otevřením dámského křídla). V koncovce se pak Jan Špička po 38... Vd3+ přepočítal. Po prostém 39. Ve3 by černý vždy přišel o b3 a následně i další pěšce. Honza si však vybral variantu, kde mu za zisk figury začali ubývat pěšci, z čehož se víc než remíza vykouzlit už asi nedala.

Lucka Ambrožová se po celou dobu partie snažila přetlačit Aničku Vítovou (Královéhradecký kraj). Naneštěstí z toho byla tentokrát pouze remíza v různopolných střelcích, která se do posledního kola nehodí ani jedné z hráček. 

Partie Vítová - Ambrožová skončila remízou. (foto: Jaroslav Šmíd)

Průběžné 1. místo chtěl po tomto kole udržet Ondřej Švanda. Marek Miča mu byl ale dnes velmi dobrým soupeřem. Celá koncovka zaslouží jistě detailnější domácí analýzu. Na jejím konci Ondra soupeře zkoušel ještě v pozici K+V+p x K+D, ale moravskoslezský hráč Ondrova pěšce na 6. řadu a dál díky věčnému šachu nepustil. Remis.


Ondřej Švanda v zápalu boje s Markem Mičou (Moravskoslezský kraj). (foto: Jaroslav Šmíd)

V 6. kole jsme se jako celek znovu dostali pod 50 % (1,5 bodu ze 4) a průběžné 1. místo po 4 kolech turnaje jsme slabšími středečními výkony opustili.

K medaili má velice blízko pouze Ondřej Švanda, a to snad i při nejhorším možném výsledku posledního kola. Ondra by ale rád bral i nějaký cennější kov než je bronz.

Michala Jareše po dnešních 2 prohrách na stupně vítězů dostane pouze výhra v posledním kole.

Šanci na medailové umístění má ještě i Lucka Ambrožová. Musí však vyhrát a navíc se spoléhat na příznivé výsledky z dalších stolů...

Bez myšlenek na remízu bude hrát v posledním kole i Jan Tulis.

V 7. kole nám nejdříve udělal radost Michal Jareš, který ve Francouzské obraně získal nejdříve 2 pěšce. Dale však hrál trochu zmateně a hlavně pasivně a musel odevzdat 1 pěšce zpět. Naštěstí díky dalšímu průběhu náš hráč přešel do vyhrané koncovky se 2 volnými centrálními pěšci a zvítězil! Honza Kolář z Olomouckého kraje nám udělal obrovskou radost, když porazil středočeského Jakuba Vojtu, protože díky tomuto překvapení Michal Jareš bronzovou medaili!

Janu Tulisovi se bohužel nepodařilo poslední kolo a po přehlédnutí taktiky ve střední hře ztratil materiál a celý bod.

Ondřej Švanda dlouho nestál opticky zrovna nejlépe, ale hlavní je, že soupeřovy hrozby kryl a vše převedl do remízové čtyřvěžovky. Jeho největší konkurenti překvapivě prohráli a Ondra je tak olympijským vítězem kategorie mladších žáků! Paráda!

Lucka Ambrožová po zahájení ztratila centrálního pěšce. I když se v dalším průběhu a ohrožené pozici snažila, tak se jí podařilo vybojovat pouze remízovou koncovku. Remíza jí bohužel dostala i z bodovaných pozic do týmové soutěže.

V jednotlivcích jsme tedy získali 2 medaile. V týmové soutěži bereme nepopulární bramborovou medaili, když jsme skončili jen 1,5 bodu za bronzovým Středočeským krajem. A to byl rozdíl opravdu velice těsný. Na uhrané body v turnaji jsme Středočechy předběhli, o našem 4. místě rozhodl menší počet extra bodovaných hráčů do šestého místa. Tyto extra body za umístění se připočítávaly k uhraným bodům.

David Schaffer | Zobrazeno: 10595× | Komentáře (3) | 17.01.2016 | 08:20

David Schaffer

Lucka hrála taky "bez myšlenky" na remízu" (ono by to ani jinak takticky při jejím průběžném umístění okolo 7. místa ani nešlo), nicméně po zahájení získala trochu pasivnější pozici a spíše se bránila. Avšak po přehrání partie doma jsem zjistil, že v závěru jí soupeřka nastavila celou věž (tuším na c1), ale to byla pořád v defenzivě a trochu jinak se přemýšlí. I když je to velké přehlédnutí a Lucku to samozřejmě celý čtvrtek mrzelo.

Těch faktorů, které by zařídily týmový bronz bylo na druhou stranu více. Např. kdyby Anaškin v posledním kole vyhrál snad i lepší pozici (doma jsem zatím nekoukal, vycházím z hodnocení s Jardou Šmídem) nebo jsme vyhrávali vyhrané partie v průběhu turnaje...

Na kdyby se nehraje a 4. místo je nakonec pro náš kraj taky velký úspěch. Je to ale brambora, to víme všichni. :-)

24.01.2016 | 08:05

Adam Sodomka

Tak myslím, že stačilo výhra Lucky (místo remízy) a celkový bronz týmu by tam byl. Ta možná měla hrát "bez myšlenky na remízu" místo Honzy, kde to bylo naprosto irelevantní.

22.01.2016 | 19:43

Jan Petrásek

Veliká gratulace,jste šikulové.:-O

21.01.2016 | 12:19
Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici jedna:

Šachové novinky

left 1 2 3 4 5 6 7 8 9 right

Poslední zápasy

20.03.22

A

Vysoké Mýto

5,5:2,5

27.02.22 B Chotěboř C

6:2

20.02.22 C Lanškroun C
3:2
20.02.22 D M. Trnávka
2,5:2,5

Reporty a události odjinud

Chrudim-Hradec Králové, 5:3
Hodnocení zápasu 3. kola II. ligy.

odkaz |

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

Zázraky se dějí … ale ne dneska
Pavel Holásek o zápase s Poličkou ve 2. lize D.

odkaz |

Soutěže družstev – zahájeno!
Petr Ďoubal o 1. kolech 1. ligy a KP1.

 

 

odkaz |

Plichta s Poličkou
Přemysl Osička o zápase s Poličkou B v KPIIZ.


odkaz |

Řešitelské okénko

Kalendář

Poslední komentáře

[Úvodní kola šachové sezóny 2023/2024]
[ 26.11.2023 - 23:19 ] od David Schaffer
[Propozice FIDE Open Polička 2016]
[ 08.07.2016 - 12:45 ] od Joe9812
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 08:12 ] od David Schaffer
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 07:36 ] od Milan Londin
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 25.01.2016 - 15:24 ] od Jan Petrásek
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 24.01.2016 - 08:05 ] od David Schaffer
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 22.01.2016 - 19:43 ] od Adam Sodomka
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 21.01.2016 - 12:19 ] od Jan Petrásek