Prenosy

Online

Šachová rozhledna

2700chess.com for more details and full list

Gelerie

Aktuální akce

KP družstev mladších žáků
2.4.2022, Ústí nad Orlicí

výsledky |

Orlická šachovnice + KP dětí do 8 let
9.4.2022, Ústí nad Orlicí

propozice | výsledky |

MČR dětí do 8 let
9.-10.4.2022, Klatovy

propozice | on-line | výsledky |

18. Velikonoční turnaj mládeže
14.4.2022, Polička

propozice |

Partneři

image

 

image

 

Reklama

Kontakty

TJ Štefanydes Polička, z. s.
Luční 367
572 01 Polička
IČ: 49325230
DIČ: CZ49325230
č.ú.: 230199457/0300
datová schránka: udz7bif
e-mail: DSchaffer@seznam.cz

 

Předseda oddílu
Jan Smejkal
tel: 776 361 131
jansmejkalu@seznam.cz

Jednatel oddílu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Administrátor webu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Hrací místnosti
Dům Jordán
Tyršova 34
572 01 Polička

 

Hostinec U Mrštíků
Eimova 58
572 01 Polička

 

SVČ Mozaika Polička
nám. Bohuslava Martinů 85
572 01 Polička

 

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401
572 01 Polička

Úvodní kvalifikační turnaje KP mládeže

V listopadu se ve Chvaleticích a Poličce konaly 1. kvalifikační turnaje KP mládeže PDŠS v nové sezóně 2015/2016. Do 4 tradičních kategorií (HD 10, 12, 14 a 16) vyslal i náš klub své zástupce a ti si nevedli vůbec špatně! Celkem 9 poličských hráčů se umístilo v jednotlivých kategoriích do 10. místa, z toho v kategoriích do 14 a 16 let byly i 3 medaile! Celkem se v úvodních kvalifikacích prezentovalo 153 mladých šachistek a šachistů Pardubického kraje.

Nejmladší žákyně a žáci se sjeli 7. 11. do Chvaletic. Polička bohužel vyslala jen 3 mladé bojovníky. Andrej Bartoš byl nemocný a další zatím nemají požadované dovednosti nebo zájem. Celkem ve Chvaleticích startovalo 66 hráčů z 11 oddílů (29 – HD 10, 37 – HD 12).

Kategorie HD 12

Nižší kategorii jsme tentokrát neobsadili, a tak o co nejlepší umístění alespoň ve dvanáctkách bojovala trojice Adam Švanda, Michal Ďuriančík a Václav Šafář.

Adam Švanda patřil k 3 nejvýše nasazeným hráčům a jeho ambice byly ze Štefanydesáků asi nejvyšší. Herně a ani výsledkově se mu nepovedlo 5. a 7. kolo. Pomocné hodnocení měl z 5 bodových však nejlepší, což mu pomohlo k 4. místu v turnaji.

Stejný počet bodů měli i Michal Ďuriančík a Václav Šafář. Jejich turnajová cesta však byla o něco slabší než ta Adamova, což se podepsalo na jejich 8. resp. 9. konečném umístění. I to bych však hodnotil velice kladně.

Starší kategorie si o uplynulém víkendu daly dostaveníčko v Poličce! Prezentovalo se celkem 87 hráček a hráčů z 15 oddílů Pardubického kraje!

Kategorie HD 14

Pokud máme v desítkách s obsazením problémy, tak tady vůbec! Věkově sem spadá až 7 našich mládežníků a to je ještě podporují mladší ročníky. Ve startovní listině jsme měli mezi TOP 5 nasazenými hned 3 hráče! Kategorie to byla velice vyrovnaná, což někteří z našich hráčů pocítili i v posledním kole!

Adam Švanda předvedl snad i o třídu lepší výkon než na kvalifikaci ve Chvaleticích, v sobotu dokázal velmi dobře využít nepřesností soupeřů a odměnou mu bylo velmi pěkné 2. místo!

Daniel Zeman odehrál určitě i lepší rapid turnaje. Zejména začátek byl takový nemastný neslaný. Ve druhé polovině už však zabral a potvrzoval pozici 1. nasazeného hráče, což mu stačilo k nakonec určitě přijatelnému 3. místu.

Nejpříjemnějším překvapením je 7. místo Michala Martínka. V turnaji porazil i nedávného účastníka MČech mládeže Michala Píšeho či Vojtěch Váňu z Polabin. Stabilnější domácí příprava se začíná odrážet na jeho výsledcích. 7. místo

V první desítce se umístil ještě Daniel Brokl (9. místo). Viděl jsem jen zbytečnou prohru s Ondřejem Novotným z Hlinska, pramenící z neznalosti věžovek. Slabší turnaj mu zapříčinila ještě prohra 3. kola s Bárou Málkovou. Pokud chce bojovat o finálovou osmičku, nesmí jít v dalších turnajích pod 5 uhraných bodů.

Obrovská vyrovnanost turnaje se bohužel projevila na výsledku Lukáše Pavlíčka, který v oddílovražedném derby posledního kola prohrál v dámské koncovce s Adamem Švandou a tato prohra ho odsunula až na 12. místo. Jen pro ilustraci, kdyby byl výsledek opačný, tak je na 2. místě Lukáš. Na TOP 8 mohlo pomýšlet i 15 hráčů. Výsledek u Lukyho tentokrát neodpovídá předvedené hře.

Nadstandardní výsledek ještě uhrál Standa Grubhoffer, který se díky 4 bodům probojoval na 22. místo, což je na 2. rok závodního hraní ve čtrnáctkách určitě slušné.

Standard pak předvedli Václav Šafář (33. místo, 3 body) a Andrej Bartoš (37. místo, 3 body), kteří patří věkově ještě do dvanáctek.

Jen škoda, že nestartovala Ilona Langrová. Sám bych byl zvědav, jak by rozvířila minimálně dívčí kategorii.

Kategorie HD 16

Nejstarší skupinu si při přímém postupu na další Mistrovství Čech mládeže zahrál Ondřej Švanda. Oprávněně už do ní spadá Michal Simon. Výsledkově dopadli oba velice dobře, i když jisté rezervy tu ještě jsou. Ale když by to šlo takhle dál, tak bych o jejich účast ve finále KP mládeže neměl starost.

Ondřej Švanda odehrál vůbec nejsilnější turnaj ze všech účastníků. Prohrál pouze s Matějem Půlpánem. Remízu s Vojtou Holáskem jsem vůbec neviděl. Ondra věkově spadá ještě o kategorii níž, z letošních šestnáctek je ELOvě nad ním pouze Matěj Půlpán a ten už si po výhře v Poličce další turnaje asi nezahraje. Pokud se kvalitněji naplní, bude se moc uvažovat o účasti v Dorostenecké lize. 3. místo

Michal Simon si oproti nasazení polepšil o 3 místa a určitě v neděli odcházel ze školní jídelny ZŠ Na Lukách spokojený (navíc po nemoci). Viděl jsem akorát oddílový souboj s Ondrou, kdy Michal přešel do vyhrané věžovky, ve které oba hráči měli snahu prosazovat krajní pěšce, Michal by byl však rychlejší. Na 20 s si však nevěřil a přijal Ondrovu remízu. 4. místo

Na turnaji se poprvé motivačně vydávaly ceny pouze polovině konečného pořadí, které měly být minimálně v 75% hodnotě vybraného startovného.  

Hráči si z Poličky odváželi 3D Puzzle, knížky, sady školních potřeb, led vánoční stromečky, šátky, létající draky, tričko, bonboniéry, hračky a dále samozřejmě ceny nižší hodnoty, často však zdvojované. Hodnota cenového fondu šla výrazně nad vybrané startovné. Když se dostanete z průměrných 30,- Kč na 60,- Kč, tak samozřejmě nikdy žádné terno pro všechny neuděláte, ale pořád by měl hráč z popředí turnaje být odměněn daleko lépe než třeba 17. v pořadí.

Na jarní rozšířené KM PDŠS se diskutoval i můj návrh uzavření kategorií HD 14 a 16 pro většinu mladších ročníků (kromě nejlepších 10 hráčů z těchto kategorií) z důvodu vyšší kvality partie v nejstarších věkových kategoriích. I když trojčlenná KM PDŠS podporovala tento návrh, tak rozšířená KM PDŠS ho těsně zamítla, což jsme respektovali. Bohužel bylo v Poličce znovu k vidění, že někteří nezvládali ani základní taktiku a nemalé procento partií končilo po 2 nemožných tazích. Ani snad již nemluvě o tom, že špička turnaje si při tak širokém startovním poli mezi sebou tolik nezahraje.

Fotogalerie:

Pohled do hracího sálu!

Ondřej Švanda v partii s Janem Nešpůrkem. Nakonec 3. místo!

Michal Simon Ondřeji Cachovi podlehl. Předchozí výsledky mu však stačily na 4. místo!

Nejpříjemnějším poličským překvapením bylo v sobotu 7. místo Michala Martínka!

Cenový fond turnaje.

David Schaffer | Zobrazeno: 3909× | Komentáře (4) | 17.11.2015 | 09:15

Pavel Holásek

Osobně si myslím, že hra se začátečníky špičku zbytečně brzdí. Při tomhle počtu lidí stačí jedna prohra a další dvě kola se hráč drápe nahoru, aby si zahrál s někým trochu rovnocenným. Navíc pořadí je potom opravdu dost náhodné. - Úplně bych čtrnáctky ovšem neuzavíral (lze dát jako podmínku určitý rating nebo umístění v průběžném pořadí své kategorie) a ponechal bych možnost startu např. v doplňkovém nemistrovském turnaji, aby děti nepřišly o možnost si zahrát.

21.11.2015 | 23:35

Petrásek Jan

Já si naopak vážím všech těch, kteří tento systém hry vymysleli. Myslím si, že mladší šachisté mají velkou výhodu v tom, že si mohou zahrát i proti silnějším soupeřům. Odráží se to i ve výsledcích na Mistrovství Čech i republiky, kde se děti z pardubického kraje rozhodně neztrácejí. Vidět jiskry v očích u menších dětí, které porazí silnějšího soupeře, stojí vždy za to! Především bychom si měli všichni uvědomit, že se šachy hrají hlavně pro radost a teprve potom pro úspěch! Se svými syny jsem jezdil na tyto turnaje a vím, že silnější hráči se potkávají již od třetího kola. Dle mého názoru to výsledek tak moc neovlivní. Systém na čtyři turnaje se třemi zapisujícími do výsledku a dále pak finále mezi nejlepšími osmi je výborně vymyšlen. Byl jsem vždy rád, když si moji kluci mohli zahrát i proti silnějším soupeřům. Nemyslím to špatně, ale tento systém opravdu musím hájit.

20.11.2015 | 17:05

Leoš Pavlíček

Je obrovská škoda, že návrh na striktní uzavření věkových kategorií neprošel . . . O konečném pořadí rozhoduje v podstatě velkým dílem náhoda - silní soupeři se během 7 kol potkají minimálně. ... bohužel to někteří z těch, co mohou změnit běh "dějin", stále nechtějí pochopit. Nebudu spekulovat proč . . .

17.11.2015 | 19:01

Pavel Holásek

V partii Ondřeje Švandy s Vojtou získal Ondra ze zahájení jasné plus v lepším rozestavení pěšců, což v jednoduché pozici dále stupňoval a získal myslím až dva pěšce. Vojta byl ale ve věžovce velmi aktivní a v konečné pozici hrozil získat a pěšce, po čemž by měl dva spojené volňáky (a+b), zatímco izolovaní volňáci bílého na královském křídle jít dopředu moc nemohli.

17.11.2015 | 11:01
Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici jedna:

Šachové novinky

left 1 2 3 4 5 6 7 8 9 right

Poslední zápasy

20.03.22

A

Vysoké Mýto

5,5:2,5

27.02.22 B Chotěboř C

6:2

20.02.22 C Lanškroun C
3:2
20.02.22 D M. Trnávka
2,5:2,5

Reporty a události odjinud

Chrudim-Hradec Králové, 5:3
Hodnocení zápasu 3. kola II. ligy.

odkaz |

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

Zázraky se dějí … ale ne dneska
Pavel Holásek o zápase s Poličkou ve 2. lize D.

odkaz |

Soutěže družstev – zahájeno!
Petr Ďoubal o 1. kolech 1. ligy a KP1.

 

 

odkaz |

Plichta s Poličkou
Přemysl Osička o zápase s Poličkou B v KPIIZ.


odkaz |

Řešitelské okénko

Kalendář

Poslední komentáře

[Úvodní kola šachové sezóny 2023/2024]
[ 26.11.2023 - 23:19 ] od David Schaffer
[Propozice FIDE Open Polička 2016]
[ 08.07.2016 - 12:45 ] od Joe9812
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 08:12 ] od David Schaffer
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 07:36 ] od Milan Londin
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 25.01.2016 - 15:24 ] od Jan Petrásek
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 24.01.2016 - 08:05 ] od David Schaffer
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 22.01.2016 - 19:43 ] od Adam Sodomka
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 21.01.2016 - 12:19 ] od Jan Petrásek