Prenosy

Online

Šachová rozhledna

2700chess.com for more details and full list

Gelerie

Aktuální akce

KP družstev mladších žáků
2.4.2022, Ústí nad Orlicí

výsledky |

Orlická šachovnice + KP dětí do 8 let
9.4.2022, Ústí nad Orlicí

propozice | výsledky |

MČR dětí do 8 let
9.-10.4.2022, Klatovy

propozice | on-line | výsledky |

18. Velikonoční turnaj mládeže
14.4.2022, Polička

propozice |

Partneři

image

 

image

 

Reklama

Kontakty

TJ Štefanydes Polička, z. s.
Luční 367
572 01 Polička
IČ: 49325230
DIČ: CZ49325230
č.ú.: 230199457/0300
datová schránka: udz7bif
e-mail: DSchaffer@seznam.cz

 

Předseda oddílu
Jan Smejkal
tel: 776 361 131
jansmejkalu@seznam.cz

Jednatel oddílu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Administrátor webu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Hrací místnosti
Dům Jordán
Tyršova 34
572 01 Polička

 

Hostinec U Mrštíků
Eimova 58
572 01 Polička

 

SVČ Mozaika Polička
nám. Bohuslava Martinů 85
572 01 Polička

 

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401
572 01 Polička

Dvojí úder 2015

Už někdy během loňského července se zrodila myšlenka na uspořádání turnaje dvojic v klasickém šachu v Poličce. Tento v Česku přeci jen netradiční formát turnaje nás velmi lákal a slibovali jsme od toho další skvělé 4 dny šachu v pohodovém prostředí našeho královského věnného města. Status MČR dvojic se získat bohužel nepodařilo, na druhou stranu nás velmi potěšila záštita nad turnajem od starosty města Poličky, p. Jaroslava Martinů.

V otázce počtu účastníků těchto turnajů jsem asi příliš optimistický. Především si více v tomto slibuji hlavně od šachových klubů okresu Svitavy a jeho nejbližšího okolí. Bohužel u nich spíše převládá naříkání nad slabší výkonností, klesajícím zájmem či počtem členů, než snaha tomu nějakým způsobem čelit, a to samozřejmě i účastí v kvalitním turnaji s klasickým tempem, kterých je v této části republiky jako šafránu.

Do poličské sokolovny našlo po čtvrtečním poledni cestu 11 šachových dvojic, které se chtěli poměřit v 7 kolovém turnaji při tempu 2 x 90 minut s 30 vteřinovou bonifikací za každý provedený tah. O něco později do malého sálu poličské sokolovny zavítal i starosta města, Jaroslav Martinů a účastníky při zahájení turnaje v našem městě přivítal!

Pohled do hrací místnosti!

Velmi zajímavé partie přineslo hned 1. kolo turnaje. Vilém Feldvábl až do věžové koncovky trápil Davida Výprachtického, mně se dlouho dařilo vzdorovat Luboši Ptáčkovi a na jedničce oba poličští žáci zle dotírali na 1. nasazené Červeného s Pekařem. Kuba Nešpor vyhranou pozici dostal až do koncovky těžkých figur. Své 2 volné pěšce však trestuhodně neprosadil a Vašek Pekař ho v časovce za “pět minut dvanáct“ nakonec materiálově ošidil a vyhrál. Snad i Vašek bude souhlasit, že v této partii byl během celého turnaje asi nejvíce ohrožen. Psychicky mu to určitě pomohlo a po 7. kole se u jeho jména objevilo 7 uhraných bodů! Papírovým předpokladům se tak postavil pouze Ondřej Švanda, který remizoval s dalším poličským “áčkařem“ - Jaromírem Paščenkem.

Ve 2. kole se mnoho zajímavostí neudálo. Jen Petr Červený asi ještě teď lituje nevyužitých šancí s Jaromírem Paščenkem, kdy jejich vzájemné střetnutí skončilo remízou.

Úvodní třetina žádné zásadní zaváhání favoritů nepřinesla (pokud tedy nastoupili k partii oba spoluhráči). Ve 4. kole se tudíž na 1. stole utkaly první dva nasazené týmy! Petr Červený naříkal na špatně sehrané zahájení, Tomáš Trhal držel dlouho určitě lepší pozici, ale možná u něj převládly remízové choutky, které vyřkl při následném rozboru, anebo se Petr prostě a jednoduše dobře bránil. Vašek Pekař pak na půlminutě realizoval výhodu proti Luboši Ptáčkovi, jehož věže Vaškova krále dlouho a zle otravovaly, nakonec jim však utekl a dal povel svým figurám k zahájení útoku na soupeřova monarchu. Důležité vítězství 1,5-0,5 pro poličsko-litomyšlský pár. Největší překvapení se zrodilo hned vedle na 2. stole, kde poličský pár Paščenko-Lorenc neuhrál proti Holému se Staníkem ani půlbod.

Souboj nejvýše nasazených dvojic.

V 5. kole se nejatraktivnější zápasy sehrály opět na 2. stole. Tomáš Trhal se před partií “odmítl“ podělit o partiáře s Davidem Výprachtickým, a tak jsem mu v nadsázce sdělil, že tu kopii chce vytvořit asi kvůli případné ceně za partii kola! :) Zatímco na 2. šachovnici tohoto zápasu se remizovalo, tak na “jedničce“ probíhal nekompromisní boj. Tomáš Trhal investoval do Davida během partie 2 pěšce a po dalším pěkném průběhu bral výnos v podobě výhry jak své, tak i celé dvojice. Partiář však ve vší skromnosti neodevzdal. Janu Tulisovi s Jakubem Nešporem se v poličském derby a generačním souboji podařilo zremizovat Jaromíra Paščenka s Oldřichem Lorencem. Tentokrát se o to zasloužil Honza, který postupně a s velkou jistotou přehrál p. Paščenka. Druhé zaváhání proti papírově slabšímu hráči jsem v tomto kole zaznamenal i já. Budiž mi dobrou výmluvou velká fyzická vyčerpanost v 2. polovině takto herně i organizačně náročného turnaje. Na druhou stranu mi nevadí i na sobě samém pocítit dobrou hru naší mládeže, o kterou se v Poličce tolik snažíme.

Celkové 2. místo v tomto utkání uhájili vysokomýtětí Trhal s Ptáčkem před Výprachtickým s Krátkým.

Suverenita nejvýše  nasazeného páru nebyla ohrožena ani v souboji s Holým a Staníkem.

Předposlední dopolední nedělní kolo bylo dohráno rychle a bez větších překvapení. Organizátoři některých turnajů v klasickém šachu si stěžují na menší bojovnost v posledním kole. To v Poličce neplatilo. Ve hře totiž bylo stále 3. místo v turnaji, na které si dělaly zálusk hned 3 dvojice. Tulis s Nešporem zatápěli vysokomýtským. Remíza z 1. desky tohoto utkání se určitě více hodila poličským mladíkům. Přeci jen rozdíl v ELU zde byl vyšší. Partii jsem neviděl, Tomáš Trhal však přišel s následujícím hodnocením: „Řeknu vám Davide, ten Tulis hraje fakt dobře!“ Tato slova od vždy pozitivně naladěného Tomáše Trhala, navíc s úctyhodným výčtem prvoligových zkušeností, Honzu určitě motivují do dalšího šachového tréninku. I partie “u sousedů“ skončila nerozhodně. Kubovi však v analýze bylo vyčítáno přijmutí nabídky remízy ve velmi perspektivní pozici. Na okamžik, kdy Kuba v partiích jednotlivců přidá v klíčových chvílích více bojovnosti a potlačí respekt s někdy až možná obavami nad výsledkem partie, by se pomalu daly vypsat kurzy k sázkám.

Velkou bojovnost naopak prokázali p. Feldvábl s Ondřejem Švandou. Hráč Náměště nad Oslavou v turnaji předvedl, že jeho aktuální forma je úplně jinde než současné ELO a Ondra musel v závěru partie a časovce zabrat na plné obrátky.

Největší souboj se však odehrál mezi Paščenkem s Výprachtickým, když je v tom jejich týmové dvojky po remíze nechaly samotné. Dlouho za delší konec tahal David, ve 2. polovině partie však začal ztrácet pěšce a do hry se dostal poličský hráč. Jeho volňase David eliminoval za cenu soupeřova matování jezdcem a střelcem. Navíc měl ztíženou úlohu, když svým králem byl kvůli bránění pěšce na poslední řadě, naštěstí pro Davida ale ve špatném rohu. Je veřejně známé, že toto matování v minulosti nezvládl nejeden velmistr a ani Jaromír Paščenko se celého bodu nedočkal. Když už přiblížil Davidova krále do správného rohu, tak mu došly tahy a David správně reklamovat remízu 50. tahem, kdy nešlo k pohybu pěšce či braní kamene.

Vítězná dvojice.

Dvojí úder 2015 suverénně ovládli Červený s Pekařem před Trhalem s Ptáčkem a Výprachtickým s Krátkým. Všechna kol byla sehrána bez sporu a účastníkům bych tak chtěl poděkovat za vytvoření velmi dobré atmosféry, díky níž snad všichni odjížděli spokojeni!

Poř. Družstvo Part. + = - MP Body
1 Červený/Pekař 7 7 0 0 14 13
2 Trhal/Ptáček 7 5 1 1 11 11
3 Výprachtický/Krátký 7 3 2 2 8 8
4 Holý/Staník 7 4 0 3 8 8
5 Paščenko/Lorenc 7 3 2 2 8 7
6 Tulis/Nešpor 7 3 2 2 8
7 Sodomka/Schaffer 7 3 2 2 8
8 Švanda O./Švanda A. 7 3 1 3 7
9 FeldVábl/Horák 7 2 2 3 6 6
10 Jun/Jiroušek 7 2 0 5 4
11 Stodola/Brokl 7 1 0 6 2 2
David Schaffer | Zobrazeno: 2969× | Komentáře (2) | 04.05.2015 | 13:35

David Schaffer

Tomáši, jsem moc rád, že se Vám v Poličce líbilo! Díky za Váš pohled na obě partie!

05.05.2015 | 09:34

Tomáš Trhal

Krásně napsaný článek. Co se týká partie s Petrem Červeným, tak byla po celou dobu v dynamické rovnováze (+-0,5). S Davidem Výprachtickým jsem sehrál špatně zahájení, a abych nebyl totálně prohraný, tak jsem obětoval pěšce na aktivitu. Druhého jsem obětoval abych mohl pokračovat v útoku, při vědomí, že koncovka je prohraná. Nebýt hrubé chyby Davida v závěru, pravděpodobně by partie skončila dělbou dobu. Jinak jsem byl s turnajem velmi spokojený.

04.05.2015 | 17:15
Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici jedna:

Šachové novinky

left 1 2 3 4 5 6 7 8 9 right

Poslední zápasy

20.03.22

A

Vysoké Mýto

5,5:2,5

27.02.22 B Chotěboř C

6:2

20.02.22 C Lanškroun C
3:2
20.02.22 D M. Trnávka
2,5:2,5

Reporty a události odjinud

Chrudim-Hradec Králové, 5:3
Hodnocení zápasu 3. kola II. ligy.

odkaz |

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

Zázraky se dějí … ale ne dneska
Pavel Holásek o zápase s Poličkou ve 2. lize D.

odkaz |

Soutěže družstev – zahájeno!
Petr Ďoubal o 1. kolech 1. ligy a KP1.

 

 

odkaz |

Plichta s Poličkou
Přemysl Osička o zápase s Poličkou B v KPIIZ.


odkaz |

Řešitelské okénko

Kalendář

Poslední komentáře

[Úvodní kola šachové sezóny 2023/2024]
[ 26.11.2023 - 23:19 ] od David Schaffer
[Propozice FIDE Open Polička 2016]
[ 08.07.2016 - 12:45 ] od Joe9812
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 08:12 ] od David Schaffer
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 07:36 ] od Milan Londin
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 25.01.2016 - 15:24 ] od Jan Petrásek
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 24.01.2016 - 08:05 ] od David Schaffer
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 22.01.2016 - 19:43 ] od Adam Sodomka
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 21.01.2016 - 12:19 ] od Jan Petrásek