Prenosy

Online

Šachová rozhledna

2700chess.com for more details and full list

Gelerie

Aktuální akce

KP družstev mladších žáků
2.4.2022, Ústí nad Orlicí

výsledky |

Orlická šachovnice + KP dětí do 8 let
9.4.2022, Ústí nad Orlicí

propozice | výsledky |

MČR dětí do 8 let
9.-10.4.2022, Klatovy

propozice | on-line | výsledky |

18. Velikonoční turnaj mládeže
14.4.2022, Polička

propozice |

Partneři

image

 

image

 

Reklama

Kontakty

TJ Štefanydes Polička, z. s.
Luční 367
572 01 Polička
IČ: 49325230
DIČ: CZ49325230
č.ú.: 230199457/0300
datová schránka: udz7bif
e-mail: DSchaffer@seznam.cz

 

Předseda oddílu
Jan Smejkal
tel: 776 361 131
jansmejkalu@seznam.cz

Jednatel oddílu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Administrátor webu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Hrací místnosti
Dům Jordán
Tyršova 34
572 01 Polička

 

Hostinec U Mrštíků
Eimova 58
572 01 Polička

 

SVČ Mozaika Polička
nám. Bohuslava Martinů 85
572 01 Polička

 

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401
572 01 Polička

Extraliga udržena

Finálovou B skupinu extraligy družstev mládeže jsme potřetí za 4 roky sehráli ve Vlachovicích u Nového Města na Moravě. Tento sraz v Hotelu Pavla velmi dobře organizuje ŠK Světlá nad Sázavou pod taktovkou Ing. Zdeňka Fialy. Víceméně je to ve stylu “all in one“, kdy hrajete, bydlíte a jíte na jednom místě, což vedoucím družstev ulehčuje nejeden úkol. Vlachovice jsou pro Poličku, “co bychom kamenem dohodili“, tudíž je vždy o důvod víc, proč ze soutěže nevypadnout.

Ze základní části se přenášejí body pouze s týmy, které se do Finále B rovněž “probojovaly“. Poslední 4 zápasy se pak hrají proti celkům, které hrály v základní části druhou skupinu. Polička tak ve Vlachovicích postupně o body bojovala s Buštěhradem, Hradcem Králové, Bohemians Praha a Libercem.

Z východní skupiny jsme si “přenesli“ 6 bodů a k jistotě udržení měly stačit další 2 výhry. Když jsem se před srazem díval, kde by se body daly udělat, tak nejschůdnější cesta vedla přes Hradec Králové a o Pepu Havelku oslabenou Bohemku. Naopak zápas s Buštěhradem jsem vyhodnotil jako nejnepříjemnější. Tento středočeský tým totiž v základní části zremizoval kdekoho a “růžky vystrkoval“ i na lídra skupiny z Vlašimi. Když k tomu připočteme stále ještě nezkušenost většiny našeho týmu s touto soutěží v kombinaci s výrazně mladší sestavou, vůbec se nedivím, že to dopadlo tak, jak je psáno níže.

On se nám ten zápas totiž vůbec nepovedl. Na jedničce Havelka přehrál Simonu, naše bílé kameny Středočeši bez větších problémů zremizovali, nebo se nic zásadního na šachovnicích nepředvedlo. Výhody na 3. a 6. šachovnici jsme vůbec nedokázali realizovat. Zasloužených 2-4 znamenalo menší problém v plánu. Naštěstí nám pomohly výsledky dalších zápasů, kdy 2 skončily remízou a favorizovaný Frýdek porazil Hradec Králové (i když nejtěsněji 3,5-2,5). Teď šlo především o povzbuzení zklamaného týmu. Přeci jen v sobotu nás čekalo nejdůležitější dvoukolo celého ročníku extraligy a po dalších nulách bychom v neděli už nemuseli pomalu ani nastupovat, jelikož by nebylo o co hrát.


Ranní sobotní zápas s Ortexem Hradec Králové se pro naše barvy vyvíjel dlouho dobře. Ze zahájení jsme na většině šachovnic získali citelné výhody. Rozhodovalo se samozřejmě opět v časovkách a i přes dobré pozice to byly nervy! Jako první vítězí Česňa, jehož soupeř se zklamal v chytání dámy. Když už ji skoro měl, Honza předvedl pro soupeře určitě nečekaný obrat, po kterém by jiní snad ani koncovku hrát nechtěli. Druhý bod přidal Ondra, kdy se soupeř pustil v zahájení do taktikou nabitého pokračování, kde však prokázal horší cit i propočet než náš hráč a Ondra postupně stupňoval svoji výhodu. V silné časovce pak dosáhla remízových vod Simona, když se ji podařilo partii dostat do koncovky V+S+6p, kdy její figury byly orptoi předchozímu průběhu dokonce aktivnější. Kuba soupeře v průběhu “souboje“ ošidil o pěšce, vytvořil si 2 volné piky, a když už to vypadalo na celkovou výhru z této šachovnice, tak přišlo jednotahové nastavení věže! Hradecký hráč si s tím ale moc nevěděl rady, nechal Kubovy pěšce dojít moc daleko a pod tíhou času, asi stále ve vyhrané pozici, nabídl remis, kterou nešlo neodmítnout. Honza Tulis předvedl strategicky velmi vyzrálý výkon, kdy jedinou otázkou bylo, jestli výhodu uplatní i v časovce. Pozice ale nebyla příliš složitá, Honza si v dámské koncovce pohlídal soupeřovy věčné šachy a před posledním postupem b pěšce a nasazením dámy se podepisovalo 1-0. Největší nervy nastaly z partie Patrika Feltla, kdy mu po přehlédnutí dal soupeř vidličku na jezdce a věž. V materiální nevýhodě pak Patrik spustil útok poslední záchrany na odkrytého soupeřova krále. Ten to neustál, stejně jednoduchou taktikou se nechal ošidit o veškerou výhodou a před koncovkou s kvalitou méně se vzdal. Nakonec tedy 5-1, což byl pro Ortex až příliš krutý výsledek.

O rychlejší výhru se v následující pozici připravil Patrik, který neviděl zisk pěšce.

ELD B 14/15 Sucharda - Feltl. Pozice po 28. Dh6. ČNT.

Místo 28... Sf8 mělo přijít 28... Vxc4 29. Dc1 se ziskem pěšce. Bílý nemůže 29. Sxc4 ani 29. bxc4 pro 29...Sf4 s odchytem dámy.

Další veledůležité utkání bylo na programu odpoledne s “pražskými klokany“! Těm naštěstí nedoskákal toho času o postup do extraligy bojující Josef Havelka, proti čemuž se nedalo nic namítat, jelikož o Pepových kvalitách se v letošní sezóně přesvědčil nejeden soupeř poličského druholigového týmu dospělých. Jestli nám proti Buštěhradu nevyšlo vůbec nic, tak tady se naopak vydařilo téměř úplně vše! Kaňkou byla prohra Simony, která ale hrála s jedním z nejlepších hráčů soutěže - Honzou Petrem, který by se už v květnu měl pyšnit titulem mistra FIDE. Simona ale tuze vzdorovala, Honza však dokázal menší nepřesnosti v zahájení a následném nepříliš složitém plánu partie pohotově trestat. Na 1-1 srovnal Honza Česenek, který se po zisku velké výhody přepočítal a nekorektně obětoval figuru za mat, který nenastal. Soupeřka naštěstí dále kazila a dovolila Honzovi přejít do vyhrané koncovky těžkých figur, ve které náš nakonec bodově nejúspěšnější hráč už žádné komplikace nepřipustil. Honza Tulis dal ve střední hře figuru za 3 pěšce a o zábavu bylo postaráno stejně jako u Ondry Švandy, kde se připravený soupeř pokusil naše bílé figury ze zahájení evidentně zremizovat. Pozice se v dalších fázích dost vyostřila, Ondra tahal za delší konec a měl možnost jako první rozhodnout. Šance bohužel nevyužil a nabídl možnost na celý bod soupeři, který se “hozené rukavice“ také zalekl. V závěrečné pro nás asi i horší pozici dokonce nabídl remízu, která byla hned přijata. Bohužel si teď vzpomenout na výhru Jakuba Nešpora, takže se budete muset spokojit pouze faktem celého bodu. :) Honza Tulis nakonec své pěšce k poli proměny dotlačil, i když to šlo jistě i rychleji. Soupeřova věž s jezdcem byly však v těžké defenzivě a celý bod byl tak jen otázkou času. Technicky vyhranou pozici jsme pak nechali hrát Patrika, který soupeři ukázal, proč jsou koně v zablokovaných pozicích tak ceněnými figurami. 4,5-1,5 Tento zápas jsme měli celkem pod kontrolou, i když to nebylo křišťálově čisté realizování dobrých pozic na některých šachovnicích.


Výhra znamenala udržení soutěže i pro další rok! Výsledky dalších zápasů navíc zapříčinily, že už před posledním kolem bylo dané, kdo se udrží a kdo sestoupí a nebylo tak o co hrát! I tak jsme si našli u večerního opékání motivaci pro poslední kolo, a to v udržení 1. místa Finále B.

O 1. flek jsme se v neděli střetli v přímém souboji s Deskem Liberec. Simona vhodným výběrem zahájení zremizovala Jirku Lišku na 1. desce. Česňa na dvojce vytvořil trvalou výhodu, kde ale výhru nenašel a spokojil se s remízou. Remízu jsme naplánovali i u Ondry, kde by materiální nerovnováha mohla nakonec znamenat trojtip, i když by se pozice našemu hráči hrála ještě nějaký čas určitě lépe. Na zbylých 3 deskách jsme však hráli citelněji na výhru, tudíž nebyl důvod riskovat. Bohužel dokázal vyhrát jen Kuba, kterému po všech výměnách zbyl nakonec vybojovaný střelec navíc a ten ty pěšáky taky dokáže vyzobat! Pouze remíza z utkání tedy padá na vrub Tuldy s Patrikem. Honza Tulis opět soupeře pozičně přehrává, v jednu chvíli ho sice hrou na špatném křídle trochu vypouští, ale dostává další příležitost vedoucí k výhře. Bohužel na minutě nehraje moc přesně a nevidí “pro soupeře smrtelná řešení“ jako např. zde:

ELD B 14/15 Tulis - Sýkora. Pozice po 43... Dd7. BNT.

I na 30s by Honza měl najít 44. Vf6, což by při absolutní nehybnosti těžkých černých figur znamenalo okamžitou výhru.

Po pozdějším postupu soupeřova d pěšce už v pozici nic není a přijímáme remis. Stále ještě může skórovat Patrik, který v partii s Barborou Novotnou přehlíží kombinaci soupeřky se ztrátou figury a nakonec je to obrat a celkových 3-3.


Nevyužité šance v průběhu utkání nás všechny mrzí. Povzbudily nás až nečekané výsledky posledního kola, kdy Hradec jasně porazil Staré Město a Bohemka remizovala s Frýdkem. Tyto výsledky poličský tým udržely na 1. místě ve Finále B, čehož si také velice ceníme! Před 2 lety jsem říkal, že tyto ročníky mají díky svému zájmu, píli a podpoře rodičů velkou šanci se úspěšně prezentovat i na republikové úrovni a začíná se to potvrzovat. Tak snad to všechny nabudí do další usilovné práce, která je pro kontakt s užší špičkou nezbytná. Hlavně to však není představa nereálná.

Tabulka (zdroj: Databáze ŠSČR):


Hodnocení jednotlivců tentokrát nemá smysl, když všichni uhráli požadovaný výsledek. Na některých šachovnicích sice byla menší rezerva, kompenzoval to však Honza Česenek velmi dobrým výsledkem na 2. desce! Myslím, že s předsezónním rozdělením šachovnic můžeme být spokojeni. Cíle pro soutěž byly naplněny celkem bez větších nervů. Možná jsme mohli být v klidu už po skončení základní části, ale v důležitém dvoukole nemohla bohužel nastoupit Simona, a tak jsme se museli spokojit s účinkováním ve Finále B. Dle předběžných propočtů bychom se měli v příští sezóně přesunout na západ. Větším otazníkem je ročníkové složení soutěže, kdy by letos měly končit ročníky 1998, ale soutěž by se měla věkově natahovat a je otázkou, jak to KM ŠSČR nakonec vyřeší.

Fotogalerie:

Utkání s Buštěhradem.

Část týmu v zápases Bohemians Praha.

Extraligová sestava Poličky v sezóně 2014/2015 v nových týmových košilích!


Databáze soutěže

David Schaffer | Zobrazeno: 3075× | Komentáře (4) | 30.04.2015 | 09:33

David Schaffer

AS: Mělo by to být, jak píšeš. Ale v klubech se jen tlumočí informace z vedení komise mládeže. Ono se toho s kluby totiž moc neřeší.

07.05.2015 | 09:53

Adam Sodomka

Co jsem cetl od ostatnich oddilu, tak si myslim ze prodluzovat se nebude. (v extralize az pristi rok, tj. r. 1999) Asi bych si na to i vsadil. ;-)

07.05.2015 | 08:58

David Schaffer

Za celý tým díky za gratulaci! Finále A je určitě našim dalším cílem. Nicméně uvidíme, jak to nakonec dopadne s prodlužováním ročníků v ligových soutěžích a zda se to nakonec bude týkat i ročníku 1998. Pokud ne, tak bychom byli oslabeni o 2 hráče.

05.05.2015 | 09:32

Milan Londin

Gratuluji mladým extraligovým šachistům Poličky
a celému realizačnímu týmu k vítězství v B-skupině.
Věřím,že příští sezonu se probojují do A-skupiny,která jim teď utekla jenom o "fous".

03.05.2015 | 15:09
Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici jedna:

Šachové novinky

left 1 2 3 4 5 6 7 8 9 right

Poslední zápasy

20.03.22

A

Vysoké Mýto

5,5:2,5

27.02.22 B Chotěboř C

6:2

20.02.22 C Lanškroun C
3:2
20.02.22 D M. Trnávka
2,5:2,5

Reporty a události odjinud

Chrudim-Hradec Králové, 5:3
Hodnocení zápasu 3. kola II. ligy.

odkaz |

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

Zázraky se dějí … ale ne dneska
Pavel Holásek o zápase s Poličkou ve 2. lize D.

odkaz |

Soutěže družstev – zahájeno!
Petr Ďoubal o 1. kolech 1. ligy a KP1.

 

 

odkaz |

Plichta s Poličkou
Přemysl Osička o zápase s Poličkou B v KPIIZ.


odkaz |

Řešitelské okénko

Kalendář

Poslední komentáře

[Úvodní kola šachové sezóny 2023/2024]
[ 26.11.2023 - 23:19 ] od David Schaffer
[Propozice FIDE Open Polička 2016]
[ 08.07.2016 - 12:45 ] od Joe9812
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 08:12 ] od David Schaffer
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 07:36 ] od Milan Londin
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 25.01.2016 - 15:24 ] od Jan Petrásek
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 24.01.2016 - 08:05 ] od David Schaffer
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 22.01.2016 - 19:43 ] od Adam Sodomka
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 21.01.2016 - 12:19 ] od Jan Petrásek