nám. Bohuslava Martinů 85

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401

Zlatý hattrick

Je tradicí, že na Zelený čtvrtek pořádáme Velikonoční turnaj v rapid šachu mládeže, který se v posledních letech hraje pod záštitou Ing. Jany Pernicové, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje. Vlastně se hrají 2 turnaje, které jsou výkonnostně oddělené hodnotou RAPID ELA na 1350 bodech (dříve to byla hranice LOK ČR a VT). Tento systém si nemůžeme vynachválit, protože většinou už od 2. kola jsou k vidění souboje výkonnostně vyrovnaných dvojic. Kol je celkem 7 se zavedeným tempem 2 x 20 minut + 5s/tah. Letos se turnaje zúčastnilo celkem 72 dětí ze 6 oddílů Pardubického kraje. Hráči obou turnajů si odvezli medaile, diplomy a vítězové i poháry. V ELO turnaji byly navíc pro nejlepší 3 vypsány finanční ceny.

Obavy jsme letos měli hlavně z nevyzpytatelného počasí. Ty se nakonec potvrdily, když přes noc přibyl v našem kraji nějaký ten cm sněhu. Nejvíce na to doplatili ústečtí, jejichž rychlík měl zpoždění a osobák ve Svitavách na ně odmítl počkat a ujel jim doslova před nosem. Výprava vedená Pavlem Holáskem se nakonec zúčastnila, hráči však nastoupili až ke 3. kolu a byli tak znevýhodněni.

Turnaj probíhal v pohodové prázdninové atmosféře. V druhé polovině turnaje se znovu ukázalo, jak má Polička akční trenéry, kteří už podruhé během jednoho týdne ujeli přes 35 km a ukázali se na místě, aby zkoukli výkon svého svěřence(ů)!

Výsledky:

V ELO turnaji zvítězil hlavní favorit FM Jakub Půlpán a na konci si mohl vzpomenout na slova Petra Záruby: „Vítej zlatý hattricku!“ Kuba se tak stal vůbec prvním hráčem, který tento turnaj dokázal vyhrát 3x! Letos je ovšem jeho vítězství poznamenáno menším šrámem ve 2. kole, kdy překvapivě podlehl v sourozeneckém souboji Matějovi a po partii šel na jednu zdravotní! :) Matěj se v tu chvíli stal celebritou alá Agáta Prachařová a vyzařovalo z něj tolik energie, že bychom na nějaký čas mohli odstavit Temelín! :) Trochu mi Matějova euforie připomněla mého bývalého spolubydlícího, který po návratu z úspěšně absolvované zkoušky vždycky prohlásil: „A teď jsem nesmrtelnej!“ :)

Jak už asi z textu vyznívá, Kuba zaváhání napravil, v důležitém 6. kole nakonec porazil Josefa Havelku a vítězství v turnaji už mu nikdo nevzal! O druhém místě rozhodovalo pomocné hodnocení, které se nakonec přiklonilo na stranu našeho druholigového hosta Pepy Havelky před Matějem Půlpánem (oba 5 bodů).

U Poličáků tentokrát “střídavě oblačno“. Nepopulární bramboru si odnesl Jan Tulis, kterého o umístění na bedně připravila především prohra s mladším z Půlpánů. Na druhou stranu remizoval s Pepou Havelkou. 4. místo, 4,5 bodu

Kuba Nešpor rozhodně neodehrál špatný turnaj, z medailistů dal za půl jen s Matějem, ale to je na stupně vítězů samozřejmě málo. 5. místo, 4 body

Pochvalu za tento turnaj zaslouží ještě Daniel Zeman, který prohrál také jen s medailisty a dokonce sahal po vítězství s Vaškem Grundmanem, nakonec však remis. Jen tak dál!

Dalším našim hráčům to tentokrát moc nevyšlo, kluky Simonovy není možné hodnotit, protože museli po 5. kole odejít na plánovanou akci.

2015  Jakub Půlpán  2222 ŠK Polabiny

Výkonnostní turnaj se letos odehrál v lanškrounsko-svitavské režii! Pohár za 1. místo bral lanškrounský Petr Kaška (6,5 bodu), který skončil před svým oddílovým kolegou a jmenovcem Petrem Peškem (6 bodů) a svitavským Jakubem Dvořákem (5,5 bodu).

Trochu víc jsem čekal od Míši Martínka, který byl 2. nasazený a na TOP 5 jsem mu věřil. Ono by to i vyšlo nebýt prohry v posledním kole!

Vytáhl se Václav Šafář, který v úvodních partiích prohrál s 1. a 3. nasazeným, pak ale sérií 4 výher dosáhl 4,5 bodu a 13. místa.

Pěkného výsledku nad 50 % dosáhla i Ilona Langrová, jejíž výkony mají v poslední době vzestupnou tendenci. 4 body, 14. místo a vítězka dívčí kategorie

Stejná slova bych volil i u Standy Grubhoffera. Se šachy začal sice “až“ v 5. třídě, ale o to větší píli předvádí a tak je to správně! Ke srovnání s nejlepším v ročníku je před ním ještě ale hodně velký kus práce. 4 body, 17. místo, obhájená 4. VT z Ústí ad Orlicí

Na 50 % skončili ještě Andrej Bartoš a Aleš Kercl, spokojenější bude spíše Aleš. U dalších našich hráčů těch chyb bylo tentokrát přeci jen víc a na nadprůměrná umístění to samozřejmě nestačilo.

Fotosoutěž:

Dnes máte možnost porovnat 3 snímky od 3 různých autorů, kteří ovšem fotografovali jedním a tím samým mobilem! :)

Účastníci 13. Velikonočního turnaje v šachu (autor: David Schaffer)

Nejlepší 3 hráči ELO turnaje (autor: Pavel Holásek)

Nejlepší 3 hráči VT turnaje (autor: Patrik Krušina)

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.