Prenosy

Online

Šachová rozhledna

2700chess.com for more details and full list

Gelerie

Aktuální akce

KP družstev mladších žáků
2.4.2022, Ústí nad Orlicí

výsledky |

Orlická šachovnice + KP dětí do 8 let
9.4.2022, Ústí nad Orlicí

propozice | výsledky |

MČR dětí do 8 let
9.-10.4.2022, Klatovy

propozice | on-line | výsledky |

18. Velikonoční turnaj mládeže
14.4.2022, Polička

propozice |

Partneři

image

 

image

 

Reklama

Kontakty

TJ Štefanydes Polička, z. s.
Luční 367
572 01 Polička
IČ: 49325230
DIČ: CZ49325230
č.ú.: 230199457/0300
datová schránka: udz7bif
e-mail: DSchaffer@seznam.cz

 

Předseda oddílu
Jan Smejkal
tel: 776 361 131
jansmejkalu@seznam.cz

Jednatel oddílu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Administrátor webu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Hrací místnosti
Dům Jordán
Tyršova 34
572 01 Polička

 

Hostinec U Mrštíků
Eimova 58
572 01 Polička

 

SVČ Mozaika Polička
nám. Bohuslava Martinů 85
572 01 Polička

 

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401
572 01 Polička

Na hraně

Asi tak nějak bych krátce charakterizoval včerejší dopravu a vůbec sehrání krajských soutěží družstev dospělých z poličského pohledu. Kromě sněhové bouře jsme bojovali i s chřipkovou epidemií, jenž zasáhla většinu základní sestavy našeho céčka. Hned v úvodu bych tak chtěl opravdu velice poděkovat všem hráčům, kteří včera nastoupili. Borcem dne byl Martin Buchta, který pomohl se sestavou céčka a k tomu ještě odřídil cestu až do dalekého Kunvaldu, a to i přes to, že jednou zapadl!

Já jsem si zase brzy ráno střihl trasu Polička - Svitavy a zpět (na vlakové nádraží), když druhý řidič odmítl na zápas do Pardubic vyjet. V mém dopravním žebříčku se tato cesta dostala hned na 2. místo za trasu Brno-Polička z extraligového srazu v roce 2012. A poté jsem pokračoval se zbytkem týmu do Pardubic přes Litomyšl, protože přes “Českou Sibiř“ bych se tam jen tak nedostal. I přes to to bylo se zhruba 40 minutovým zpožděním. Ještě jednou chci poděkovat domácím, že na nás počkali!

Co se týče 2. ligy, tak ústečtí byli určitě v neděli rádi za sobotní předehrávku s naším béčkem. A to nejen z důvodu 3 bodového zisku, ale i kvůli tomu, že nemuseli řešit zmiňované problémy se sněhovou kalamitou.

Jednou z priorit krajské sportovně technické komise je korektní sehrání dlouhodobých soutěží družstev dospělých. Právě u dlouhodobých soutěží by se dalo zamyslet nad vytvořením nějakých extra termínů v kalendáři pro podobné situace (doprava, nemocnost…), kdy by družstvo prokazovalo, že je, nebojím se napsat, na hranici jejich možností zápas odehrát. A to samozřejmě i při vědomí, že podobná situace může nastat 1-2x za sezónu - prioritně jde přeci o zdraví všech hráčů. Pokud toto nebude v rozpisu, tak vám soupeř většinou sám od sebe nevyhoví v den utkání a pak jdete do rizika vysokých pokut! V jiných sportech to na krajské úrovni (kde je to hlavně o tom nadšení) není problém, nemusí se tedy vymýšlet nic nového.

Teď už k šachové části:

Áčko přivítalo na domácí půdě 3. tým tabulky 2. ligy  D z Velkých Losin. I hosté z lázeňského města v neděli ráno volali, že je pro ně doprava do Poličky nelehkým úkolem (kalamitní stavy na Šumpersku a Mohelnicku jsou dost podobné jako u nás) a že budou mít určitě nějaké zpoždění. K zápasu naštěstí dorazili, nicméně v dost zdecimované sestavě, což jsme příliš nečekali. Dle slov Petra Červeného to byl jednoznačný zápas, akorát David Komárek si vybral slabší den a partie se mu tentokrát příliš nepovedla. 6-2 V příštím kole jede áčko “bojovat“ s Lípou!

Jak už jsem zmínil, béčko předehrálo zápas s Ústím nad Orlicí již v sobotu. Sestavu Oušťáků jsem odhadl téměř zcela přesně s výjimkou Lukáše Hurta. Nedorazil však Honza Mareš, takže se toho příliš moc nezměnilo. Příprava na partii je už věcí každého hráče…

Krajské derby se dlouho vyvíjelo tak, že bychom si minimálně bod připsat mohli. V pohodě zremizoval David Sion Lukáše Hurta a Pepa Krátký přehrál Václava Grundmana (i když tam byl prý nějaký pěkný obrat!). Hratelnou pozici dal za remis kapitán Honza Smejkal, když p. Volfa zlákal Marian na biatlon, nebo to možná bylo naopak. :) Hloupou hrubku dle vlastních slov vyrobil Ondřej Švanda v pozici, kdy špatně spočítal (ne)odchyt soupeřovy dámy. Na prohru to určitě nebylo. Marek Stodola byl postupně přehrán Pavlem Holáskem. Zápas se asi definitivně zlomil, když prohrál Olda Kastner na jedničce. Opticky jeho pozice vypadala dlouho dobře. Ale byla to jedna z psychologicky náročnějších partií, kdy si člověk aktivní hrou zároveň vytváří slabiny a musí hrát snad až velmistrovsky přesně. Aspoň takový mám pocit i po projití partie s počítačem. Borcem víkendu na šachovnici je Honza Tulis. Jeho forma roste kolo od kola. V sobotu se mu soupeř dlouho úspěšně bránil. Po první kisně naštěstí v koncovce věží a různopoláků udělal několik nepřesností, které Honza bez zaváhání trestal. O výhru se snažil i Kuba Nešpor. Po zahájení sice ztratil pěšce, Jakub Netušil pak asi trochu podcenil rychlé rozehrání figur černého a najednou začal mít problémy s králem. Poličský žák v časovce výhodu postupně ztratil a nakonec to šlo až do králů. 3,5-4,5 Hráči Ústí po poslední partii projevili radost, jako kdyby se v soutěži zachránili. :) Ač jim v budoucích kolech fandím, tak si nejsem moc jistý, jestli by jim podobný výkon na Zábřeh a Žďár nad Sázavou stačil. Šance našeho béčka na záchranu jsou v tuto chvíli prakticky nulové, můžeme tak směle pokračovat ve sbírání zkušeností našich mladých hráčů! Podrobnější reportáž tradičně nabízí Pavel Holásek na ústeckém webu!

Céčko ve slátané sestavě v Kunvaldu určitě ostudu neudělalo. Někteří se po nepříjemné cestě vyhecovali k výkonu, který papírově silnějšího protivníka bezesporu překvapil! Danu Broklovi zase pomohla motivace Martina Buchty. Nakonec z toho byla prohra 2,5-5,5. S některými hráči základní sestavy by se dle Martina prohrát nemuselo. V příštím kole se to proti Dolní Čermné chce 100 % sejít!


D tým nastoupil v 7. kole v Pardubicích proti Polabinám D, na které měl v tu chvíli náskok 4 bodů. Naneštěstí v době, kdy osazenstvo našeho auta přišlo do hrací místnosti restaurace Na Palubě, tak Karel Bartoš už na místě přešlapoval, jelikož v 10. tahu dostal dušený mat ve variantě zahájení, kterou si sám vybral, a to s dvanáctiletým žákem Polabin! Poté remizoval Ondra koncovku jezdce proti střelci. Patrik prohrál, když po výměně dam ztratil kvalitu (ani jsem nestačil zaznamenat jak). Já jsem přijal remízu v dost tupé pozici, kde tentokrát moc solidních možností, kudy partii lámat, nebylo. Musím trochu rozšířit repertoár za černé. Na Adamovi bylo v Pardubicích vidět, že chce odčinit dosavadní slabé výkony a asi v nejlepší letošní partii svého soupeře postupem času přehrál. Milan Charouz zachránil výsledek partie přechodem do různopolných střelců, kde ač o pěšce méně, tak soupeře udržel. Prohru si připsal Kamil, který sice po ztrátě pěšce zahnal všechny soupeřovy figury na 8. řadu, pak bohužel hrubkou přehlédl kombinační obrat soupeře se ztrátou věže a bylo vymalováno. Poslední dohrával Honza Tulis, který opět ve velmi dobře vedené partii přehrál zkušeného soupeře. Na takové partie je radost se dívat! Celkově bohužel těsně 3,5-4,5. Dnes rozhodly poslední šachovnice.

Fotografie z Pardubic:

 

David Schaffer | Zobrazeno: 3554× | Komentáře (9) | 09.02.2015 | 13:05

David Schaffer

RV: Toto byla samozřejmě citace krajského rozpisu.

11.02.2015 | 19:05

Vicenec

Rozpis soutěží: 6.2. Druholigové družstvo, které se během soutěže bez důvodu zaviněného vyšší moci nedostaví k utkání, bude kontumováno a pokutováno částkou 8.000,- Kč. ....

11.02.2015 | 18:56

Adam Sodomka

Jenom 1000 Kc? Tak to bych byl proto, aby jsme vubec nenastoupili. :-) Vzdyt jenom na cestakach jsme dali vic penez. :-P Takze by jsme vlastne usetrili a jeste ziskali volnou nedeli. ;-)

11.02.2015 | 07:05

David Schaffer

Takhle si třeba užívali žďárští cestu do Zábřeha: http://files.zdarskysach.webnode.cz/200000990-4382e444a6/Zabreh-Zdar-08-02-2015a.jpg Já jsem zažil už i situaci,kdy jsme se u Studené Loučky otáčeli a do Mohelnice ani nedostali, nebo jsem to tam jednou na zkoušku do Olu objížděl lesem.

Podle mě není nutné něco podobného podstupovat, když člověk může využít pouze automobilové dopravy.

10.02.2015 | 21:51

David Schaffer

A právě proto bych byl rád, aby na to pamatoval rozpis a rozhodla to v takovém případě STK. Od toho tu dle mého názoru mj. je. Však o mimořádné situaci tu mluvím. Rozpis rozdává v bodě 11.2 pokutu: "Za nenastoupení družstva k utkání bez omluvy nejméně 24 hod předem bude provinivší se družstvo postihnuto pokutou ve výši 1000,- Kč, z níž 500,- Kč bude poskytnuto soupeři." Důvody nenastoupení neřeší.

"Jak se dostaneme za Poličku, je to ok" - zeptej se Martina Buchty, jak se mu jelo do Kunvaldu. Co kdybychom místo do Pardubic (kde se člověk mohl pomalu opalovat) jeli třeba do Chotěboře, Heřmanova Městce, Krucemburku, Lanškrouna, Jablonného, Čermné atd.?

10.02.2015 | 21:45

Adam Sodomka

Všichni víme, že jak se dostaneme dál za Poličku, tak už to takovej problém není. navíc, tahle "kalamitní" situace nastává maximálně 1x za dva roky. A hlavně tohle nemůžeš nikdy odhadnout ani v sobotu večer jak bude ráno. Tzn. že domácí jsou už připraveni hrát a težko asi budou ochotni se domluvit na jiném temínu (kdyby vůbec nějaký byl).

10.02.2015 | 21:33

David Schaffer

Je vidět, že se jen vozíš a nemáš představu, co těch minimálně 60 km v takovým počasí znamená. Já tu mluvím opravdu o mimořádně špatném počasí ze dne na den, na což nejsou připraveni ani silničáři a není jednoduché vyjet natož něco plánovat. Navíc se bavíme o dlouhodobé soutěži, kdy je pro mě přijatelnější se domluvit třeba i v týdnu a hrát se slabší sestavou, než zbytečně podstoupit třeba i malé riziko v kalamitním stavu. A to hlavně proto, že hraji pro radost a na rozdíl od tebe mám na sobě nějakou zodpovědnost.

10.02.2015 | 21:01

Adam Sodomka

Byl to náročnej víkend a počasí v neděli tomu moc nepomohlo. :-) Škoda béčka, že aspoň neremizovalo. Pravděpodobně asi rozhodl Marek, který poměrně snadno prohrál. U nás jednoznačně může za prohru Karel. Ale máslo na hlavě má i Patrik s Kamilem.


Co se týče těch volných termínů pro soutěže držstev. Řekl bych, že to není potřeba. S nemocemi a dopravou se prostě musí počítat dopředu. Na soupisce může být až 20 hráčů, to je dostatečnej počet. A pokud jde o počasí... Upřímně jsem ještě nikdy nezažil, "kdy by to doopravdy nešlo".

10.02.2015 | 19:45
Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici jedna:

Šachové novinky

left 1 2 3 4 5 6 7 8 9 right

Poslední zápasy

20.03.22

A

Vysoké Mýto

5,5:2,5

27.02.22 B Chotěboř C

6:2

20.02.22 C Lanškroun C
3:2
20.02.22 D M. Trnávka
2,5:2,5

Reporty a události odjinud

Chrudim-Hradec Králové, 5:3
Hodnocení zápasu 3. kola II. ligy.

odkaz |

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

Zázraky se dějí … ale ne dneska
Pavel Holásek o zápase s Poličkou ve 2. lize D.

odkaz |

Soutěže družstev – zahájeno!
Petr Ďoubal o 1. kolech 1. ligy a KP1.

 

 

odkaz |

Plichta s Poličkou
Přemysl Osička o zápase s Poličkou B v KPIIZ.


odkaz |

Řešitelské okénko

Kalendář

Poslední komentáře

[Úvodní kola šachové sezóny 2023/2024]
[ 26.11.2023 - 23:19 ] od David Schaffer
[Propozice FIDE Open Polička 2016]
[ 08.07.2016 - 12:45 ] od Joe9812
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 08:12 ] od David Schaffer
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 07:36 ] od Milan Londin
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 25.01.2016 - 15:24 ] od Jan Petrásek
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 24.01.2016 - 08:05 ] od David Schaffer
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 22.01.2016 - 19:43 ] od Adam Sodomka
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 21.01.2016 - 12:19 ] od Jan Petrásek