nám. Bohuslava Martinů 85

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401

Jubilejní Memoriál Jirky Pavliše

Dlouho to vypadalo, že letošní kulatý ročník Memoriálu Jirky Pavliše snad ani nebude. Nakonec naštěstí pořadatelé vydali v polovině prosince propozice tohoto rapid turnaje, a tak mnozí z nás mohli den před Silvestrem do Krouny zavítat. Přesněji řečeno, prezentovalo se nás zde celkem 64, což má jistou symboliku vzhledem k jubilejnímu ročníku turnaje.

Rapid turnaj v Krouně je asi mým nejoblíbenějším současným turnajem ve zkráceném tempu. Důvody jsou jednoduché – byl to jeden z mých prvních turnajů v dospěláckém šachu, na kterém panuje vždy dobrá vánoční atmosféra, podává se nejlepší šachový guláš, je to z Poličky “co by kamenem dohodil“ a pokud se daří, tak si i něco zajímavého člověk odveze.

Navzdory tomu všemu se nás do obce mezi Poličkou a Hlinskem letos vypravilo pouze 8. Tak nízkou poličskou účast už dlouho nepamatuji. Bohužel je to asi z větší míry ovlivněnou úterním pracovním dnem a současně konanými Českými šachovými vánoci v Litomyšli. Na druhou stranu by byl letos asi trochu problém s řidiči, což může signalizovat problém i do budoucích soutěží dospělých. Chtělo by to, aby si naši mladí hráči konečně pořídili nějakou tu “káru“ a ne o tom pořád jen mluvili! :)

Jednou z mála chmur letošního ročníku bylo zdražení piva o 5 korun českých, což prospělo především Adamově peněžence. Ten se mi při cestě domů chlubil, že letos vypil jen 3 kousky. Toto hanebné skóre v podvečer narušila nečekaná pozvánka na návštěvu od rodiny Tulisových, když se jim ze světa vrátil jejich syn Honza s pytlem obilí, který dle mého tipu i v tomto vánočním období vážil víc než on, a tak jeho přemístění z hrací místnosti do tepla domova, bylo pro něj prozatím více než obtížné. :) O podvečeru u Tulisů není nutné se rozepisovat, protože když se baví lidé s podobnou krevní skupinou a alkoholovým zájmem, jedná se o setkání vždy více než příjemné.

Předbíhám však v čase a z původně zamýšlené reportáže se pomalu stává můj osobní blog, což by jistě nejednoho našeho laskavého čtenáře nemuselo zajímat, a tak se pojďme raději vrátit k hodnocení 10. ročníku Memoriálu Jirky Pavliše.

Už před turnajem jsem byl ing. Jirmáskem vyzván k řízení memoriálu, stejně jako v loňském roce. Obtíž mi to nedělá, narozdíl od poličských turnajů zde odpadá spousta organizátorských povinností - od výběru startovného, organizace rozestavení šachových figur až po případné problémy spojené se závěrečným vyhlašováním a předáváním cen. Člověk se tak v poklidu může soustředit i na vlastní hru.

Na 64 účastníků se turnaj dostal ve 2. kole, jelikož po menším bloudění až v tuto chvíli neplánovaně dorazila výprava z Litomyšle, ve které byl i pár z Litvy, pro něž to byl již 2. start na tomto turnaji. Memoriál Jirky Pavliše tak znovu dostal mezinárodní punc. Mezi nejvýše nasazenými byli převážně tradiční účastníci, které asi poprvé doplnil i Kuba Půlpán, jenž 100 % využil možnosti startu v krátkodobých vánočních turnajích pořádaných oddíly našeho šachového svazu.

V turnaji dominantním způsobem (8,5/9) zvítězil havlíčkobrodský Filip Vala, který není ani na půdě našeho kraje nikým neznámým, jelikož hají barvy Chotěboře v KP1, která by v sezóně 2015/2016 určitě nic nenamítala proti druholigové příslušnosti. Hned za Valou se rozjel buchholzový boj o další pořadí, který nakonec “urvali“ na svoji stranu stříbrný hlavní rozhodčí turnaje Josef Vařejčko a bronzový Jakub Půlpán.

Poličským barvám se v Krouně dařilo. V první dvacítce závěrečného pořadí skončilo hned 5 borců. Našeho nejlepšího výsledku se tentokrát podařilo dosáhnout mně, když jsem uhrál 6 bodů a při jediné prohře docílil 10. místa. Pěkný turnaj sehráli naši mladí Petr Pospíšil (12. místo, 5,5 bodu) s Janem Tulisem (13. místo, 5,5 bodu). Více jsem měl možnost vidět ze hry Honzy Tulise, který se prezentoval velice vyspělým výkonem. Podařilo se mu neprohrát ani 2 partie, kdy měl cca 50 s proti 4 minutám s nejasnou pozicí, ze kterých si odnesl 1,5 bodu. Jeho rychlá ruka a velká bojovnost mi dělala radost, když aspoň někdo si občas vezme k srdci nějakou mou dřívější radu nebo dril.

Honzovi Smejkalovi úplně nevyšel vstup do 2. poloviny turnaje, kdy si “rošnul nakrátko“ a hned v dalším kole se mu nepodařilo vyhrát partii s materiální převahou. Dle hesla: Konec dobrý, všechno dobré, na závěr porazil hlineckého Dvořáka a skončil na 16. místě.

Nejlepšího dosavadního výsledku v Krouně dosáhl Adam Sodomka. Se 100 % pravděpodobností se nebudu mýlit tvrzením, že příští rok zcela určitě bude usilovat o zlepšení letošního 18. místa.

Pěkný turnaj sehrál i Milan Charouz, na jehož štítu zůstal třeba i zaječický Jiří Hájek. O umístění v první desítce ho připravila prohra v posledním kole. 21. místo

Nejméně spokojený z poličské výpravy byl tentokrát asi Miloš Jerman, jemuž se moc nedařilo a za 4 body bral 40. místo.

Pepa Stodola se turnajově teprve rozkoukává a 57. pořadí tomu je důkazem.

Ještě před vyhlášením proběhly nutné přednovoroční zdravice s naštěstí čím dál větším počtem šachových známých. Za všechny bych zmínil p. Glöcknera, jehož vitalitu mu závidí jistě nejeden z nás a důkazem tohoto tvrzení jsou i nové webové stránky mistrovických šachistů.

O našem úspěchu na jubilejním ročníku MJP svědčí i „tetris“ s výhrami v zavazadlovém prostoru našich aut, kdy jsme se několik minut prali s uspořádáním skříně, 2 pytlů obilí, broušené vázy a dalších cen.

Glöckner

Děkuji za Váš příznivý posudek mého amatérského pokusu o webové stránky, a slibuji, že se to vše naučím v průběhu let, které mi zbývají. Vzhledem k tomu, že se v 90.letech budu , podle daného slibu ženit, mi to snad vyjde! :-) Zdraví

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.