Prenosy

Online

Šachová rozhledna

2700chess.com for more details and full list

Gelerie

Aktuální akce

KP družstev mladších žáků
2.4.2022, Ústí nad Orlicí

výsledky |

Orlická šachovnice + KP dětí do 8 let
9.4.2022, Ústí nad Orlicí

propozice | výsledky |

MČR dětí do 8 let
9.-10.4.2022, Klatovy

propozice | on-line | výsledky |

18. Velikonoční turnaj mládeže
14.4.2022, Polička

propozice |

Partneři

image

 

image

 

Reklama

Kontakty

TJ Štefanydes Polička, z. s.
Luční 367
572 01 Polička
IČ: 49325230
DIČ: CZ49325230
č.ú.: 230199457/0300
datová schránka: udz7bif
e-mail: DSchaffer@seznam.cz

 

Předseda oddílu
Jan Smejkal
tel: 776 361 131
jansmejkalu@seznam.cz

Jednatel oddílu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Administrátor webu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Hrací místnosti
Dům Jordán
Tyršova 34
572 01 Polička

 

Hostinec U Mrštíků
Eimova 58
572 01 Polička

 

SVČ Mozaika Polička
nám. Bohuslava Martinů 85
572 01 Polička

 

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401
572 01 Polička

Začarovaný kruh

Půl třetí v noci je „ideálním časem“ pro začátek psaní shrnutí o turnaji, který se za úspěšný pro poličské barvy zdaleka považovat nedá. Únava nejen z náročného šachového víkendu vzala okolo včerejší 19. hodiny za své a obligátních 6 hodin spánku z poslední doby mám vlastně splněno. :) Dneska si nalijeme čistého vína.

 

Do Kunětic na finále jsme jeli plni elánu, 6 našich hráčů si to s krajskou špičkou mělo rozdat o postupová místa na Mistrovství Čech. Nejtěžší pozici měl asi Kuba Simon, který se do finále KP dostal poprvé, na druhou stranu však za poslední půlrok udělal působivý výkonnostní progres a úplně bez šance tak také nebyl!

V prvé řadě bych chtěl poděkovat pořadatelům za pěkně zorganizované finále KP mládeže. Hráči i doprovod měli nadstandardní servis a z Kunětic si odvezli velmi pěkné ceny. S dalšími detaily se snažili pomoc i vedoucí z jiných klubů. Jsem rád, že nám to takto v kraji funguje i přes logickou konkurenci na oddílové úrovni. S Michalem Novotným jsme se po turnaji shodli, že by to chtělo, do cenového fondu nejen tohoto turnaje, sehnat nějaký ten peníz navíc, abychom mohli účastníky dobře obměňovat pravidelně (jeden z faktorů ovlivňující růst členské základny). Cesty vedou např. přes granty Pardubického kraje, o což se před 2 roky slíbil zajímat místopředseda PDŠS Tomáš Veselý. Do této doby však neexistují ani žádosti se stavem nevyhověno.

Kategorie HD 10

O přeborníka si to v posledním kole rozdali Ret se Stočkem, kdy tím úspěšnějším byl Martin Stoček! Postoupili víceméně hráči, kteří dlouhodobě tvoří krajskou špičku této kategorie.

Kategorie HD 12

Přebornictví je ve spravedlivém držení o 2 roky mladšího Rudolfa Juna. Ruda maká, hraje, baví, jen tak dál!

Lukáš Pavlíček rozhodně 3. místem nezklamal, je tam však takové malé ale. V 1. kole ho Ruda postupně přehrál, v posledních 2 kolech však přehlédnutím dopustil prohru s Brázdou a remízu dopřál Žejdlíkovi. Celkově jsem však s jeho výkonem ze všech našich reprezentantů nejspokojenější.

U Dana Zemana to bylo jako na houpačce, kdy se mu nepodařila především střední část turnaje. V ní zapsal zbytečné prohry s Novotným a Brázdou a to především kvůli stále se neměnící zbrklosti v partiích hraných klasickým tempem. 5. místo. Abych nemluvil do větru:

Pozice po 1. Kf4

Pozici v partii Brázda - Zeman jsme sledovali s Michalem Novotným. Byl to zároveň náš první souboj v propočtu varianty, kdy podobné "výzvy" s o 600 bodů silnějšími mistry FIDE rád přijímám (v Poličce Petru Červenému musí občas někdo oponovat). Pozice je za černého vyhraná. Není to těžké, je potřeba se na chvíli zastavit, počítat, plánovat. Michal na místě navrhoval i 1... Kxh6, což se mi úplně nelíbilo a PC to teď potvrzuje při možné variantě: 1... Kxh6 2. Ke4 Kg5 3. Kxd4 Kf4 4. Kc5 Kxf3 5. Kxb5 f5 6. Kxa5 f4 7. b4 Ke4 8. b5 f3 9. b6 f2 10. b7 f1=D 11. b8=D =, protože jsem viděl (samozřejmě i Michal) na propočet jednodušší a zároveň efektní 1... f5!, kdy se bílý pomalu ale jistě začíná dostávat do nevýhody tahu! Po 2. b3 přijde 2... b4, stejně tak na 2. a3 a5 a černý to začíná sbírat!  

Dan výhru však přešel a natáhl 1... d3. V dalším průběhu si hráči správně hlídali pěšcové pasti a dostali se do následující pozice, kde je na tahu černý a kde šance na výhru jedné ze stran jsou prakticky nulové.

Pozice po Kxf6


Stalo se 1... Kb6 2. Kb3??? a i Dan se začal bát o postup.

Kategorie do 14 let letos byla asi nejvyrovnanější, nutno však podotknout, že o hodně slabší než v loňském roce. Velkým finišem si 1. místo nakonec zajistil Ondřej Cach i díky výhře ve vzájemné partii s Matějem Kupsou!

V nejstarších šestnáctkách zaslouženě zvítězil Jakub Cach, který těžil hlavně z největších herních zkušeností z MČR, MČech atd.

Kuba Nešpor zbytečně neriskuje a letos už mu podobná strategie vyjít nemusela, jelikož skončil na 1. nepostupovém místě (5. místo). MČech si zahraje jen díky odmítnutí postupu Vojtou Říhou.

Právě s Říhou prohrál v posledním kole Patrik Feltl, čímž se připravil o medaili i o postup. Pokud bych chtěl být s hrou a přístupem nějakého Poličáka v této kategorii aspoň trochu spokojený, tak bych ukázal právě na Patrika (6. místo).

Poslední kolo rozhodlo o ztrátě postupových nadějí i u Honzy Tulise (7. místo). Stejně jako u Dana Zemana, tak ani teď nebudu moc hodný, protože pozitivní hodnocení se u odfláknutých (chyba se stát může, tohle bohužel není ten případ) rozhodujících momentů hledá jen těžko. Honza Tulis se díky dobré hře po zahájení dostal Patriku Žejdlíkovi na zoubek a ještě v pozici s věží a lehkými figurami mohl na bílého tlačit. Místo toho nelogicky připustil výměny a dostal se do pěšcovky, kde při zobrazeném postavení se o výhru pokouší jedině Žejdlík.

Jen trocha psychologie. V 5. kole hrál Honza daleko tupější pozici s Kubou Simonem, tam si však cennější kameny nechal, nepřešel do pěšcovky a i na hraně rizika ho tam lámal, což se mu nakonec podařilo. Podobně to mělo být i v partii s Žejdlíkem (a v daleko příznivější pozici). Místo toho však přichází přechod do pěšcovky, kdy se bílému muselo ale sakra ulevit. Mezi účastníky letošního finále HD 16 byly minimální výkonnostní rozdíly, hráči, tady konkrétně Honza se však řídí pouze hodnotou ELA (konkrétně situace Simon vs. Žejdlík). Pokud tomu tak není, tak se předem omlouvám, ale u všech jiných důvodů přechodu do takové pěšcovky při znalosti předchozího průběhu a "důležitosti partie" stejně nenajdu nic pozitivního.

Navíc, je to vyloženě špatný plán, když na soupeři vidím nervozitu pramenící z důležitosti partie, špatného průběžného pořadí po hrubé chybě v předchozí partii, která ohrožuje postup na MČech či ubývajícího času na rozmyšlenou, kdy stále reálnějších obrysů nabírá možnost hry ve velké časové tísni (protože i bílý musí na slušnější plán hry v koncovce spotřebovat ještě nějakou tu minutu). Faktory jsem zopakovat musel, jelikož jsem v Kuněticích přišel na to, že ani jeden z našich hráčů takto příliš nepřemýšlí.

No dobře, jsme v pěšcovce. Časově, Honza má cca 17 minut, Patrik okolo 7-8. Černý je na tahu a měl by si být vědom (bohužel jen krátce) důležitosti této pozice, kdy se o remízu snaží jedině černý. Královské křídlo, kde je to 2 proti 3 je potřeba pohlídat, nedostat se mimo čtverec a zároveň nepustit bílého krále do hry na křídle opačném. Pokud by tu Honza přemýšlel více jak 5 minut a ne pouze 2, tak by na to při své výkonnosti rozhodně měl přijít, ta koncovka je trochu náročnější, nikoliv však z kategorie supertežkých.

Po 2 minutovém přemýšlení přišlo 1.g5??? Už ani nevím, jestli Patrik sebral f pěšcem nebo přetáhl 2. f5+ s následným 3. h5, ale to už je jedno. Ano, pěšce na král. křídle je potřeba zablokovat, jediná cesta však vede přes 1... f5! (bílý nemůže vzít, to by mu to tam černý král vybral), tudíž 2. g5.

V připraveném plánu černý musí počítat s tím, že soupeř se bude snažit hrát na výhru přes a pěšce - zkusit to prolomit na opačném křídle a poté ubírat tempa černému králi. 2... Kd6 3. a4 (nyní nejde 3... Kc6 - opouštím čtverec, ani 3... Ke6 pro 4. a5! b5 5. Kc5 a bílý král získává důležitého centrálního pěšce, zároveň si vytváří volňáska a zůstává ve čtverci kvůli černému b pěšci). po 3. a4 bylo tedy nutné mít spočítané tempo králem na d7 či e7 a po 4. a5 přetahem 4... b5 černému vzniká volný krytý pěšec, který hrozí rovněž zdrhnutím. Po 5. Kc5 Kd7 6. Kb4 dochází k opakování tahů.  


Tady jsem se vyřádil na Tuldovi, ale stejných chyb (bez důkladného propočtu, který měl přijít, se dá napsat, až lajdáctví) se na šachovnici i mimo ni dopouštěli a dopouštějí i všichni naši další hráči! Akorát v tomto případě jsem měl partiový materiál!

Kuba Simon měl ve svém prvním finále šance na postup asi nejmenší. Teoretické nedostatky nahrazoval velkou bojovností. Pokud si partie správně vyhodnotí, tak to příště bude určitě lepší!

Chyby našich hráčů ze 70 % nepramenily z teoretické neznalosti, ale z přístupu, kdy je bohužel ani možnost ztráty postupu na MČech (a znovu nemluvím pouze o Tulisovi, ale i o Feltlovi, Zemanovi, Simonovi, Nešporovi a také Pavlíčkovi, který tím ztratil šance na ještě lepší umístění) neodradila od zbrklosti. Pokud se tohle nezmění a hráči nad tím nezačnou více přemýšlet, tak se tím Ginem jednou asi uchlastáme.

Fotogalerie: © Rudolf Doležal

Hrací sál.

Kategorie do 10 let.

 

5. kolo Dorostenecké ligy PDŠS

V popředí hráči kategorie do 14 let.

Polovina účastníků kategorie do 16 let.

Kategorie do 12 let (nejblíže Ročňák - Zeman).

Kuba Cach remizoval s Patrikem Feltlem.

Závěr partie Brejša - Cach vzbudil velkou pozornost!

Kačka Dudlová měla v koncovce Erika Žejdlíka na lopatě, vybrala si však špatné pokračování a prohrála.

Za cenový fond patří do Polabin rozhodně víc jak jeden palec nahoru!

Dan Zeman (černými) v partii s Vítem Brázdou.

Z tváře Lukáše Pavlíčka je znát, že by 6. kolo už i zahájil. :)

Pěkný pohled na většinu hráčů kategorie do 12 let.

Koncentrovaný výkon předvedl Lukáš Pavlíček ve většině partií kategorie do 12 let a z Kunětic si odvezl 3. místo.

Poličští Nešpor s Feltlem se v 6. kole rozešli smírně.

 

 Jan Tulis na on-line šachovnici s Václavem Grundmanem (1/2).

Kačka Dudlová z Ústí nad Orlicí své "účinkování" v letošním finálovém turnaji za úspěšné rozhodně považovat nebude. 

"Vítěz bere vše" - Dominik Řezníček ovládl letošní ročník Dorostenecké ligy PDŠS.

Stupně vítězů Dorostenecké ligy PDŠS 13/14 (zleva 2. Vojtěch Melichar, 1. Dominik Řezníček a 3. Josef Havelka)

Nejúspěšnější hráči Dorostenecké ligy PDŠS 2013/14.

Jakub Nešpor před partií posledního kola finále KP mládeže PDŠS.

Dobrá nálada panovala před posledním kolem v kategorii do 12 let.

Big Chief letošního finále KP mládeže - FM Michal Novotný.

Martin Stoček si v poslední a zároveň rozhodující partii vybojoval vítězství v kategoriido 10 let.

"Dámy a pánové! Vítám vás u hry, jak rozdělit 4 melouny"! :)

Vítězové svých kategorií KP mládeže PDŠS 13/14.

2. místa.

Třetí v pořadí!

Pohled na všechny účastníky! Tak zase za rok! Poděkování patří Rudolfu Doležalovi, který stojí za vznikem těchto representativních fotografií!


Reportáž Ústí nad Orlicí
Fotografie Rudolfa Doležala
Shrnutí PDŠS i s postupy
Výsledky

David Schaffer | Zobrazeno: 6411× | Komentáře (37) | 24.05.2014 | 05:59

Adam Sodomka

Aspoň ta výprava na čechy nebude tak velká. ;-)

25.05.2014 | 17:29

Adam Sodomka

Dá se hodnotit tohle víkendové galapředstavení našich nejstarších mládežníků jinak než absolutním propadákem?

25.05.2014 | 15:34

Starej Tulda

Je na bedně a to je důležitý. Takže gratuluji !

25.05.2014 | 15:21

Leoš Pavlíček

Já jsem zralý na celý karton Ginu . . . To včerejší první kolo jsem ještě za pomoci zlatavého moku rozchodil, horší to je dneska. Lukáš s "rozmyslem" o tah odloží kombinaci (kterou vidí)v partii s Brázdou a následně je bez dámy. A to poslední kolo, škoda slov. Celá partie pod kontrolou a pak to přišlo:-O

25.05.2014 | 15:12

Starej Tulda

To není na Gin, ale na Fernet....

25.05.2014 | 14:55

David Schaffer

Neuvěřitelný hrubky, co tu naši letos hrají...

25.05.2014 | 14:53

Adam Sodomka

Achjo, to zahájení... naši hráči nevědí co hrát.:-/

25.05.2014 | 13:35

David Schaffer

Na naší šachovnici nakonec hraje Grundman s Nešporem.

25.05.2014 | 13:22

David Schaffer

Poslední kolo začíná ve 13:30 hod.

25.05.2014 | 12:46

David Schaffer

V 16 to bude drsný i díky Kubovi Simonovi, který porazil Žejdlíka.

25.05.2014 | 12:06

Adam Sodomka

Takže zase všechno naprd. Jsem ještě zvědavej na postupy v H16, tam to bude boj.

25.05.2014 | 11:56

David Schaffer

Bohužel i Lukáš doútočil. :-( Ztratil dámu za věž a figuru a za nedlouho to položil Tulda a Dan remis.

25.05.2014 | 11:40

Adam Sodomka

V H16 zatím bída. Lukáš by mohl ale zaútočit na první místo.

25.05.2014 | 11:02

David Schaffer

Tak Patrik nakonec taky padl. Nyní na on-linu elitní souboje z kategorie do 16 let opět.

25.05.2014 | 10:09

David Schaffer

Kuba Nešpor dostal naloženo. Lukáš v pohodě přehrál Novotného, který se na závěr nechal matit dámou a věží. Dan Zeman hraje strašně rychle a připravuje se o důležité body. Z jeho partie jsem viděl až koncovku, kde by černými po delším zamyšlení výhru určitě našel, zkuste to vy (ČNT):
B: a2, b2, f3, Kf4, h6
Č: Kh7, f6, d4, a5, b5
Honza Tulis po dlouhém boji právě přehrál Kubu Simona.

25.05.2014 | 09:55

Adam Sodomka

Patrik Feltl to taky stavi naprosto chaoticky.

25.05.2014 | 08:58

Adam Sodomka

Lajdáctví no.

25.05.2014 | 08:33

Adam Sodomka

Tak tohle Nešpor nezvládl. Bylo to viditelné.

25.05.2014 | 08:29

David Schaffer

Na on-linech jsou dva souboje o přední umístění v kategorii do 16 let.

25.05.2014 | 08:11

David Schaffer

Dobré ráno od Labe! Právě snídáme! Dnes máme před sebou ještě 3 celá kola, ve kterých budeme chtít urvat, co nejvyšší počet postupů na MČech a nějaké to medailové umístění. V HD 12 se ve 4. kole konal souboj Zeman - Pavlíček, kde si po boji připsal bod černý. U Dana Zemana byla škoda především partie předchozího kola, kdy ve vyhrané nicméně ostré pozici přenechal výhru Novotnému. V HD 16 se po dobrém začátku zasekl Honza Tulis, naopak 2. místo dělí Feltl a Nešpor. Kuba Simon se ve svém 1. finále zatím hledá, nic však nevzdává. Zkušenosti z turnaje ho jistě zase posunou dále.

25.05.2014 | 07:32

Adam Sodomka

Ruda Jun si velmi dobře vede v H12, žádné dobré vysvědčení pro "starší".

24.05.2014 | 18:31

Adam Sodomka

Jakub Cach si to zatím dává. Zítra důležitá partie Cach - Nešpor. Tulis už to bude mít těžké, procpat se do čtyřky.

24.05.2014 | 17:45

David Schaffer

Dan Zeman přehlídl ve vyhrané pozici protihru soupeře a bohužel prohrál. Lukáš vyhrál, Patrik remis.

24.05.2014 | 14:41

David Schaffer

Partie Zeman - Novotný začne za 5 minut. Ondra Novotný před chvílí dohrál.

24.05.2014 | 13:44

David Schaffer

Zeman, Pavlíček a Nešpor 1. Feltl, Tulis, Simon 0.

24.05.2014 | 12:53

David Schaffer

Aktualizoval jsem výsledky: http://chess-results.com/tnr135208.aspx?lan=5

24.05.2014 | 12:20

David Schaffer

Polabiny vysílají zde: http://www.polabinychess.eu/broadcast/20140524-kpmladez/tfd.htm
My budeme přenášet zde: http://stefanydes.cz/prenos/tfd.htm
Komentuje i Ústí: http://www.sachyuo.cz/?p=7546

24.05.2014 | 12:02

David Schaffer

Tak mi ve 12 začali hrát dřív než jsem šachovnici stačil zapojit. Takže on-line až od dalšího kola. :-(

24.05.2014 | 11:49

Adam Sodomka

Chtělo by to on-line na všech šachovnicích :-P

24.05.2014 | 11:31

David Schaffer

V druhém kole budou na on-line souboje Feltl - Žejdlík P. a Novotný - Žejdlík E. Bohužel budou 2 odkazy na on-line, jelikož Polabiny nemají sériovou šachovnici a nejde na tu naší tedy napojit.

24.05.2014 | 11:26

Pavel Holásek

Dosud se hraje partie Žejdlík - Cach v šestnáctkách.

24.05.2014 | 11:21

Adam Sodomka

Druhý kolo začalo/nezačalo ? Výsledky ? On-line ? :-[

24.05.2014 | 11:16

David Schaffer

Tulis - Nešpor 1:0, Feltl - Simon 1:0, Zeman - Dudlová 1:0, Jun - Pavlíček 1:0. Asi mně někde nesedí barvy.

24.05.2014 | 11:12

Adam Sodomka

Ježdění na šachy a startování přes kabely? Jako bych to už tuhle sezonu parkrát slyšel. Tulda se do toho položil.

24.05.2014 | 10:46

David Schaffer

Dobrý den, hlásím se konečně z Kunětic. Téměř vše už šlape! Ráno jsme měli menší technické problémy, kdy jsme naštěstí ještě v Poličce u benziny se nastartovaly přes kabely a frčely dál (nabrali však 20 min. ztrátu). Účastníkům se ještě jednou omlouváme za cca 15 minutové zpoždění. Na on-linu věží souboj Nešpor - Tulis. Od 2. kola snad zprovozníme i naši 2. šachovnici. Vybrané partie včas oznámím. Vítězstvím v již barvách Poličky se prezentoval před malou chvílí Dan Zeman.

24.05.2014 | 10:16

Pavel Holásek

Budeme si přispívat navzájem. :-P

24.05.2014 | 10:08

David Nespor

Poličské derby Nešpor-Tulis se dá sledovat on-line, odkaz je na stránkách Polabin.

24.05.2014 | 09:35
Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici jedna:

Šachové novinky

left 1 2 3 4 5 6 7 8 9 right

Poslední zápasy

20.03.22

A

Vysoké Mýto

5,5:2,5

27.02.22 B Chotěboř C

6:2

20.02.22 C Lanškroun C
3:2
20.02.22 D M. Trnávka
2,5:2,5

Reporty a události odjinud

Chrudim-Hradec Králové, 5:3
Hodnocení zápasu 3. kola II. ligy.

odkaz |

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

Zázraky se dějí … ale ne dneska
Pavel Holásek o zápase s Poličkou ve 2. lize D.

odkaz |

Soutěže družstev – zahájeno!
Petr Ďoubal o 1. kolech 1. ligy a KP1.

 

 

odkaz |

Plichta s Poličkou
Přemysl Osička o zápase s Poličkou B v KPIIZ.


odkaz |

Řešitelské okénko

Kalendář

Poslední komentáře

[Úvodní kola šachové sezóny 2023/2024]
[ 26.11.2023 - 23:19 ] od David Schaffer
[Propozice FIDE Open Polička 2016]
[ 08.07.2016 - 12:45 ] od Joe9812
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 08:12 ] od David Schaffer
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 07:36 ] od Milan Londin
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 25.01.2016 - 15:24 ] od Jan Petrásek
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 24.01.2016 - 08:05 ] od David Schaffer
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 22.01.2016 - 19:43 ] od Adam Sodomka
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 21.01.2016 - 12:19 ] od Jan Petrásek