nám. Bohuslava Martinů 85

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401

Jakub Půlpán obhájil

Opět na Zelený čtvrtek se v jídelně ZŠ Na Lukách konal Velikonoční turnaj mládeže. Cenový fond letos již 12. ročníku jsme opět vylepšili, tentokrát o poháry pro vítěze obou kategorií a medaile pro nejlepší hráče. Dokonce i dataprojektor byl jištěn funkční tiskárnou. :) Za středeční pomoc s přípravou turnaje děkujeme Janu Tulisovi a Jakubu Simonovi! „Odměnou“ za naši snahu nám byla účast 59 šachistů - kvantitativně nejslabší za poslední 3 roky. Těm, kteří dorazili, ještě jednou děkujeme za účast a doufáme, že si turnaj užili!

Velikonoční turnaj se opět konal pod záštitou náměstkyně hejtmana Pardubického kraje, ing. Jany Pernicové, čehož si velice vážíme. Tradiční bylo i rozdělení do dvou turnajů: ELO a VT, které proběhlo na základě Listiny osobních koeficientů. V samotných turnajích pak hráči hráli pod svým ELO rapid ČR.

ELO turnaj

Do Poličky i letos našel cestu mládežnický reprezentant ČR a čerstvý vítěz 1. ligy družstev dospělých - Jakub Půlpán. Kuba turnaji očekávaně dominoval, jedinou remízu pustil bratrovi a zaslouženě obhájil loňské vítězství! Šachovým kamenům v Poličce skvěle velel i Matěj Půlpán, kterého o půl bodu obral kromě bratra už jen Václav Grundman. 3. místo k naší radosti zůstalo v Poličce, když dobrého losu v závěru 100 % využil Ondřej Švanda!

Honza Tulis prohrál důležité poslední kolo a nakonec z toho byla „jen“ brambora. Turnajový výkon však může hodnotit pozitivně.

Honza Česenek dotáhl slabší rozjezd až v závěru turnaje. Na víc než 5. místo to už ale nestačilo.

Naopak slabší závěr předvedl Kuba Nešpor. Klíčová prohra přišla v 8. kole s Kupsou, která ho tentokrát připravila o přední umístění.

Lukáši Pavlíčkovi kratší tempa moc nevyhovují, na důležitá partiová rozhodnutí si musí nechat více než 2 minuty na hodinách. Takto třeba nedotáhl koncovku s Adamem Švandou či Janem Česenkem, nebo ztratil výhodu (figura) s Vojtěchem Holáskem, kde nakonec dostal i mat.

Ač to tak podle závěrečného bodového zisku (1,5 bodu) nemusí vypadat, velmi dobrý dojem zanechal Adam Švanda. Jeho výkony se v poslední době zlepšují.

VT turnaj

Velmi nás před turnajem zajímalo, zda se podaří poličskému hráči „výkonnostky“ po delší době vyhrát?! Adam mi tvrdil, že Poličák tento turnaj ještě nikdy nevyhrál. To však není pravda, právě jsem prozkoumal můj šachový archiv a v tomto turnaji máme dokonce 2 primáty!  Do skupiny letošních favoritů se bez pochyby řadil i Kuba Simon, který dokonce vévodil startovní listině. Nesehrál špatný turnaj, klíčová však byla partie 6. kola s Jirkou Píšem, kterou prohrál a závěrečná výhra stačila „jen“ na třetí místo. Jirka Píše si náskok v posledním kole pohlídal a na lepší pomocné hodnocení se stal vítězem turnaje před Jakubem Dvořákem ze Svitav.

Výkony dalších našich hráčů byly vzhledem k jejich nasazení tentokrát průměrné až podprůměrné. Nejvíce se mi však ve čtvrtek líbila hra Petra Sotony, Ilony Langrové a Václava Šafáře.