Prenosy

Online

Šachová rozhledna

2700chess.com for more details and full list

Gelerie

Aktuální akce

KP družstev mladších žáků
2.4.2022, Ústí nad Orlicí

výsledky |

Orlická šachovnice + KP dětí do 8 let
9.4.2022, Ústí nad Orlicí

propozice | výsledky |

MČR dětí do 8 let
9.-10.4.2022, Klatovy

propozice | on-line | výsledky |

18. Velikonoční turnaj mládeže
14.4.2022, Polička

propozice |

Partneři

image

 

image

 

Reklama

Kontakty

TJ Štefanydes Polička, z. s.
Luční 367
572 01 Polička
IČ: 49325230
DIČ: CZ49325230
č.ú.: 230199457/0300
datová schránka: udz7bif
e-mail: DSchaffer@seznam.cz

 

Předseda oddílu
Jan Smejkal
tel: 776 361 131
jansmejkalu@seznam.cz

Jednatel oddílu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Administrátor webu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Hrací místnosti
Dům Jordán
Tyršova 34
572 01 Polička

 

Hostinec U Mrštíků
Eimova 58
572 01 Polička

 

SVČ Mozaika Polička
nám. Bohuslava Martinů 85
572 01 Polička

 

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401
572 01 Polička

Do třetice na MČR

Letošní Krajský přebor družstev ml. žáků se po dlouhé době (jestli vůbec někdy) konal už na začátku března, tedy bez pár dní téměř o dva měsíce dříve, než bylo zvykem. Důvod této termínové změny byl prostý. V minulém roce se pořadatel republikového přeboru “vytáhl“ s tím, že kvalitnější ubytování získají družstva, která se dříve přihlásí. Spravedlivé by to bylo jen tedy, kdyby byl čas zaslání přihlášky pro všechny stejný. Letos si však dřívějším konáním přeboru moc nepomůžeme, jelikož pro změnu zatím nikdo nechce republiku pořádat a na ŠSČR je pořád vyvěšena nabídka přihlášek do konkurzu.

Na KP k nám dorazilo 15 družstev, což je počet více než příjemný a hlavně téměř dvojnásobný oproti minulému ročníku (8). Díky velmi dobrému výsledku krajských družstev na minulém republikovém přeboru jsme získali opět 3 postupová místa! Papírové předpoklady hovořily před turnajem jasně: největší šance na postup mají Polabiny, Polička a Hlinsko. Dále se uvidí, kdo tuto silnou trojku může nejvíce zaskočit či ohrozit.

Kvůli organizaci turnaje většinou nestíhám moc sledovat jednotlivá kola, více času jsem si dnes udělal pouze na zápasy s největšími současnými rivaly - Hlinskem a Polabinami.

Úvodní kolo s Ústím se nám celkem vydařilo. Menší kaňkou byla remíza Ondry, který s pěšcem víc zvolil až příliš zbrklý postup, který směřoval do remízových vod. Z 2. a 3. kola jsem neviděl ani jednu partii. Ve 4. kole se dostáváme na 1. stůl, kde nás čeká menší překvapení. V předchozím kole zde totiž Hlinsko přesvědčivě vyprášilo Polabiny 4,5-1,5. My jsme pro změnu byli zpráskáni jako psi. :) 5,5:0,5 je hrozivý výsledek. Vůbec nic se nám v tomto zápase nepodařilo, slabý výkon na poslední šachovnici, jinde chyba v koncentraci a přístupu, či slabá taktika atd. Hlinsko předvedlo velmi dobrý výkon a zřejmě poprvé v této kategorii nás po zásluze porazilo.

V dalším kole přichází na řadu znovu těžký soupeř - ŠK 2222 Polabiny. Hodně rychle prohráváme na posledních 3 šachovnicích, zvlášť na 4. je to nahoru – dolu, což by se Danovi už stávat nemělo. Pěkně však vítězí Míša. Obětuje figuru za 4 pěšce a nakonec staví dámu. Lukáš vítězí v koncovce díky aktivitě svého krále (někdo říká s pěšcem méně?) a Ondra chytá na špek Ludvíka v koncovce lehkých figur, získává 2 pěšce, které potom celkem přesně realizuje. 3-3

Zbylé 2 zápasy vyhráváme shodně 5-1. Hlavně Svitavy dnes sehrály vydařený turnaj a i přes porážku posledního kola od našeho týmu končí na pěkném 4. místě.

Hodnocení hráčů:

Ondra Švanda - spolehlivý výkon na 1. šachovnici, trochu mě mrzí slabší koncentrace v 1. a zejména 4. kole. Na MČR bude držení přední šachovnice jiné kafe, však to dobře víme z minulého roku.

Lukáš Pavlíček - Jediný výrazně slabší moment ve 4. kole, před časovkou to chtělo zjednodušit pozici a průlomem se pokusit útočit na soupeřova krále, který zůstal ve středu šachovnice.   

Michal Simon - vypracoval se v hráče, na kterého je spoleh. Slabší moment přišel bohužel také s Hlinskem, to se však občas stane.

Dan Zeman - slabší spolehlivě poráží, proti herně zkušenějším soupeřům stále zaostává. Je potřeba zpomalit, nadšením a tréninkem se toho dá dohnat…

Adam Švanda - výkony proti nejsilnějším soupeřům se mi tentokrát moc nelíbily. Proti Pěškovi se štěstím remizoval, proti Brázdovi bez odporu prohrál. Stačila by mu i polovina z Ondrova “instinktu zabijáka.“

Ilona Langrová – pokud Ilča výrazně nemákne v teorii, tak moc bodů dělat nebude. Hrubých chyb je až moc. Je nejvyšší čas šachy vnímat trochu jinak…

Na 3. pomocné hodnocení jsme skončili 3. a neobhájili tak loňské i předloňské prvenství. S dnešními výkony na to bohužel opravdu nebylo. Je potřeba do MČR udělat kus práce.

Do turnaje jsme postavili i B tým, které neměl vůbec špatné složení. Bohužel však nemáme 2. dívku, a tak béčko hrálo jen v 5.

Dan Brokl zahrál lehce pod své možnosti. Na 1. šachovnici to neměl lehké, byli tam však 1-2 soupeři, s kterými prohrát nemusel.

Michal Martínek zvítězil pouze nad Šmídem z Chvaletic.

Filip Koumar předvedl nejlepší výkon z týmu. 3,5/6 (družstvo mělo jednou volno) se soupeři nad jeho ratingem je pěkným výsledkem.

Vojta Nunvář - 1 bod je opravdu málo. Do MČR škol by to chtělo daleko více potrénovat a účastnit se turnajů.

Vašík Šafář se zlepšuje turnaj od turnaje. Náš aktivní 7 letý žák uhrál 50% a začíná pokukovat po 4. výkonnostní třídě!

Béčko prohra v posledním kole odsunula na konečné 11. místo.

Foto:

Partie:


Výsledky

David Schaffer | Zobrazeno: 2622× | Komentáře (5) | 01.03.2014 | 22:44

David Schaffer

Milan Londin: Je to přesně tak, jak píšete. Bohužel nemáme lanškrounskou tělocvičnu, kam se hodí míč a děti, které šachy až tolik nezajímají se tam vyblbnou. Zajímavé řešení mají i v Olomouci, kdy se turnaje pořádají pod patronací Přírodovědecké fakulty a místní studentské sdružení připravuje pro děti nejrůznější hlavolamy a logické soutěže ve vedlejší místnosti. Nejjednodušší by bylo naučit děti slušnému chování a nemuseli bychom to tu vůbec řešit. Takhle to vrhá "špatné světlo" na nás všechny.

Nenadané děti samozřejmě časem odejdou, ale přijdou zase další a může to být takový kolotoč. Z vlastní zkušenosti vím, že oddíly naší velikosti si nemůžou jen tak dovolit to selektovat třeba po 2 trénincích. Členská základna by měla mít určitou velikost a hierarchii, a tak se musí pracovat se "vším". I když to není moc efektivní, zdržuje to skupinu jako celek atd. My jsme si mohli dovolit některým začátečníkům "říct NE" až letos, kdy je v Poličce o šachy až nebývale velký zájem (musím to zaklepat). Nejsme Frýdek, kde mají jen ve školkách 300 dětí.

K sobotnímu výkonu Hlinska smekám, družstvo bylo absolutně koncentrované, šlo si za svým cílem. Že by i ostatní kromě Vojty začali doma dělat navíc? Možná i rodiče k tomu přistupují daleko zodpovědněji. Jejich motivace při takto nízkém věku dětí je podle mě na začátku práce s nadanějším žákem snad jedním z nejdůležitějších prvků. Každopádně jsem na vás zvědav na závěrečném soustředění KPDŽ a pak samozřejmě na republikovém kole, kde takto důležitých zápasů určitě sehrajete více. Bylo by fajn mít všechny 3 zástupce v TOP 10, říše snů by byla TOP 5. Naše krajské kolo bylo poměrně dost silné.

05.03.2014 | 13:51

Leoš Pavlíček

Na jednu stranu je příjemné vidět, že na turnaj přijede 15 družstev, na stranu druhou řada dětí připomínala spíš divokou zvěř a mě celkem překvapuje, že budova školy ještě stojí. Celkem dost času během turnaje jsem strávil vyřizováním telefonátů před budovou školy a upřímně řečeno, musel jsem se od budovy poměrně vzdálit, abych vůbec něco slyšel. Určitě by bylo řešení, aby trenéři dětem vysvětlili i základy šachové etiky na turnaji, ono jen učit "matit" zkrátka nestačí . . . Milan Londin: Neberte tuto poznámku ani v nejmenším ve zlém, ale podle mě lví podíl na opravdu excelentním výkonu Hlinska měl celkový sobotní přístup dětí a doprovodu. Vaše děti měly v minulosti, co se týká chování na turnajích, také řadu excesů. To však ani náhodou neplatilo o sobotě v Poličce, co jsem si všimnul já. Hlinsko působilo dojmem soustředěného dobře namazaného soukolí. Nás měl varovat už ten výprask, který jste nadělili Polabinám. Věřím tomu, že kdyby hráči hráli stejně jako v situaci, kdy prohrávali v následujícím kole 0:3 proti Polabinám a skóre srovnali, nebyl by ten pohled na skóre tak děsivý.

05.03.2014 | 12:55

Milan Londin

David Schaffer-souhlasím s vámi,bohužel je to problém všeobecný-určitě jste si za svého působení také všimli,že největší paseku dělají děti,kterým ani o šachy nejde,s tou nejnižší šach.výkonností.Dokáží velmi rychle prohrát a potom se nudí.Nezajímají je ani partie spoluhráčů,šachy jim zatím moc neříkají.Bohudík to mají v rukou také trenéři,aby je co nejrychleji v jejich vývoji pozitivně motivovali a pomohli jim zlepšit šachovou výkonnost.A s těmi dětmi,u kterých to nejde,se rozloučíme buď my ,nebo odejdou od šachu samy,protože je to nebaví.Jinak bych vás chtěl pochválit,věnujete spoustu práce pořádání úspěšných turnajů.Bylo by škoda ,kdyby vás odradila jedna kritika paní vedoucí.Samozřejmě doprovodné osoby dětí by na turnajích měly dohlížet,aby se děti náležitě chovaly,ale věřím,že asi úplně všechno někdy uhlídat nejde.

Adam Sodomka-na papíře prohra vypadá opravdu strašně,ale je nám všem jasné,že neodráží skutečnou výkonnost jednotlivých hráčů-naši se dobře vyspali,v úvodních kolech dobře rozjeli a při zápase nám taky přálo i více štěstí,na MČR to bude určitě vyrovnaný zápas (aspoň doufám ,že ne s obráceným skore)
-s tím,že by pro kraj mohly na další sezonu být 4.místa,jsme doufali už loni,bohužel naše družstvo nepodalo optimální výkon a chyběla mu trocha štěstí,kterého jsme naopak teď v sobotu měli na rozdávání.Snad to vaše i naše přání pro kraj vyjde.

05.03.2014 | 08:54

David Schaffer

Včera jsem to od vedoucí jídelny pěkně "schytal". Prý nemůže uvěřit tomu, že rodiče potažmo vedoucí nechají při své přítomnosti dělat děcka takový bordel! Navíc prý šachisté! Někdo si tam bez dovolení stěhoval lavičky a dokonce "navštěvoval" úklidovou místnost! Běhání po všelijakých chodbách netřeba ani zmiňovat.

Mezi řečí tam na mě prakticky vytasila žlutou kartu. Od Velikonočního rapidu se toho hodně změní. Druhou a možná jednodušší variantou je, se na pořádání podobných turnajů v Poličce vykašlat a za nějakých zhruba 50,- Kč jezdit jinam...

Vedoucí by děti měli mj. učit i chování na šachových turnajích, mnohde s tím mají daleko větší problém než s tím, že jejich svěřenec neumí matit věží.

04.03.2014 | 11:29

Adam Sodomka

0,5:5,5 s Hlinskem byl opravdu šok, ale prohra naprosto zasloužená. Ještě si tedy počkáme na odvetu na MČR ;-) Zde budou hrát všechny tři týmy na umístění v první polovině tabulky, a molhy by tak vytvořit pro příští rok 4 postupová místa z našeho kraje.

03.03.2014 | 09:23
Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici jedna:

Šachové novinky

left 1 2 3 4 5 6 7 8 9 right

Poslední zápasy

20.03.22

A

Vysoké Mýto

5,5:2,5

27.02.22 B Chotěboř C

6:2

20.02.22 C Lanškroun C
3:2
20.02.22 D M. Trnávka
2,5:2,5

Reporty a události odjinud

Chrudim-Hradec Králové, 5:3
Hodnocení zápasu 3. kola II. ligy.

odkaz |

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

Zázraky se dějí … ale ne dneska
Pavel Holásek o zápase s Poličkou ve 2. lize D.

odkaz |

Soutěže družstev – zahájeno!
Petr Ďoubal o 1. kolech 1. ligy a KP1.

 

 

odkaz |

Plichta s Poličkou
Přemysl Osička o zápase s Poličkou B v KPIIZ.


odkaz |

Řešitelské okénko

Kalendář

Poslední komentáře

[Úvodní kola šachové sezóny 2023/2024]
[ 26.11.2023 - 23:19 ] od David Schaffer
[Propozice FIDE Open Polička 2016]
[ 08.07.2016 - 12:45 ] od Joe9812
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 08:12 ] od David Schaffer
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 07:36 ] od Milan Londin
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 25.01.2016 - 15:24 ] od Jan Petrásek
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 24.01.2016 - 08:05 ] od David Schaffer
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 22.01.2016 - 19:43 ] od Adam Sodomka
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 21.01.2016 - 12:19 ] od Jan Petrásek