V krajském termínovém kalendáři se díky jarním prázdninám nyní moc soutěží mládeže nenajde, a tak jsme se v průběhu týdne rozhodli pro vytvoření výpravy na Gillarův memoriál do Brna. Tento žákovský turnaj zahrnoval i další díl jihomoravského seriálu krajského přeboru mládeže v rapid šachu, což je často zárukou kvalitní účasti. Cesta proběhla v pohodě, menší ranní námraza v úseku Bystré - Kunštát se předpokládala. V Řečkovicích jsme sice Orlovnu chvíli hledali, nakonec jsme však oku lahodící sportovní areál našli v časovém limitu (Brno je známé nekompromisním přístupem některých organizátorů k opozdilcům).
To se však nepodařilo všem, a to dokonce ani „domácí“ skupince Lokomotivy Brno vedené Miroslavem Hurtou, která nevěřila mému geografickému „čuchu“, a tak se naše cesty u jednoho panelového domu rozdělily.
Zřejmě nedávno zrekonstruovaný sportovní areál řečkovického Orla byl velmi representativním místem sobotních šachových klání. Kromě prostorné haly pro hráče bylo myšleno i na doprovod, který sledoval medailové snažení českých reprezentantů o úvodním olympijském dni v Soči v propojené restauraci. V areálu “frčelo“ i wi-fi připojení. Hlavním rozhodčím turnaje byl IA Ladislav Palovský, kterému kromě usměrňování velmistrů evidentně nedělá problém ani hledání nejmenších šachistů schovaných pod stolem plným cen. :) Pořadatelé z Durasu Brno tak připravili velmi pěkný turnaj!
Kategorie starších žáků se účastnili Jan Tulis a Patrik Feltl. Oba předvedli solidní výkon, drželi se na předních stolech a umístili se na 6., resp. 8. pozici konečného pořadí. Myslím, že hlavní cíl – zahrát si s méně známými soupeři kvalitní partie, byl splněn. V turnaji zvítězil Radek Zeman z Durasu Brno.
V mladších žácích jsme měli také dva zástupce - Daniela Brokla a Michala Martínka. Dan dal o sobě v Brně pořádně vědět, uhrál 6/7, celkově skončil 4. a v kategorii U12 bral dokonce stříbrnou medaili! Poličský mladík využil dobrého losu, v klíčové partii 6. kola nakonec vyprovodil slabě hrající Richterovou (1566) ze Zastávky. Vítězství měl na šachovnici i s vítězem turnaje – Davidem Němcem z Kuřimi.
V předchozím průběhu následující ukázky Dan správně věnoval zvýšenou pozornost soupeřovu pěšci na f7.
Situace po tahu 16… b5
17. Sxf7+ Kh8.
Nyní přichází klíčová pozice partie, kdy měl náš hráč zahrát 18. Sb3! a nadále rentgenovat slabého černého krále. Souhra lehkých útočících figur je nesmírně důležitá. Partie měla pokračovat zhruba následovně: 18… c4 19. dxc4 Sf6 20. Jgf7+ Kg7 21. cxb5 axb5 22. f4.
O velké výhodě bílého nemůže být pochyb. Bílý však zahrál 18. Dg4 s plánem útoku po h sloupci. Spolupráce lehkých figur však už není taková, jako v předkládané variantě, čehož Němec využil. 18… Db6. 19. Dh4 h6.
Bílý má teď trochu problém s ústupy lehkých figur. Nevychází např. varianta 20. Jxc8 Vaxc8 21. Sd5 Jxd5 22. exd5 Vf4. V partii se stalo 20. Je8!? Sb7 21. Jxg7 Kxg7 22. Jf3 Vxf7 23. Jxe5 Df6 24. Dxf6+ Vxf6 25. Jxd7 Vc6.
V následujícím průběhu Dan za figuru získal i 3. pěšce, ale nejistou technikou a špatným plánem nakonec partii ztratil, o čemž se můžete přesvědčit dole v přehrávači.
Nadprůměrný výkon podal i Michal Martínek, který uhrál 4,5 bodu ze 7 partií a skončil na 19. místě. Škoda jen prohry v posledním kole, mohlo to být ještě lepší. Podobné výkony by časem mohly vést k zisku 3. VT.
Návrat domů proběhl v pohodě, brněnským pořadatelům děkujeme za kvalitně připravený turnaj.
Fotogalerie:
Vlevo poličský Daniel Brokl (autorem posledních 4 fotografií je Radek Strnad)
Partie:
David Schaffer
Dan: Pardon, bráchovi se to však jistě líbilo.