nám. Bohuslava Martinů 85

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401

100

Přesně tolik žákyň a žáků se účastnilo úvodního kvalifikačního turnaje do 14 a 16 let v Mistrovicích. Byl to pro mě menší šok, zejména při představě pozdější tvorby průběžného pořadí KP mládeže těchto kategorií. :) V minulém roce byla celková účast v průměru o cca 30 hráčů menší, hlavně v kategorii do 16 let bylo startujících někdy tak málo, že se někteří pořadatelé obávali, zda Swiss-Manager nasadí vůbec poslední kolo. Teď jich bylo rovných 30. Za 14 dní se tyto kategorie sejdou v Poličce a měli bychom jít pomalu přepočítat židle a stoly do jídelny ZŠ Na Lukách.

Pavel Holásek ve své reportáži správně zavzpomínal na dobu zhruba před 10 lety, kdy všechny kategorie hrály ještě společný kvalifikační turnaj a celkové počty účastníků byly dost podobné. Blízké polohy využili mladíci z nedalekých obcí, na parkovišti stáli i tři minibusy z tradičních mládežnických center. I my jsme vzali celkem „12 ks šachového materiálu“ různého věku a zkušeností. První turnaj si zahrál Matěj Brokl. Dost našich hráčů patří ve svých kategoriích mezi mladší ročníky nebo do nich ještě vůbec nespadá.

Kategorie do 16 let

Zcela zaslouženě zvítězil Vašek Grundman, který v rozhodující partii porazil Pepu Havelku. Vašek je krásným příkladem toho, že je možné se i s pozdějším začátkem „kariéry“ dostat na slušnou úroveň za poměrně krátkou dobu. Kdo nevidí cestu dál a chce to „pomalu balit“, nechť se nechá inspirovat oušťáckým mladíkem. Za Vaškem skončili Patrik Žejdlík a náš Kuba Nešpor.

O dobrém umístění Kuby rozhodla jediná prohra v turnaji (s vítězem). Oddílové spoluhráče udržel na uzdě, i když s Tuldou to bylo tentokrát těsné. 5/7, 3. místo

Velmi slušný turnaj odehrál i Patrik Feltl, který rovněž prohrál pouze s vítězem. Ve 2. kole měl „na lopatě“ Kubu Cacha, mizernou technikou proti dvojici střelců postupně poztrácel tři piky, které před tím pracně vybojoval a nakonec byl rád za remízu, která ho možná v závěru stála lepší umístění. 4,5/7, 5. místo

Drtivým finišem 3/3 se Jakub Simon dostal až na 8. místo v celkovém bodovaném pořadí. Nejlepší výkon si schoval do posledního kola, kdy narazil na účastníka nedávného Mistrovství Čech, Matěje Dolečka z Lanškrouna. Kuba tak v závěru 100 % využil dobrého losu. 4,5/7, 8. místo

Se závěrečným výsledkem určitě nebyl spokojený Honza Tulis, který se nedokázal prosadit proti Vítu Holáskovi a v časovkách ztrácel body s Kubou Nešporem a Patrikem Feltlem. 4/7, 9. místo.

Vůbec prvního turnaje se zúčastnil Matěj Brokl. Úvodní zkušenost určitě dobrá a je jen na něm, jestli příště vylepší 1,5 bodu a 28. místo.

Kategorie do 14 let

Systémem start - cíl zvítězil Ondřej Cach z Polabin! Na pomyslné bedně ho doplnili náš Ondra Švanda a Jan Nešpůrek z Polabin, jehož turnajový výkon byl pro mě takovým nečekaným, ale příjemným překvapením.

V 1. polovině turnaje Ondra předvedl velmi dobrý výkon. Srazila ho až prohra s Honzou Nešpůrkem v 5. kole. Partii jsem bohužel neviděl, jelikož jsem se zrovna občerstvoval a „zakecal“ v hospodě. I přes rychlejší hru Ondra poslední 2 partie vyhrál a zaslouženě bral za 6 bodů 2. místo.

O půl bodu méně měl Lukáš Pavlíček, který tentokrát se štěstím remizoval v 2. kole s Márou Bílkem. Remizovat mohl i v 6. kole s Maruškou Vaškovou, ale z oboustranně špatně vedené partie nakonec odešel poražen právě Luky. 5,5/7, 6. místo.

O tom, že 2 prohry v tak početně obsazeném turnaji jsou až příliš moc, se přesvědčil Míša Simon. Bohužel jsem ani jednu z nich neviděl. Celý bod si nepřipsal ještě ve 2. kole s Adamem Brejšou, kdy našemu hráči zbyl ve věžovce krajní pěšec navíc a lanškrounský mládežník partii v pohodě udržel. 4,5/7, 16. místo

Spravedlivějšího nasazení (pozn.: Dan začínal turnaj s ratingem 1118) nevyužil Daniel Brokl. První dvě kola prohrál. Poté sice i přes nedostatečné využívání času udělal 3,5/4, v posledním kole však narazil na Michala Simona. Dan si však do závěrečné partie vzal většinu výtek k srdci a Míšovi byl dlouho důstojným soupeřem. 3,5/7, 35. místo

Oproti svému nasazení (64. pozice) si výrazně polepšil Petr Sotona a potvrdil tak velmi dobrý dojem z pátečních kroužků. Když více nastuduje základní teorii, může to být už za 14 dní zase o „chlup“ lepší. 3,5/7, 38. místo

Až příliš velké množství hrubých chyb dělá stále Michal Martínek. Typickým příkladem byla partie, kdy po výměně dam by dostal soupeřova krále mimo čtverec a volňasem si došel pro dámu novou. Místo toho však o dámu o pár tahů později přišel a partii ještě prohrál. Chce to řešit daleko více taktických diagramů a podobných chyb se vyvaruje. 3/7, 42. místo

Turnaj se v sobotu vůbec nepovedl Filipu Koumarovi, jehož spotřeba času je sice vzorová, nicméně mu chybí více teoretických poznatků a herní praxe. V poslední době však intenzivněji pracuje a snad se to časem projeví. 3/7, 46. místo

Celkově tedy žádný propadák ani žádná sláva. Každý ví, kde ho nejvíc“ tlačí bota“. Díky všem rodičům za doprovod a pomoc při přepravě našich šachistů.

Fotogalerie:

Kdyby na těch stromech bylo listí....

Ondra Švanda zahrál z Poličáků nejlépe (2. místo)

Tulda nezanedbává pitný režim!

"Dirigent turnaje - Karel Halbrštát, jehož hlavní pomocnou silou byla Katka Šmajzrová

Vidíte ten nápis ELO bodíky zdarma taky?

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.