Prenosy

Online

Šachová rozhledna

2700chess.com for more details and full list

Gelerie

Aktuální akce

KP družstev mladších žáků
2.4.2022, Ústí nad Orlicí

výsledky |

Orlická šachovnice + KP dětí do 8 let
9.4.2022, Ústí nad Orlicí

propozice | výsledky |

MČR dětí do 8 let
9.-10.4.2022, Klatovy

propozice | on-line | výsledky |

18. Velikonoční turnaj mládeže
14.4.2022, Polička

propozice |

Partneři

image

 

image

 

Reklama

Kontakty

TJ Štefanydes Polička, z. s.
Luční 367
572 01 Polička
IČ: 49325230
DIČ: CZ49325230
č.ú.: 230199457/0300
datová schránka: udz7bif
e-mail: DSchaffer@seznam.cz

 

Předseda oddílu
Jan Smejkal
tel: 776 361 131
jansmejkalu@seznam.cz

Jednatel oddílu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Administrátor webu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Hrací místnosti
Dům Jordán
Tyršova 34
572 01 Polička

 

Hostinec U Mrštíků
Eimova 58
572 01 Polička

 

SVČ Mozaika Polička
nám. Bohuslava Martinů 85
572 01 Polička

 

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401
572 01 Polička

Sevřeni

Člověk by ani nevěřil, že je cca polovina listopadu, natož den, v který se před 24 lety dělala v zimních bundách revoluce. Až na občasnou mlhu a jedno chybějící auto jsme se do Ústí nad Orlicí dopravili takřka bez problémů. „Dospělejší“ část družstva využila služeb našeho nejspolehlivějšího (zpáteční 10 minutové zpoždění rychlíku, na který se motorák ve Svitavách rozhodl nepočkat, to jen potvrzuje) nejznámějšího železničního dopravce, „mlaďáky“ jsem pobral autem, což taková výhoda zase nebyla, jelikož místo pojízdné hospody se z auta staly pojízdné potraviny. :)

Do hrací místnosti ústeckého céčka jsme dorazili cca o 10 minut dříve než domácí. Ti však po svém příchodu poměrně rychle a organizovaně místnost přeměnili v „šachové doupě“, ve kterém se dnes odehrály 2 zápasy KP2 - východ (pozn.: druhým hostem byla Č. Třebová B). O tom, proč si hráči Poličky a Ústí dlouhodobě celkem rozumí (pivo, ženy, myšlení), jsem se přesvědčil, až když jsem si zapsal pár nezbytností do hlavičky partiáře a někdo v okolí poznamenal něco ve stylu: „Jó, tohle bude ještě prdel“!

Vysvětlím. Před pár lety (když jsme se vrátili do sokolovny) se řešilo, jak do staronové hrací místnosti poskládáme rovněž 4 družstva v KP2. Pan Stodola tehdy navrhl takové uspořádání stolů, které by soupeře „sevřelo“ do poličských kleští, tj. Poličáci sedí čelem k sobě. Myšlenka to byla dobrá, v Ústí (viz. obrázek) jsem však dnes pochopil, že jsme moc demokratičtí (zajímavá symbolika). :)K samotnému zápasu:

Co se týče prvních dvou šachovnic, tak hodnocení mile rád nechám na Adamovi a Ondrovi v komentáři, jelikož, když jsem se postavil a udělal cca 2 kroky, tak to bylo takové živé domino. Ve stručnosti, Sodík tam zase brzy poslal g5, vznikla typická „Sodíkovina“, která, jak správně poznamenal Pospy, skončí buď 1, nebo 0. Tentokrát však ½, výjimka musí potvrzovat pravidlo.

Ondra zahrál 1. g3 a tam jsem pak viděl jen mlhu (U Tří Mostů, Ústí nad Orlicí, cca 11.00 – 12.30 hod.).

Petr Pospíšil poměrně rychle a asi i bez větší námahy získal figuru za 2 pěšce, zkomplikoval hru a v konečném součtu Láďovi ta figurka prostě a jednoduše chyběla. 

jsem si v zahájení vypomohl jednou z příprav z MČech, pan Smola mi však poměrně rychle ve Skandinávce s Jc3 vybočil. Oba jsme si rošli „na dlouho“ a hráli na opačných křídlech. Pustil jsem h3 za možnou kompenzaci v rozestavení figur na dámském křídle d4, c5 a Jd6. Po 30. tahu přišla nabídka remízy, kterou jsem však po zhlédnutí pozic u Patrika a Lukáše odmítl. Chvíli jsme ještě tahali oboustranně komplikovanou pozici. Když mi po mém odtažném šachu soupeř podal ruku, málem jsem mu ji utrhl. Pozice je podle compu za mě mírně lepší, ale víc by z ní vytřískal asi jen Carlsen.

U Honzy Tulise se hrála taková prazvláštní Dámská indická, kdy náš hráč dobral při výměně na d5 jezdcem a Pavel Kylar 2x odmítl zahrát e4 a vybudovat si solidní centrum. Honza tak získal černými velmi příjemnou pozici, o kterou přišel následujícím blundrem při prohození tahů:

Černý na tahu zahrál cxd4 a po Sxa6 vzdal.

Lukáš si v Aljechince s opačnými rošádami zaútočil na krále. Chtělo to však daleko propracovanější plán. Po výměně dam mu začal pomalu docházet nejet čas, ale i „dech“. Po 40. tahu ztratil pěšce a dostal se do neřešitelných problémů.

U Patrika Feltla z toho nakonec byla rovněž Dámská indická. Rozhodně se však nejednalo o klasickou variantu, natož pak o 15 tahovou záležitost. Pokyn měl pro hru našeho žáka velké uznání, což kromě slov potvrzovaly i pro něj tak typické "grimasy" v partiích, které nemá za "jednobrankovku". Z celého zápasu to bylo střetnutí nejzajímavější a rozhodně by mu slušel i nějaký uveřejněný rozbor jednoho z aktérů. Patrik to hrál poměrně jednoduše, pozici porozuměl a po následující Honzově chybě získal i znatelnou výhodu na šachovnici:


Pozice po 19... exd5.

Přišlo 20. e6? Bílý se snaží využít nejdelší černé diagonály a současné nesouhry težkých figur soupeře k oslabení pěšcového krytu černého krále za cenu "centra snů" pro černého. Obdivuhodné je to také z toho důvodu, že se "toho nebál" a zahrál tak při začínající kisně! 20. exf6 21. Sxg7 e5! V podstatně klidnější popartiové analýze jsme na Honzův návrh zkoušeli i 20...d4, které se líbí i "křemíku", nicméně Patrikův přetah byl ještě lepší. 22. h3 (prakticky jediná možnost bílého).   

Pozice po 22. h3.

Už v partii se Pokyn "bál" silnějšího 22... Jxf2, které má vlastně ten samý význam, který viděl Patrik (izolovaný pěšec) jako 22... Jxe3, navíc s bonusem v podobě krále na f2 (černý se navíc celkem v pohodě rozehrává Vf8, Db7 atd.). V partii se stalo zmiňované 22... Jxe3. Patrik přehlédl 23. Ve1!, kdy už z pozice nic víc nezíská a navíc "zlepšil" postavení bílé věže, o které se do té doby pomalu ani nevědělo. Přišlo 23... Kxg7 24. Vxe3. Černý v tuto chvíli nemá kam spěchat, je ten správný čas na rozehrání těžkých figur, které "smutně" koukají na osamoceného krále. Bohužel se tak neděje a mladý hráč volí, "co nejrychlejšíL cestu k vítězství" - 24... d4? 

Pozice po 24... d4?

I z podobných důvodů přišlo od Honzy před 4 tahy e6. Černý se tlačí do dámy, zapomíná však na to, že pouští bílou věž na 4. řadu, což by v budoucnu nemuselo být nic příjemného. 23. Ve4 Jf6 24. Vh4 Db7 25. Ve1 Dd5 28. Je4 Jxe4 29. Vexe4. Zcela klíčová pozice partie.

Pozice po 29.Vexe4.

Nepříjemná pozice pro černého. Hrozí Dc1 se smrtícími "zásahy" pro černého krále. Při popartiové analýze přišel Pavel Kylar s 29...Kh8, které je asi nejlepší a černý si díky skvělému centru udržuje stále nějaké to plus. Úplně špatně nejsou asi tahy jako Vc7 nebo Vc6, černý však musí úplně stejným způsobem schovat svého monarchu. Patrik si poměrně rychle vybral 29... c4?, což je chyba, která ignoruje možnosti bílé dámy. 30. Dc1 Vd6?? Chyba střídá chybu. Závěrem je pěkná kombinace na černého krále. 31. Qg5+ Kf8 32. Qf5+ Kg7 33. Rxh7+ 1-0

U Pepy Peřiny se hrálo všechno jen ne výměnná španělská. V situaci na diagramu: 

se např. po Sxe7+! dostává do velmi dobré pozice, která se prakticky hraje sama. Náš hráč se však postupnými výměnami „dopracoval“ až do koncovky, kde ztratil pěšce a místo úvahy o remízových šancích, vyměnil poslední pár lehkých figur a přešel do prohrané pěšcovky.Výsledek 2,5:5,5 je tak možná až moc krutý, ale zkušenosti rozhodly zcela ve prospěch soupeře. Podobný výkon (okořeněný o základní sestavu) by v dalším kole proti Ústí nad Orlicí D nějaké body přinést mohl. Z dalších výsledků KP2 V k velkým překvapením moc nedošlo. Dobrý bod vybojovala Dolní Čermná v Žamberku a Jablonné v Lanškrounu. Dle konečného výsledku se zřejmě trochu víc zapotili hráči Moravské Třebové. „Naší cestou“ nešel naštěstí už žádný další poličský tým. Déčko si z Rapidu D přivezlo 3 body za výhru 5:3. Áčko remizovalo v Hradci (s třemi mezinárodními mistry v sestavě) a cenný bod může mít v konečném součtu 2. ligy D velmi důležitou roli.

David Schaffer | Zobrazeno: 2624× | Komentáře (8) | 17.11.2013 | 22:01

Pokyn

V úvodu předešlého komentáře jsem se upsal - tedy ratingově slabšího soupeře...

18.11.2013 | 17:04

Pokyn

Tak ona logika velí jasně, ratingového soupeře porazíš nejčastěji tak, že:
1. si ho dovedeš do koncovky, kde ho utaháš (což nešlo jednak z povahy pozice a zadruhé pro moje "umění" v koncovkách zejména věžových :-D )
2. ho prostě nějak ošidíš... což se stalo8-)
PS: Bohouše jsem se ptal, jestli bych případně mohl nabídnout plichtu (ve chvíli, kdy jsem zjistil, že postup e6 má své mouchy:-D ), po Ve1 a přešlapu d4 jsem si už docela věřil...

18.11.2013 | 17:02

David Schaffer

Pokyn: Dík za Tvůj pohled. V zahájení po vzetí na d5 bys opravdu stál více než dobře. Taky jsem na to koukal. Když to shrnu, tak Patrik ignoroval Tvoji možnou protihru, což je pro mladé hráče typické. Proto s nima ti starší podobné pozice tahají dál. :-)

18.11.2013 | 15:08

Pokyn

Jo a ještě dodám, že závěr bych nenazval kombnačním - prostě mat, resp. s vyšachováním věže. Kdyby ale po Dg5+ černý uhnul na h8, dostal by už kombinační Vkráth7 s matem v dalším tahu. To ale soupeř s králem v ruce na poslední chvíli uviděl.:-)

18.11.2013 | 13:16

Pokyn

Holy: Klika, že Pavel nechodí na poličské stránky, jináč z toho kouká nactiutrhání:-D K mé partii: Chytrým strojem jsem ji ještě neprohnal, pocity jsou přibližně takové, že: v zahájení jsem se mohl vykašlat na napětí, vzít na d5 a hrát proti horšímu bělopolákovi (říká to Holy s Pokym, tak to musí být pravda8-) ). Dále jsem se asi neměl pouštět do "akce" tahem Je5 - měl jsem to spočítané s vícero odbočkami včetně e6? (to jsem v podstatě blicnul, času už moc nebylo)... no a po sebrání jsem zjistil havárii v podobě odpovědi e5, resp.d4 :-O Říkal jsem si ale, že když to na g7 neseknu, tak přiznám chybu a budu tahat blbou pozici bez pěšce s žádnou mlhou... která z toho nakonec vznikla. Na Skobě jsme už drobně posilněni vykoumali, že černý měl místo očividně nevhodného e4 zahrát nějaké Kg8, pak přetáhnout e4!, odstřihnout cestu na královské křídlo a pak bych už asi šance neměl.
Soupeři ale patří poklona za předvedený, s hráčem 1500 jsem se takhle snad v životě nenadřel...

18.11.2013 | 13:13

Pavel Holásek

No, prozatímní analýza U Skoby prokázala, že co hráč, to názor. :-)

17.11.2013 | 22:39

David Schaffer

Pokyn se v tom jistě vyžije víc, ale před chvílí jsem si všiml, že jsem na jejich partii úplně zapomněl, tak to tady dopisuju! :-) Byla by to však velká chyba, jelikož to byla partie asi nejzajímavější a rozhodně by jí "slušel" rozbor v samotném článku. Třeba se Pokyn k něčemu odhodlá. :-)

17.11.2013 | 22:32

Pavel Holásek

Pěkná reportáž! Hodnocení Patrika necháváš na Pokynův epos? - Chtít proti Ústí, natožpak proti Honzovi Smolovi zužitkovat nějakou přípravu, toť idealismus. ;-) - A čekat, že si Pavel Kylar vybuduje solidní centrum, to je už holá utopie! :-D

17.11.2013 | 22:24
Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici jedna:

Šachové novinky

left 1 2 3 4 5 6 7 8 9 right

Poslední zápasy

20.03.22

A

Vysoké Mýto

5,5:2,5

27.02.22 B Chotěboř C

6:2

20.02.22 C Lanškroun C
3:2
20.02.22 D M. Trnávka
2,5:2,5

Reporty a události odjinud

Chrudim-Hradec Králové, 5:3
Hodnocení zápasu 3. kola II. ligy.

odkaz |

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

Zázraky se dějí … ale ne dneska
Pavel Holásek o zápase s Poličkou ve 2. lize D.

odkaz |

Soutěže družstev – zahájeno!
Petr Ďoubal o 1. kolech 1. ligy a KP1.

 

 

odkaz |

Plichta s Poličkou
Přemysl Osička o zápase s Poličkou B v KPIIZ.


odkaz |

Řešitelské okénko

Kalendář

Poslední komentáře

[Úvodní kola šachové sezóny 2023/2024]
[ 26.11.2023 - 23:19 ] od David Schaffer
[Propozice FIDE Open Polička 2016]
[ 08.07.2016 - 12:45 ] od Joe9812
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 08:12 ] od David Schaffer
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 07:36 ] od Milan Londin
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 25.01.2016 - 15:24 ] od Jan Petrásek
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 24.01.2016 - 08:05 ] od David Schaffer
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 22.01.2016 - 19:43 ] od Adam Sodomka
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 21.01.2016 - 12:19 ] od Jan Petrásek