nám. Bohuslava Martinů 85

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401

Bez postupu

Dnes je tomu přesně týden, kdy v Hrdoňově zazněla státní hymna, která zahájila závěreční ceremoniál Mistrovství Čech mládeže HD 12 - 16 2013. V průběhu týdne jsme se vás pomocí reportáže, videa a hlavně komentářů snažili informovat, jak se poličským hráčům mistrovských kategorií daří či naopak. Poličské působení by se dalo shrnout při pouhém pohledu na „tabulku pravdy“, která se nachází uvnitř článku.

Celkově jsme totiž skončili na +1 bodu, což není propadák, ale žádnou díru do světa jsme také neudělali. To by však byl moc jednoduchý komentář.

Nejdříve bych na tomto místě chtěl velmi poděkovat Michalu Novotnému a obzvláště rodině Žejdlíkových, kteří nám při poruše autě na cestě domů, ochotně vzali mládežníky z našeho auta do Hlinska. Díky!

Teď už k šachové části:

Při neúčasti Patrika Feltla byl naším jediným zástupcem v kategorii do 16 let Honza Česenek. V prvních kolech hrál tak, jakoby si byl vědom jedné ze svých posledních účastí v individuálních mládežnických turnajích a určitě se dalo reálně pomýšlet na postup na březnové MČR. Poslední třetina turnaje se mu však nevydařila a zejména prohra v 7. kole s Janem Žilavým byla klíčovým zlomem turnaje z hlediska ztráty postupových šancí. 23. místo, 5/9, výkon 1731.

V „prostřední“ kategorii do 14 let hájili poličské barvy Jakub Nešpor a Jan Tulis. Hráli zde jako starší ročníky 2000 a příští rok je čeká stěhování do šestnáctek. Honza skončil nakonec s 50%, což je papírově určitě pod jeho schopnostmi. Větší počet zkušeností mu chyběl na udržení partie 2. kola s Brejníkem, kdy rozhodovala i Honzova časová tíseň a lepší porozumění pozici v 8. kole, kdy v jasně lepším postavení figur si nalezl do matu. 34. místo, 4,5/9, výkon 1586. I přes slabší start byl nakonec Kuba jediným hráčem, který bojoval o postup na MČR. Asi nejlépe z našich hráčů dokázal využít domácí přípravy, ale i té na místě, která poměrně dobře vycházela. V posledním kole se v „drakovi“ dostal taktéž do velmi pěkné pozice. Výhodu však ztratil a nakonec v situaci, kterou ještě nezažil, vzal remízu, i když před partií dobře věděl, že to pro něj z hlediska postupu nic neřeší. Škoda. 11. místo, 6/9, výkon 1713.

Dva naše hráče a jednoho člena výpravy z Vysokého Mýta jsme měli i v kategorii do 12 let. Lukáš Pavlíček si zajistil místo na MČech díky účasti na loňském MČR v Koutech nad Desnou. V konečném součtu bohužel nepotvrdil a ani nevylepšil své nasazení (15. místo) a skončil uprostřed konečného pořadí. Škoda především partií s Vojtou a Němcovou. 33. místo, 4,5/9, výkon 1311. Michal Simon se kvalifikoval jako krajský přeborník do 12 let. V Hrdoňově chtěl jistě taktéž překvapit, bohužel se mu však nevedlo úplně podle představ. První zkušenost je však velmi cenná a je jen na něm, jestli to bude příště daleko lepší. 40. místo, 4/9, výkon 1266. Dan Zeman si zahrál také své první týdenní Mistrovství Čech mládeže. Kdyby se za ten týden podařilo zlepšit alespoň jeho nepříliš velkou spotřebu času, bylo by to asi jedno z největších pozitiv, které by si z jižních Čech odvezl. Dan toho na šachovnici spoustu vidí, má velmi rychlý propočet, bohužel už ne tak přesný a rád zahraje 1. dobrou možnost, která v sobě skrývá zajímavou zápletku, mnohdy však se špatným koncem. Snad skoro každou partii, kterou jsem viděl (mimo 7. kolo), měl v určité fázi vyhranou. Je vidět, že hra v šachy ho hodně baví a čím dřív se zbaví některých nešvarů, tím rychleji by z něho mohl být poměrně slušný hráč. 53. místo, 3,5/9, výkon 1133.

V Hrdoňově jsme hráli i dopovodné open turnaje. Jediným aspoň trochu spokojeným může být Adam Sodomka, který uhrál 4/8 a výkonem skončil nad hodnotou svého ELA. U některých byl vyloženě „chytrý“ nápad hrát, trénovat a starat se o vše možné.

Fotogalerie:

Jan Tulis vede černé kameny.

Jan Česenek

"Žabák" Michal Simon hledá poloostrov nebo půlku ostrova? :)

Kličko (Tulis) právě zasadil mocný úder Povětkinovi (Pavlíček). :)

Pohled do hracího sálu FIDE Openu.

Lukáš Pavlíček "v práci".

Jakub Nešpor byl největším poličským aspirantem na postup na MČR mládeže.

Adam Sodomka

Jen malá poznámka. V kvalifikačním turnaji mládeže mohou startovat hráči i mimo náš kraj? Neznehodnocuje to trochu výsledky?

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.