nám. Bohuslava Martinů 85

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401

Vánoční turnaj mládeže 2012

Konec světa včera nenastal, a tak se dnes dva dny před Štědrým dnem mohl konat tradiční Vánoční turnaj mládeže ve Svitavách. Jedno z okresních měst Pardubického kraje hostí celkem 105 nadšenců královské hry nejrůznějšího věku. To vše ve 3 kategoriích. Náš oddíl nabídl pořadateli on-line přenos z 1. šachovnice dorosteneckého openu. Tento turnaj se sloučil s turnajem doprovodu a jeho obsazení je tak ještě kvalitnější.

Vánoční turnaj ve Svitavách má již pevné místo jak v kalendáři PDŠS, tak i v tom poličském. Rodiče se před Štědrým dnem rádi zbaví neposedných dětí, děti zase rádi zmizí kvůli posledním předsvátečním úklidům domácnosti. Oddíl zde reprezentovalo celkem 14 šachistů. Společné akce jsou pro mě osobně velmi důležité, jsem rád, když je naše mládež pohromadě. Proto doufám, že na Velikonoční turnaj u nás v Poličce bude omluvenek co nejméně!

Pojďme ale zpět. Do Fabriky se sjelo celkem 105 hráčů, kteří se rozdělili do 3 věkových kategorií. Pojďme si je přiblížit.

Kategorie nejmladších:

Vítězí Tomáš Ludvík z Polabin, který zvládl především klíčovou partii předposledního kola s největším konkurentem na tomto turnaji. Tím byl náš Lukáš Pavlíček, který po delší nemoci (v polovině prosince nemoc sužovala snad polovinu našich mládežníků) opět zasedl za šachovnici a především v závěru turnaje bylo znát, že mu dochází síly a bylo vidět jisté tréninkové manko. Ale i tak slušné 2. místo.

Poličskou hvězdou tohoto turnaje byl Michal Simon, který na posledních turnajích útočil na 3. VT a právě ve Svitavách se mu definitivně po roce závodního hraní vzdala. Michal tak už může shromažďovat munici na boj další. Díky tomu skončil na skvělém 4. místě. Krajská špička ročníků 2002, 2003 je stále ještě vzdálena, ale chce to i dále pokračovat v usilovném a metodicky správném tréninku.

Míša Martínek sice zjistil trochu později, že bez domácího tréninku a hraní turnajů to v této fázi nejde, ale už i on poznává první výsledky svého snažení. Umístění v o něco lepší polovině (16. místo) výsledkové listiny v tuto chvíli odpovídá. Druhou hvězdou poličských v tomto turnaji byl Daniel Brokl. Letošní nováček, se účastnil teprve svého druhého turnaje a právě ve Svitavách si uhrál 4. VT! V úvodním kole zremizoval Marušku Vaškovou a následujícím výsledkovým střídáním jedniček a nul se propracoval až na 19. místo. Letošním nováčkem je i Ilona Langrová. Ilča po 3 měsících základního tréninku získala na tomto turnaji 2,5 bodu a skončila na 28. místě ze 38 účastníků. Jsem velice rád, že jí nedělá problém se účastnit šachových turnajů a do budoucna do ní jako do naší jediné žačky vkládám velké naděje. Ambiciózních dívek jako je ona je na šachových kolbištích jako šafránu a snad jí počáteční nadšení vydrží. Celkově je vidět dobrá práce, kterou v kroužku nováčků od října odvádí Ondřej Schaffer.

Kategorie huberťáků a těch menších:

Označení by i mohlo sedět. Kategorie byla určená žákům 2. stupně ZŠ. Zvítězil v ní polabinský Matěj Půlpán, který využil zaváhání Pepy Havelky a po 7. kole se těšil z lepšího pomocného hodnocení.

Na 5. místě skončil náš Jan Tulis, který prohrál s Grundmanem a Půlpánem. Partii s ústeckým hráčem jsem neviděl, Matěje však mohl zremizovat, kdyby lépe vyhodnotil nepříliš jednoduchou koncovku lehkých figur. Celkově by naši hráči potřebovali více sebedůvěry v podobných partiích. O 5 míst dále skončila Lucka Ambrožová, která právě s Honzou prohrála v posledním kole. Jinak však odehrála slušný turnaj, slabší porážela a silnějším dlouho vzdorovala. Výsledky ze správně nastaveného tréninku, partií za dospělé a ligy dorostu se začínají pomalu projevovat. Hlavně nepolevit. Poslední kolo bylo smolné i pro Kubu Nešpora. Prohra s Grundmanem ho odsunula až na začátek druhé desítky. Tréninkový turnaj však splnil účel pro pozdější pěkný výkon na Českých šachových vánocích 2012.

Kuba Simon byl tak nějak na svých. Většinou je to o poslední partii a Kuba dopadl stejně jako jeho jmenovec z Litomyšle a Lucka. Chybí mi u něj trochu stabilní ničení slabších protivníků. Mezeru v herní praxi sice dohání, ale pořád to není ono. Je potřeba hrát co nejvíc toho, co se nabízí. Hodiny tréninku tak někdy mohou přijít vniveč. Tady to bylo 19. místo – přesná polovina konečného pořadí.

Dodo open (dorostenci + doprovod):

Několika papírovým favoritům vypálil rybník Oušťák Honza Mareš, který v posledním kole využil zaváhání on-line borce Jakuba Půlpána (označení proto, že si polabinský mladík zahrál na naší desce všech 7 kol).

Na 4. místě skončil náš Ondřej Schaffer. Po prohře ve 3. kole to začal ostřelovat pěkně zezadu a dařilo se mu. Papírově nejsilnějším hráčům se sice vyhnul, performance 1866 ujde. V posledním kole s Kapounem trocha štěstí, v nepříznivé koncovce ústeckého hráče utahal a ten by si při 0:00 nejraději utrhl hlavu (i s tím se však na 2x25 minut na rozmyšlenou musí počítat).

Honza Tůma odehrál lehký nadstandard. O 6. místu rozhodlo až poslední kolo, kdy porazil Honzu Pokorného (to má za ty kecy o tom, že se Polička v kategorii dlouho vyhýbala předním stolům :D). Osmý se umístil Petr Pospíšil. V letošní sezóně hraje zatím velmi dobře. Uvolil se k částečné změně repertoáru a je to jedině dobře. Adam Sodomka neodehrál špatný turnaj. Jistě by se jinak motivoval po 2. kole, kdy stál dobře s Macháněm, navíc s výborným časem. Zvyklý na přidávání však začal pozici zjednodušovat a koncovka už se polabinskému mladíkovi zamlouvala. Za 2 body brala Monika Ryšavá 25. místo. U Moniky jsou stále výrazné díry v základní teorii a je potřeba je doplnit, jinak to bude takové nemastné neslané pořad.

Ve Svitavách jsme si především dobře zahráli, předvánoční nemistrovský turnaj se hodí vždy. V lednu přijdou důležitější soutěže, na které je potřeba se důsledně připravit. Nejsou to jen prázdná slova, je potřeba si vážit toho, co mohu hrát. Toho, co je pouze odrazovým můstkem na cestě za růstem vaší šachové výkonnosti.

V novém roce je tak jedním z mých šachových přání to, aby naši mládežníci začali opravdu uvažovat sami nad tím, co pro ně šachy znamenají, jaký cíl je pro ně nejdůležitější a jakými prostředky toho můžou dosáhnout. Tahání za ručičku a neustálé popotahování je k ničemu.

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.