Prenosy

Online

Šachová rozhledna

2700chess.com for more details and full list

Gelerie

Aktuální akce

KP družstev mladších žáků
2.4.2022, Ústí nad Orlicí

výsledky |

Orlická šachovnice + KP dětí do 8 let
9.4.2022, Ústí nad Orlicí

propozice | výsledky |

MČR dětí do 8 let
9.-10.4.2022, Klatovy

propozice | on-line | výsledky |

18. Velikonoční turnaj mládeže
14.4.2022, Polička

propozice |

Partneři

image

 

image

 

Reklama

Kontakty

TJ Štefanydes Polička, z. s.
Luční 367
572 01 Polička
IČ: 49325230
DIČ: CZ49325230
č.ú.: 230199457/0300
datová schránka: udz7bif
e-mail: DSchaffer@seznam.cz

 

Předseda oddílu
Jan Smejkal
tel: 776 361 131
jansmejkalu@seznam.cz

Jednatel oddílu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Administrátor webu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Hrací místnosti
Dům Jordán
Tyršova 34
572 01 Polička

 

Hostinec U Mrštíků
Eimova 58
572 01 Polička

 

SVČ Mozaika Polička
nám. Bohuslava Martinů 85
572 01 Polička

 

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401
572 01 Polička

Prckové v Polabinách

Včera započal nový cyklus kvalifikačních přeborů mládeže. Jako první přišly na řadu „desítky“ a „dvanáctky“, které si daly dostaveníčko v pardubických Polabinách. Místní klub má eminentní zájem na pořádání této první kvalifikace, jelikož se sem snaží nahnat vše, co aspoň trochu umí tahat figurkami. Podobně se však chovají i další oddíly, a tak je z toho na úvod sezóny vždy trochu MISH – MASH. 

Díky tomu jsou kvalifikační body oproti jiným turnajům téměř vždy „proklatě nízko“, asi stejně jako část oděvu jednoho poličského dorostence.

Kategorie HD 10

První turnaj této kategorie byl jen o dvou hráčích, a to o našem Adamu Švandovi a ústecké Kateřině Dudlové. Jinak je tu velká výkonnostní propast v tuto chvíli. Nejdůležitější tak byla partie právě mezi výše jmenovanými. Velké přátelství mimo šachovnici, avšak obrovská rivalita za šachovnicí. Tentokrát to byl Adam, který prohrál, a chvíli mu trvalo, než se s tím vyrovnal. :)

Kategorie HD 12

Tady celkové body nebyly jen tak lehce k mání, i když se prvního turnaje zúčastnilo téměř 50 hráčů. Je zde totiž 10-12 hráčů, kteří kategorii táhnou a jistojistě si to mezi sebou rozdají o postup do finálové osmičky. Na výborném 9. místě skončil Michal Simon, a to považte – za 5 bodů ze 7! Jen tak dál! Míša hraje přesně jeden rok a s Ondrou Schafferem má za sebou kus práce. Stále mi tam chybí daleko více herní praxe. Chce to hrát, hrát a zase hrát! Pak jistě smázne „manko“, které mu stále ještě chybí na Lukáše Pavlíčka a Ondřeje Švandu. Naši dva mladíci, kteří se v Pardubicích mj. připravovali i na MČech do 10 let, tvořili na tomto turnaji prakticky těžko prostupný poličský dvojblok. Oba si na předních deskách uhráli 6/7. Trochu zklamáním pro mě bylo konečné pořadí, kdy všichni naši hráči v této kategorii vyhráli poslední kolo a „stačilo to jen“ na 3. a 4. a 9. místo. Předvedená hra však byla uspokojivější než výsledek.

Nováčky jsme tentokrát nechali doma. Neznamená to, že bychom žádné neměli (ba naopak, letos jsme díky náborovým akcím mohli v Poličce poprvé otevřít jejich nový a samostatný kroužek a to samé platí nově i pro Moravskou Třebovou).

Video:


HD 10
HD 12

David Schaffer | Zobrazeno: 4526× | Komentáře (7) | 04.11.2012 | 23:10

Tulda

Dnešní mládež je zvěř, rok od roku divočejší, shovívavě tolerována rodiči, pedagogy, vedoucími různých kroužků, z kterých děti migrují, mnohdy právě jen z důvodů chování, které všichni přehlížíme a tolerujeme za označením dys funkcí a hyperaktivity. Je to mnohdy lenost nás rodičů, která se určitě v budoucnu vrátí celé naší společnosti. Pozoruji to nejen na šachových turnajích již delší dobu. Ano snažme se najít pro děti prostor pro odreagování po náročné partii, ale také apelujme na dodržování pravidel slušného a ohleduplného chování nejen na šachových turnajích, ale i v běžném životě. Pokud nebudeme dávat žluté a červené karty vlastním dětem při činnostech, kde to pravidla vyloženě vyžadují, tak nebudou za chvíli respektovat pravidla vůbec žádná…..

06.11.2012 | 21:24

Sabol Marian

Pánové! Máte pravdu oba. Pan Bílek v tom, že za své svěřence zodpovídají vedoucí. David Schaffer v tom, že nastavení pravidel je na pořadateli. Jinak je samozřejmě skvělé, že na pořádku v hrací místnosti záleží i některému z rodičů. Většinou to zajímá pouze pořadatele nebo některé vedoucí a rodičům je to většinou jedno.

05.11.2012 | 22:33

David Schaffer

Samozřejmě, že je to především starost pořadatelů! Ti mají připravit co nejlepší podmínky pro všechny hráče daného turnaje! Vedoucí výpravy za své děti odpovídají a mělo by být samozřejmostí, aby je naučili slušnému chování na turnaji! Náš turnaj v Poličce určitě není nejdokonalejší, ale nikdy jsem nedopustil, aby z toho byl takový zvěřinec jako poslední kola tohoto turnaje.

Turnaj rozdělit do více místností někdy jednodušše nelze. Každý pořadatel má podmínky trochu jiné.

05.11.2012 | 20:17

Jarda Bílek

Davide, opravdu zastáváte názor, že pořadatelé mají hlídat např. 80 dětí? S tím nesouhlasím. Já si myslím, že za své děti odpovídají vedoucí výpravy (ať už je to vedoucí kroužku, nebo rodič jednoho z nich). Dokonce to možná bývá i v propozicích (to nevím)? Je pravda, že pořadatel by asi mohl přijít s nějakým opatřením, ale primárně tu zodpovědnost vidím tam, kde ji popisuji.
Abych byl konstruktivní, podle mě je řešení rozprostření do více místností = H10 zvlášť a H12 zvlášť a pak zmiňovaný větší dozor doprovodů. Stejně většinou s větší výpravou jezdí dva vedoucí. Ale možná tu řešíme něco, co nastane jednou za rok. Mě to prostě jen strašně překvapilo a chtěl jsem na ten jev upozornit a vyvolat v nás nějakou reflexi, jestli pro to příště nemůžeme všichni udělat něco navíc.

05.11.2012 | 19:40

Adam Sodomka

Tak ta poznámka o snadných bodech mě opravdu pobavila.:-D:-D:-D Škoda, že ten, kdo není plně spjat s poličských šachem, nepochopí. Jinak video z vyhlášení HD12.

05.11.2012 | 16:16

David Schaffer

Dobrý den, je to přesně jak píšete. Tuším, že před 5. kolem jsem odjel na extraligu družstev dospělých, která se toho času hrála také v Pardubicích a vrátil se až v úplném závěru kola šestého. Pořadatelé klid v hrací místnosti příliš neohlídali, nebo jsem si žádných opatření aspoň já nevšiml.

S hracími prostory je to také jak píšete. Buď je turnaj rozdělen do několika místností (např. Č. Třebová - kdy mají účastníci méně prostoru okolo sebe) nebo jsou to větší zpravidla jídelny (kde je místa dost, ale je to daleko náročnější ohledně hluku v místnosti - např. Polička). U nás v Poličce jsem to v poslední době začal řešit "vyhazováním" neposlušných dětí" na chodby, kam jsem umístil i šachovnice, které se mi pak záhadně při posledním turnaji ztratily, ale to je věc jiná. :-)

Co se týče Polabin, tak je to ještě specifičtější o to, že tu bylo velké množství úplných začátečníků (nováčků) z Polabin, Rapidu Pardubice, Hlinska atd. Ti si samozřejmě potřebovali sdělit první pocity z partií a trenéři je bohužel zatím naučili pouze tahat figurkami a ne, jak se na šachovém turnaji mají chovat.

K naprosto stejné situaci došlo při prvním turnaji i v minulém roce. Řešení, minimálně pro turnaje v Poličce bych měl. Pokud někdo nebude chtít sledovat partie a bude v hracím sále pouze diskutovat, dal bych mu symbolickou "žlutou kartu" a podruhé už bych ho vypakoval přímo z hracího sálu a mohl by se vrátit pouze na partii dalšího kola. Krajské děti na podobné jednání nejsou zvyklé, ale zvyknout by si měly. Vím, že by to chtělo nějaké celoplošné řešení (ve filmu Nevinné tahy zavítaly rodiče do školních šaten. :-D) Většinou "dohrané" děti není moc kam umístit (jedině v Lanškrounu je většinou k dispozici i tělocvična, u nás možná ty chodby za jídelnou) Budu rád i za váš návrh!?

05.11.2012 | 12:57

Jarda Bílek

Dobrý den, přicházím s jedním postřehem. Na krajském šachovém webu se nedá komentovat příspěvky, tak beru poličský web, jako jeden z mála, kde se dá vyjádřit názor. Nevím, jak jste to vnímali vy ostatní, ale to, co se dělo v Polabinách na KP 10 a 12 z hlediska chování dětí a potažmo doprovodů, bylo podle mého názoru naprosto otřesné. Ten kravál ke konci 6. a v průběhu 7. kola H12 byl téměř k nevydržení. A páni vedoucí kroužků a doprovodi si čile diskutovali o bůhví čem (a samozřejmě nahlas, aby překřičeli ten hluk tam), příp. hluku nečinně přihlíželi. Vůbec nechápu, jak v tom děcka – potažmo na prvních šachovnicích - mohli hrát. Beru to jako selhání vedoucích jednotlivých výprav včetně nás jako rodičů. Těžko řešit prostory (a to platí i o jiných lokalitách, např. v Poličce se také hraje ve školní jídelně, v Hlinsku a Lanškrouně je to trochu oddělené, v UO tuším také obvykle jídelna), tak nám nezbývá, než na naše ratolesti více dohlížet. Snad se přes tento můj kritický názor ještě budu moct objevit na mládežnických turnajích PDŠS. Klidné a tiché hře v šach přeji zdar. Jaroslav Bílek

05.11.2012 | 09:59
Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici jedna:

Šachové novinky

left 1 2 3 4 5 6 7 8 9 right

Poslední zápasy

20.03.22

A

Vysoké Mýto

5,5:2,5

27.02.22 B Chotěboř C

6:2

20.02.22 C Lanškroun C
3:2
20.02.22 D M. Trnávka
2,5:2,5

Reporty a události odjinud

Chrudim-Hradec Králové, 5:3
Hodnocení zápasu 3. kola II. ligy.

odkaz |

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

Zázraky se dějí … ale ne dneska
Pavel Holásek o zápase s Poličkou ve 2. lize D.

odkaz |

Soutěže družstev – zahájeno!
Petr Ďoubal o 1. kolech 1. ligy a KP1.

 

 

odkaz |

Plichta s Poličkou
Přemysl Osička o zápase s Poličkou B v KPIIZ.


odkaz |

Řešitelské okénko

Kalendář

Poslední komentáře

[Úvodní kola šachové sezóny 2023/2024]
[ 26.11.2023 - 23:19 ] od David Schaffer
[Propozice FIDE Open Polička 2016]
[ 08.07.2016 - 12:45 ] od Joe9812
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 08:12 ] od David Schaffer
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 07:36 ] od Milan Londin
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 25.01.2016 - 15:24 ] od Jan Petrásek
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 24.01.2016 - 08:05 ] od David Schaffer
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 22.01.2016 - 19:43 ] od Adam Sodomka
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 21.01.2016 - 12:19 ] od Jan Petrásek