Prenosy

Online

Šachová rozhledna

2700chess.com for more details and full list

Gelerie

Aktuální akce

KP družstev mladších žáků
2.4.2022, Ústí nad Orlicí

výsledky |

Orlická šachovnice + KP dětí do 8 let
9.4.2022, Ústí nad Orlicí

propozice | výsledky |

MČR dětí do 8 let
9.-10.4.2022, Klatovy

propozice | on-line | výsledky |

18. Velikonoční turnaj mládeže
14.4.2022, Polička

propozice |

Partneři

image

 

image

 

Reklama

Kontakty

TJ Štefanydes Polička, z. s.
Luční 367
572 01 Polička
IČ: 49325230
DIČ: CZ49325230
č.ú.: 230199457/0300
datová schránka: udz7bif
e-mail: DSchaffer@seznam.cz

 

Předseda oddílu
Jan Smejkal
tel: 776 361 131
jansmejkalu@seznam.cz

Jednatel oddílu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Administrátor webu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Hrací místnosti
Dům Jordán
Tyršova 34
572 01 Polička

 

Hostinec U Mrštíků
Eimova 58
572 01 Polička

 

SVČ Mozaika Polička
nám. Bohuslava Martinů 85
572 01 Polička

 

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401
572 01 Polička

49. Šachové Zaječice

Tradičně o posledním květnovém víkendu se koná v Seči u Chrudimi Mistrovství ČR šestičlenných družstev starších žáků aneb 49. Šachové Zaječice. K MČR je přidružen ještě turnaj dvojic nejmladšího žactva a turnaj jednotlivců v rapid šachu. Naše výprava měla 13 členů, do soutěží jsme poslali 1 družstvo, 2 dvojice a 1 jednotlivce. Po dvouleté odmlce se s námi na Seč zajel podívat i p. Houška. Do Junior centra Seč tentokrát zavítalo i s doprovodem a hosty okolo 600 osob! Cíle před začátkem turnaje byly pro každé reprezentanty našeho oddílu odlišné. Od družstva se očekávalo umístění do 25. místa, dvojice měly bojovat o co nejlepší umístění a hlavně sbírat další zkušenosti a Marek zvolil silný rapid jednotlivců, partie s hráči přes 2000 ELO jsou k jeho dalšímu šachovému růstu nutné.

Adam si vybral být vedoucím šestičlenného družstva, já jsem naopak „koučoval“ naše dvě dvojičky.

1. kolo: TJ Štefanydes Polička – ŠK Řevnice B 5:1
Jako 19. nasazený celek dostáváme soupeře ze spodku startovní listiny. Jediný zádrhelem jsou špatně posazení hráči Řevnic na 4. a 5. desce, po dohodě se začíná hrát znova. Bez problému vítězíme, jediná moje starost byla, se co nejrychleji naučit zacházet s kamerou.

2. kolo: SVČ Most – TJ Štefanydes Polička 2½:3½
Pro druhé kolo, jsme již nemohli čekat lehkého soupeře. Most byl jednoznačně favoritem, nakonec se ukázalo, že jenom na papíru. Základ našeho vítězství pokládá David Sion, který lehce přehrává soupeře na 1. šachovnici. Bod přidává i Petr Pospíšil a v hektické partii i Honza Tulis. V totálně vyhrané koncovce selhává, s 20ti (!!!) minutami na hodinách, Patrik Feltl. Ale i jeho remíza nám naštěstí stačí. Určitě naše nejpovedenější utkání.

3. kolo: TJ Štefanydes Polička – ŠK Spartak Ústí nad Labem ½:5½
Tak tohle byl nářez se vším všudy. Od potupného kanára nás zachránil Petr, jinak to byl zápas na jednu branku. Konečný výsledek mluví za vše.

4. kolo: ŠK Duras BVK Brno – TJ Štefanydes Polička 4½:1½
Zde jsem doufal, že bychom mohli překvapit stejně jako proti Mostu. Bohužel v rekordně rychlém čase dostáváme na budku na posledních třech šachovnicích a je prakticky po zápase. Když remizuje David, není potřeba nic lámat přes koleno, na zbylých stolech proto nabízíme remízy, které jsou přijaty. Když už nic jiného, alespoň jsme ušetřili trochu energie pro důležitější boje.

5. kolo: TJ Štefanydes Polička – ŠK KDJS Sedlčany 4:2
Po dvou prohrách v řadě se tedy vracíme zpátky do reality. Zápas, který bychom měli zvládnout levou zadní, se lehce komplikuje. Petr rychle prohrává a Monika stojí špatně. Ostatní ale svoji povinnost vyhrát zvládají a jde jen o to, aby se už nikde neobjevila žádná hrubka.

6. kolo: TJ Náměšť nad Oslavou – TJ Štefanydes Polička 5:1
V posledním sobotním kole nás čekala ambiciózní Náměšť. Když už nic jiného, chtěl jsem jim to poslední kolo aspoň trochu znepříjemnit. Bohužel jak je tomu běžně, v superrychlém čase prohrává Petr a já už někde z dálky slyším zpívat kanára. David zatím pozici jakžtakž drží i s kvalitou méně a na ostatních stolech se již projevuje ELOvá převaha protihráčů.

Po nějakém čase je to 0:5, avšak David na 1. šachovnici kouzlí a dostává se i se střelcem proti věži do nadějné koncovky. Jeho soupeř navíc hraje dlouho na 10 sekundách, to ho stojí celou partii, protože nakonec prohrává na čas, ovšem už ve velmi špatné pozici.

Nakonec i výsledek 1:5 je pěkný výprask, ale věřím, že v extralize to bude úplně jiný zápas a vše jim vrátíme i s úroky. První den zakončujeme s výsledkem +3 -3 =0, což je v rámci našich možností.

7. kolo : TJ Štefanydes Polička – MUSK MDK Fabryczna 4½:1½
Nejkritičtější utkání, pokud ještě chceme bojovat o slušný výsledek, musíme bezpodmínečně vyhrát. Situace se začíná komplikovat po 5ti minutách, kdy vzdává Honza Tulis, Patrik absolutně nezvládá zahájení a stojí na pokraji porážky a Monika na tom taky není nejlépe.

Postupem času se situace vyjasňuje i na předních stolech. U Honzy Česenka nejdříve počítám s výhrou, poté alespoň s remízou a nakonec stojí v koncovce jasně na prohru. Petr Pospíšil přechází také do horší koncovky a David za mnou přichází, že svoji partii s různobarevnými střelci už nevyhraje. To už na mě bylo moc a říkám, že mě nezajímá jak, ale ať to vyhraje a jdu si pročistit hlavu na záchod. Počítám s porážkou 2:4

Za 10 minut se potkám s Davidem Schafferem, který mě informuje, že Monika dala mat!!! Nevěřím svým uším, okamžitě běžím zase k týmu… Z dálky vidím, že dohrál i Honza Česenek, předpokládám stav 1:2 ve prospěch polského družstva. Patrikovi soupeř v oboustranné časovce a vyrovnané pozici nabízí remízu, kterou odmítám. Petr hraje koncovku 3p x V, kterou za sebe považuje za prohranou a ptá se mě na remízu, také odmítám.

V tu chvíli zázračně vyhrává David a Patrik má již o figuru víc! I Petr pochopil, že to má asi vyhrané a dovedl partii do vítězného konce. A Až při psaní tohohle článku zjišťuji, že Honza Česenek nakonec vydoloval remízu. xD

8. kolo : TJ Bohemians Praha B – TJ Štefanydes Polička 0:6
Zde k nám byl los milostivý, spíše jsem očekával soupeře, který je nasazený před námi. Toho tedy využíváme a poměrně snadno se dostáváme do vedení 4:0. Monika vyhrává až na čas a Honza Česenek dokonce dohrával jako poslední v celém hracím sále.

9. kolo : TJ Štefanydes Polička – Desko Liberec 2:4
Naše cíle jsou splněny, máme 5 výher a vše navíc bude příjemným bonusem. Teď už jsme věřili, že dostaneme někoho z TOP10. Los byl ale proti a přisoudil nám oslabený Liberec, který byl s námi naprosto srovnatelný na všech šachovnicích. (proč nás takový los nepotkal loni :(!)

Šance, dostat se tak do první desítky a překonat tak nejlepší poličský výsledek (11. místo), byla obrovská. Musely by ale všichni podat 100% soustředěný výkon, což se nestalo. Zklamávají hlavně Patrik a Petr, v těchto partiích jsme ztratili celý zápas. Po snadných výhrách Honzy Česenka a Davida Siona je to tedy 2:2.

Honza Tulis stojí celou partii lépe, zde to vypadá ještě nadějně. U Moniky partie se pozice obrací každým tahem, ale jakmile si začala odkrývat svého krále, bylo zle. Honza se mě ptá na remízu, kterou by docílil opakováním tahů, ale pokud chceme vyhrát, nemůžu to přijmout. I tak má Honza pozici, kterou by silnější hráč dokázal bez větších problémů vyhrát.

Honza nakonec s vyhrané pozice dokázal vyrobit jasně remízovou a poté i prohranou. Ve stejný čas položila svého krále i Monika, která dostala mat. Zpětně mě dost mrzí, že jsme nedokázali porazit tým, který měl problémy s Bohemians B a Budějovice B (3,5:2,5) nebo prohrál dokonce MUSK MDK Fabryczna a Mostem B!!! Ale na nás to zjevně stačí….(

Hodnocení jednotlivců:

Sion David 1800 CZE Rp:1912 (7,5/9) – lídr družstva, ale zůstal osamocen. Prakticky jako jediný předvedl „něco“ navíc. Když jsem potřeboval, aby vyhrál, nebyl to pro něj problém splnit (a že jsme těch výher potřebovali). Může litovat jen prohry s Mikešem, kde lacině nastavil kvalitu. David se svým výkonem může být spokojený, ale jen prakticky zopakoval svoji skvělou mládežnickou sezonu.

Pospíšil Petr 1702 CZE Rp:1660 (5/9) – Zde jsem čekal více, ale to se dá říct i o zbylých hráčích. Petr si už musí uvědomit, že už nehraje na zadních šachovnicích nebo se slabými soupeři, kde mu stačilo odtahat partii a vždy vyhrál. Tím, že bude hrát rychle, už rozhodně nikoho neoslní, spíše naopak.

Česenek Jan 1627 CZE Rp:1587 (5/9) – U našeho hosta je to s výsledkem podobné jako u Petra. Porazil jen toho, koho porazit měl. Celkově hrál až moc upracovaně, potřeboval by si trochu půjčit takovou lehčí ruku od Pospyho.

Feltl Patrik 1427 CZE Rp:1439 (4,5/9) – Až na partii s Poláky hrál velmi rychle. Někdy nezvládl zahájení, jindy zase koncovku. První den měl nepřesvědčivý, pak si svůj dojem napravil, ale vše zase pokazil v partii s Libercem, kde měl určitě bojovat minimálně o remízu a ne si nechat vzít figuru.

Tulis Jan 1250 CZE Rp:1334 (4/9) – Zde je to těžké, Honza určitě nehrál zle, ale po nějaké době vždy přijde nějaké nepředstavitelná chyba, kterou ztrácí celou partii. Určitě má ale lepší hospodaření s časem než Patrik. Hodně mu pomohlo letošní hraní v 1.lmd.

Ryšavá Monika 1100 CZE Rp:1085 (2/9) – Monika bojovala hlavně sama se sebou, výsledky družstva prožívala určitě nejvíc (někteří by si měli vzít příklad). Patrie hrál vždy velmi dlouho, vždy končila jako jedna s posledních.

Z celkového vítězství se tedy již po páté v řadě raduje suverén „Zaječic“ Frýdek Místek. Titul mistrů republiky drží dokonce již osmým rokem. Tuto šňůru chtěly přetrhnout Polabiny, které se ale musely spokojit s druhým místem. Určitě ale byly nejdiskutovanějším týmem v celém Junior centru. Bronz brala Vlašim, pro kterou je to historický a jistě i zasloužený úspěch.

Naše 16. místo je sice jedno z nejlepších umístění Poličky v historii, ale důvod k oslavě to určitě není. Díky velmi přijatelnému losu jsme totiž měli na dosah 7. Místo, ze kterého se nakonec radoval Liberec. Sportovně ale musím přiznat, že takové umístění bychom si nezasloužili, protože světlých momentů po celý víkend bylo poskromnu. Těšit nás může akorát fakt, že jsme zůstali druhým nejlepším krajským týmem. Polabiny B totiž doplatily na těžký los, který nás potkal loni.
Hodnocení našich dvojic bude doplněno!

Turnaj dvojic nejmladšího žactva

Letos poprvé jsme postavili dvě dvojičky a to dokonce bratrské. Kluci Švandovy přece jen hrají již o rok déle, a tak se očekával boj v popředí turnaje. U Ulrichů se 100% šachu věnuje jen Tadeáš, Ondrovou prioritou je fotbal v Borové. Ale i tak se od kluků očekávalo umístění okolo jejich nasazení a hlavně další herní zkušenosti, které v tomto věku potřebují.

K hodnocení:

Švandovi - celkové 9. místo je dobré. Kluci spolu můžou hrát ještě příští rok, a pokud Adama budou šachy bavit i nadále a bez problému bude přijímat větší tréninkové dávky (přece jen už jde do 1. třídy), tak výsledek bude za rok jistě lepší. Přece jen letos ještě nezvládal tak dlouhý turnaj a pár lepších nebo i vyhraných partií nedotáhl do vítězného konce. Ondra dosáhl druhého nejlepšího individuálního výsledku na 1. šachovnici, nicméně koncovky s Tomášem Ludvíkem a Erikem Žejdlíkem se mu příliš nepovedly a z následných analýz si snad vzal ponaučení pro příště. Celkově věřím, že to příští rok bude lepší a na Seči v dvojicích dosáhneme velmi slušného výsledku. Chce to jen makat! :)

Ulrichovi – kluci s námi poprvé vyjeli na víkendovou „štaci“ a zvládali to v pohodě. Bez problému zapadli do mládežnického kolektivu a ani holanďany už jim nejsou cizí. :) Když to tak vezmu, tak holanďany vždycky nejlépe začlení nováčky do našeho kolektivu. :D Kluci obhájili své nasazení (22. místo), hned v prvním kole v derby se „Švandíky“ vybojovali jeden cenný bod za výsledek 1:1. Dvojici táhl starší Tadeáš, který se šachu přece jen věnuje více a snad ho i baví. Tadeáš je šikovný kluk, a pokud bude poctivě trénovat, tak nebude problém dohnat „výkonnostní manko“, které má oproti některým dětem z kroužku, kteří kroužek navštěvují déle. I u Ondry bych věřil v bezproblémový výkonnostní růst při pravidelném tréninku, ale zatím vede fotbal, ve kterém se mu daří také.

Na 49. ročníku Šachových Zaječic se nám líbilo. Turnaj jsme si užili, konečně jsme našli dostatečně vyhovující ubytování - sruby, kam naše kroky budou směřovat snad i v dalších letech. Vystoupení našich mládežníků na samotném turnaji nebylo špatné, ale vždy může být líp. Letos nám u družstev po letech přál vynikající los závěrečných dvou kol a bohužel jsme s ním nenaložili, jak bychom měli. Už si ani nepamatuji, kdy jsme na Zaječicích vyhráli poslední kolo, které zpravidla vždy rozhoduje! Na druhou stranu jsme dali příležitost mladým hráčům, obměna týmu musela již bezpodmínečně nastat. Kluci se výzvy nebáli a věřím, že v dalších letech to budou právě oni, kteří náš tým a mládežnický šach v Poličce potáhnou. Na závěr bych chtěl poděkovat Davidu Sionovi za jeho snahu a výkony. Bylo to pro něj poslední „představení“ v mládežnických kategoriích. Role lídra družstva se zhostil přesně podle mé představy a přeji mu hodně úspěchu v dorostenecké kategorii. Tak tedy Zaječice, při jubilejním 50. ročníku, nashledanou!


Fotogalerie: © Zdeněk Cach


MČR šestičlenných družstev
Turnaj dvojic
Turnaj jednotlivců

Redakce | Zobrazeno: 4093× | Komentáře (0) | 10.06.2011 | 16:49

K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici jedna:

Šachové novinky

left 1 2 3 4 5 6 7 8 9 right

Poslední zápasy

20.03.22

A

Vysoké Mýto

5,5:2,5

27.02.22 B Chotěboř C

6:2

20.02.22 C Lanškroun C
3:2
20.02.22 D M. Trnávka
2,5:2,5

Reporty a události odjinud

Chrudim-Hradec Králové, 5:3
Hodnocení zápasu 3. kola II. ligy.

odkaz |

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

Zázraky se dějí … ale ne dneska
Pavel Holásek o zápase s Poličkou ve 2. lize D.

odkaz |

Soutěže družstev – zahájeno!
Petr Ďoubal o 1. kolech 1. ligy a KP1.

 

 

odkaz |

Plichta s Poličkou
Přemysl Osička o zápase s Poličkou B v KPIIZ.


odkaz |

Řešitelské okénko

Kalendář

Poslední komentáře

[Úvodní kola šachové sezóny 2023/2024]
[ 26.11.2023 - 23:19 ] od David Schaffer
[Propozice FIDE Open Polička 2016]
[ 08.07.2016 - 12:45 ] od Joe9812
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 08:12 ] od David Schaffer
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 07:36 ] od Milan Londin
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 25.01.2016 - 15:24 ] od Jan Petrásek
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 24.01.2016 - 08:05 ] od David Schaffer
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 22.01.2016 - 19:43 ] od Adam Sodomka
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 21.01.2016 - 12:19 ] od Jan Petrásek