Prenosy

Online

Šachová rozhledna

2700chess.com for more details and full list

Gelerie

Aktuální akce

KP družstev mladších žáků
2.4.2022, Ústí nad Orlicí

výsledky |

Orlická šachovnice + KP dětí do 8 let
9.4.2022, Ústí nad Orlicí

propozice | výsledky |

MČR dětí do 8 let
9.-10.4.2022, Klatovy

propozice | on-line | výsledky |

18. Velikonoční turnaj mládeže
14.4.2022, Polička

propozice |

Partneři

image

 

image

 

Reklama

Kontakty

TJ Štefanydes Polička, z. s.
Luční 367
572 01 Polička
IČ: 49325230
DIČ: CZ49325230
č.ú.: 230199457/0300
datová schránka: udz7bif
e-mail: DSchaffer@seznam.cz

 

Předseda oddílu
Jan Smejkal
tel: 776 361 131
jansmejkalu@seznam.cz

Jednatel oddílu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Administrátor webu
Mgr. David Schaffer
tel.: 731 012 518
DSchaffer@seznam.cz

 

Hrací místnosti
Dům Jordán
Tyršova 34
572 01 Polička

 

Hostinec U Mrštíků
Eimova 58
572 01 Polička

 

SVČ Mozaika Polička
nám. Bohuslava Martinů 85
572 01 Polička

 

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401
572 01 Polička

Šachy, peníze a trocha talentu

Náš oddíl má 29 aktivních členů starších 15 let a nikdo se nemá k tomu, aby na web umístil nějaký článek, rozbor zajímavé partie ze sezóny atd. Sodík už asi dva týdny „smolí“ reportáž o Šachových Zaječicích. Web nám pomalu odumírá i díky mé neaktivitě, jelikož v posledním měsíci a půl řeším pouze organizační záležitosti ohledně bezproblémového chodu mládežnického šachu jak v Poličce, tak i v našem kraji. Do toho se přidávají ještě studijní povinnosti 3. ročníku bakalářského studia, a tak opravdu nestíhám web aktualizovat, jak je to v průběhu celého roku relativně běžné. Nicméně vše výše uvedené absolutně nesouvisí s tím, o čem jsem se rozhodl dnes psát. Zhruba v posledních 10-ti dnech vyšly reportáže, které mě zaujaly jak na 63plus.cz, tak na nss.cz a týkají se společného tématu - finanční podpory Benedikta Hofírka na cestě za titulem mistra Evropy do 12 let (tak to aspoň líčí jeho tatínek).

Proč mě zaujaly zrovna tyto reportáže? Je to jednoduché, týkají se mládežnického šachu a navíc souvisí s tématem, které teď v Poličce také řešíme, ale nikoho z nás nenapadlo „škemrat“ na webu. Podotýkám, že veškeré zde uvedené názory jsou mým vlastním pohledem na danou problematiku. Benedikt Hofírek je jistě nadaným mladým šachistou, který na svůj věk dosáhl nadprůměrných výsledků. Když jsem poprvé shlédnul reportáž p. Hofírka na 63plus1 a transparentní účet, který byl zřízen pro podporu Benediktova úspěchu na ME, tak ve mně zafungovala jistá „první vlna“ solidarity a možná, kdybych nebyl student, ale úspěšnější podnikatel a měl určité šachové povědomí, tak bych mu tam nějakou tu kačku i poslal. Za posledních 8 let, co se v mládežnickém šachu pohybuji, jsem poznal hodně talentovaných mladých šachistů, ale i těch, kteří si jezdili několik let na turnaje pro poslední místa, poté u nich došlo k nějakému záhadnému „zlomu“ a najednou v leckterých případech překonali i ty na první pohled talentovanější vrstevníky. Poznal jsem také spoustu trenérů a rodičů, kteří při prvních úspěších svého syna či svěřence z něj najednou začali dělat „mistra světa“ a znovu znám i takové případy, kdy takové dítě naopak výrazně polevilo v tréninku nebo v tom horším případě šachy už ani nehraje. 

Po přečtení posledních příspěvků p. Hofírka, jak na jeho blogu, tak i u článku na Novoborském šachovém serveru jsem zcela přesvědčen o tom, že i v tomto případě může tatínkovo místy až přehnané a nadhodnocené líčení synových šachových dovedností a jeho výkonnosti synovi spíše ublížit. Tvrdit, že v současné době jedině jeho syn může dosáhnout na mezinárodním poli výraznějšího výsledku v barvách ČR je asi trochu „mimo mísu“. Benedikt je určitě talentovaným mládežníkem, ale v tuto chvíli pouze ve své kategorii v ČR. Pokud chceme o někom mluvit jako o supertalentu, tak by to měl dokázat především na mezinárodní úrovni a to je dle mého názoru to, co si někteří čeští trenéři a rodiče neuvědomují. Také se domnívám, že je neskutečně těžké vychovat v současných českých podmínkách hráče jako je např. ukrajinský Ilja Nyžnik, ve 14 letech nejmladší velmistr na světě. Mladé velmistry navíc mají i Čína, Rusko, Indie atd.

Veškeré kategorie do 14 let navíc osobně považuji za absolutně nevypovídající o tom, jakým směrem se bude vyvíjet šachová výkonnost a zájem o samotnou hru u toho či jiného hráče v našich podmínkách. Je podle mě zcela zarážející, že p. Hofírek zcela ignoruje trenérské špičky naší republiky a tvrdí, že si se vším vystačí sám. To samozřejmě do určitého momentu lze. Co k tomu stačí? Ze začátku prostě objíždět turnaje, hrát, hrát a zase hrát. Později je velkou výhodou i znalost ruštiny, což může být jedním z hlavních indikátorů Benediktova zlepšení. Dokonce i v našem kraji jsem v minulosti zaznamenal práci některých trenérů s ruskou literaturou a snahu, aby se jejich svěřenci rusky učili a výsledky byly zřejmé. Co si budeme povídat, kvalitní šachová literatura je především ve dvou světových jazycích - angličtině a ruštině. Právě tatínkovo předčítání z monografií od starých ruských mistrů pomohlo mladíkovi brněnské Lokomotivy ke zlepšení a možná ještě chvíli pomáhat bude, ale jen do určité chvíle. Další nezbytnou pomůckou trenéra – amatéra je bezesporu i znalost práce se šachovou databází. Nicméně toto vše určitě nelze dělat dlouhodobě, talentovaný hráč prostě musí spolupracovat s těmi nejuznávanějšími trenéry u nás. Jen ti ho dokážou posunout zase dál. Není to jen o kvalitnějších materiálech, ale co byste vy řekli svému svěřenci nebo synovi, kdyby se Vás v určité pro vás již ne tolik známé pozici začal ptát: „A proč říkáš, že zrovna tady je nejlepší možnost zahrát zrovna takhle?“ atd. „Rve“ mi uši, když někdo říká, že to prostě radí rybka. Navíc se ztotožňuji s názorem, který jsem nedávno někde slyšel nebo vyčetl, že mládežník by neměl mít jednoho trenéra víc než dva roky. Je potřeba neustále získávat novou motivaci. Pan Hofírek se snaží jít ze šachového hlediska zcela „proti proudu“, je dost možné, že se inspiroval u našeho pana prezidenta. Nemám nic proti tomu, dělat určité věci vlastní cestou, nicméně se domnívám, že některé „výkřiky“ v určitých místech překračují i mez zdravého sebevědomí.

Je potřeba nepodlehnout dojmu výjimečnosti Benedikta Hofírka, v taková míře, jak je prezentována jeho tatínkem. Například Jakub Půlpán je sice o rok starší, ale v září 2010 měl hodnotu FIDE ELA stejnou jako nyní brněnský mladík. Navíc Kuba dokázal být v minulosti úspěšný i na mezinárodní scéně. Podobných hráčů je více, např. ve Vlašimi je talentovaným mladíkem Jiří Rýdl, v Rychnově Jan Macháň, v Praze Anaškin Arsenij atd. a nikde jsem nezaznamenal nějakou rozsáhlou prezentaci úspěchů těchto hráčů. Koho zajímá výčet vyhraných „pouťáků“ kdesi v Lobendavě, Vyšším Brodě, Krásné či Bukovci (omlouvám se obyvatelům těchto obcí, jejich názvy byly vybrány téměř zcela náhodně. Najde někdo určitou spojitost těchto míst? :)), tak jak tomu je v blogu Pražské šachové společnosti. Samotnému Benediktovi úspěch samozřejmě přeji a doufám, že bude v budoucnu úspěšným šachistou, nicméně jsem chtěl zareagovat až na přehnanou prezentaci jeho tatínka a spojit to se svým všeobecným pohledem na trénování mládeže.

Na závěr ještě k té jisté spojitosti, o které v úvodu píšu. I my v Poličce máme v letošním roce mistra ČR. A i my se snažíme sehnat finanční prostředky na MEU, které si díky nejnižším finančním nákladům vybral. Ale proč? Někteří jistě připojí názor, že to může být i zbytečné hrát v 8 letech na mezinárodním poli, že daleko užitečnější bude vyrazit v létě třeba do Pardubic, Klatov nebo Starého Města, kde si dotyčný může zahrát také vážné partie, ale se staršími a zkušenějšími hráči, jejichž přínos bude daleko větší. Mám podobný názor, ale na druhou stranu je potřeba si uvědomit něco důležitějšího - nemusí být mnoho šancí, kdy by mohlo být možné zahrát si na mezinárodní scéně a reprezentovat svoji zemi a jednou s hrdostí vyprávět, že jsem se zúčastnil MS, ME nebo MEU mládeže, ať už v kategorii do 8 nebo do 16 let.

Bohužel přístup samotného města Poličky a některých firem mě zklamal. Dotace ve sportovní komisi města se rozdělují prioritně podle masovosti mládežnické členské základny, dle počtu pořádaných akcí a počtu účastníků. Trochu to vypadá, že v našem královském věnném městě nikoho nezajímají celorepublikové nebo krajské úspěchy. Je smutné, když pan starosta na radnici zve kadetky místního volejbalu, které se staly přebornicemi Pardubického kraje (nám rozhodně nejde o nějaké uznání či ocenění, jediným přínosem může být motivace pro děti, že jejich trénink k něčemu je a že nebude špatné v něm pokračovat, jelikož si město jejich výsledků váží) a na prosby ohledně mimořádného příspěvku pro mladé poličské šachisty, kteří budou hrát v příštím roce Extraligu a MEU odpovídá sekretářka Městského úřadu v Poličce. O příspěvku, který dostal celý šachový oddíl při "porcování medvěda" na následující sezónu a jeho porovnání s jinými sporty, kde počet a struktura soutěží není o tolik odlišná, se raději ani zmiňovat nebudu. Není mým úmyslem zde „plakat“, rád bych jen, aby si někteří trenéři a vedoucí úspěšných mládežnických základen v našem kraji vážili mnohdy velmi slušné podpory od jejich města.

David Schaffer | Zobrazeno: 4109× | Komentáře (6) | 07.06.2011 | 22:37

pepa kratky

Velice hezky napsaný článek, jsem velmi podobného názoru.:-)

08.06.2011 | 20:32

David Schaffer

re lfdf: Náš server umožňuje možnost, kdy návštěvník může vystupovat pod určitou přezdívkou k přidání svého komentáře. Jen chci upozornit, že od této chvíle již nebudu tolerovat jakékoli písmenkové kombinace. Buď si najděte přezdívku, pod kterou budete u nás psát nebo piště pod svým jménem. To samé platí i pro kombinaci grtz u minulého článku. "Jestli mohu poprosit věnujme se spíše psaní článků o Štefanydes." - to jste na nás tak upnutý? :-)

Re Jana Londinová: Polička je na tom s nezaměstnaností podobně. Jedná se o hospodářsky slabý region se špatnou dopravní infrastrukturou a ta hrstka úspěšnějších firem šachu zatím příliš "nefandí". Oddíl v minulých letech musel ekonomicky převážně spoléhat sám na sebe. Mám obavu, že i přes zvýšení členských příspěvků (poplatků) bude z hlediska rozpočtu tato sezóna dost náročná. No uvidíme, snad se někdo najde.

08.06.2011 | 08:09

Jana Londinová

lfdf
Psát články o Štefanydes opravdu nebudu :-) a diskutovat s anonymy taky ne. Každý má právo na svůj názor ;-)

08.06.2011 | 07:19

lfdf

Chci se jenom dotázat paní Londinové jak a v čem Benediktovi škodí postoj jeho tatínka.
Jestli mohu poprosit věnujme se spíše psaní článků o Štefanydes.

08.06.2011 | 06:59

Jana Londinová

Dobrý článek. Bohužel, u nás v Hlinsku je to s penězi stejné - co si neseženeme u sponzorů, to nemáme, a vzhledem k vysoké nezaměstnanosti v Hlinsku a okolí a k velmi nízkým platům ve většině zatím fungujících firem ani rodiče děti na tom nejsou nějak skvěle. Město přispělo částkou 3 000 Kč na květnový blicák a to je vše. Jsem moc ráda, že se nám podařilo získat peníze od některých vstřícných firem, jinak bychom nejeli na žádné mistrovství, protože by na to prostě nebylo. Bohužel taková je doba a musíme si na to zvyknout. Chce to vydržet, obejít a oslovit co nejvíce fungujících firem ve městě a okolí a věřím, že sponzoři se určitě najdou.
Jinak musím říct, že postoj Benediktova tatínka je nepochopitelný a jednoznačně klukovi škodí. Holt člověk musí být schopen poznat chvíli, kdy už malý šachista potřebuje víc, než je mu schopen sám dát, a udělat pro něj to nejlepší - sehnat mu kvalitního zkušeného trenéra. Stojí to dost peněz a je to i náročné na čas, ale určitě je to investice, která má význam.

08.06.2011 | 06:10

Vašek

Hezky řečeno.

07.06.2011 | 22:53
Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici jedna:

Šachové novinky

left 1 2 3 4 5 6 7 8 9 right

Poslední zápasy

20.03.22

A

Vysoké Mýto

5,5:2,5

27.02.22 B Chotěboř C

6:2

20.02.22 C Lanškroun C
3:2
20.02.22 D M. Trnávka
2,5:2,5

Reporty a události odjinud

Chrudim-Hradec Králové, 5:3
Hodnocení zápasu 3. kola II. ligy.

odkaz |

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

Zázraky se dějí … ale ne dneska
Pavel Holásek o zápase s Poličkou ve 2. lize D.

odkaz |

Soutěže družstev – zahájeno!
Petr Ďoubal o 1. kolech 1. ligy a KP1.

 

 

odkaz |

Plichta s Poličkou
Přemysl Osička o zápase s Poličkou B v KPIIZ.


odkaz |

Řešitelské okénko

Kalendář

Poslední komentáře

[Úvodní kola šachové sezóny 2023/2024]
[ 26.11.2023 - 23:19 ] od David Schaffer
[Propozice FIDE Open Polička 2016]
[ 08.07.2016 - 12:45 ] od Joe9812
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 08:12 ] od David Schaffer
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 27.01.2016 - 07:36 ] od Milan Londin
[Finále A pro extraligové mládežníky]
[ 25.01.2016 - 15:24 ] od Jan Petrásek
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 24.01.2016 - 08:05 ] od David Schaffer
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 22.01.2016 - 19:43 ] od Adam Sodomka
[Olympiáda dětí a mládeže 2016]
[ 21.01.2016 - 12:19 ] od Jan Petrásek