nám. Bohuslava Martinů 85

Školní jídelna ZŠ Na Lukách
Švermova 401

Polička řádila v Ústí

Již 41. ročník Orlické šachovnice pořádalo druholigové Ústí nad Orlicí. Cestu na turnaj si našlo 101 mladých šachistů! Pohled na naší výpravu přiblíží symbolika okolo čísla 9. Devět mládežníků jsme do Ústí vezli (a také odvezli :D). Ti zde sehráli na mládež netradičních 9 kol. No a Sodík si život osladil devíti, no bystrý návštěvník poličského webu ví. :D

Orlická šachovnice se vrátila do trochu méně prostorné jídelny RIETERU. Organizačně to ovšem pořadatelé zvládli na jedničku. Neřešil se jediný protest, zato hlášení nemožných tahů se těšilo značné popularitě.

Kategorie HD8

V mistrovské kategorii jsme měli tři zástupce a nevedli si vůbec špatně.

Ondřej Švanda se samozřejmě již před turnajem řadil k užšímu výběru kandidátů, kteří by teoreticky měli bojovat o nejcennější kov. Na 2. stole se zdržel pouze dvě kola, jeho bratr Adam totiž porazil Lukáše Pavlíčka a Ondra už do konce turnaje „jedničku“ nepustil. Své soupeře porážel s přehledem, jen tuším, že s Markem Černohousem, v pozici s figurou navíc, jednotahově nastavil dámu. Postavení jeho figur bylo naštěstí natolik dobré, že za nedlouho ji získal zpět a partii vyhrál. Suma sumárum 9/9! a těší mě, že právě Ondra je prvním, komu jsem jako předseda KM předal medaili! :) Další cenné kovy této kategorie jsem předal ještě Eriku Žejdlíkovi z Hlinska a Lukáši Pavlíčkovi ze Svitav.

Adam Švanda - kdyby mi kdokoli před turnajem řekl, že Adam porazí Lukáše Pavlíčka a další z desítek (Černohous, Dudlová, Andrle) a bude bojovat o bednu, asi bych tomu ještě nedokázal uvěřit. On to vše zvládl. V posledním kole měl ještě se třemi hráči shodně 5 bodů. Adam matoval s dámou a věží proti holému králi soupeře. Bohužel předposlední tah před matem nezvládl a partie skončila patem. Je to velká škoda, vezli bychom dvě medaile, Adam by byl totiž třetí. Nicméně 4. místo je také výrazně nad očekávání a pokud ho ta chyba natolik poučila, že byla první a zároveň poslední, tak nemusíme smutnit.

Ondřej Ulrich - tuším, že byl na svém prvním turnaji a vedl si výrazně nad mé očekávání. 5 bodů z 9 partií je moc pěkným výsledkem. Na turnaji se mu dle vlastních slov líbilo a jsem rád, že jeho premiéra byla úspěšná. S 8. místem z 21 účastníků můžeme být naprosto spokojeni.

41. ročník Orlické šachovnice

Předběžná startovní listina slibovala kvalitní souboje! Do Ústí byli přihlášeni mj. oba Půlpáni, Jan Macháň a další ELIsté. Vysoko byl nasazen i náš David Sion. Davidovi jsem věřil, na všechny zmíněné soupeře výkonnostně má a na šachovnici moji dnešní i páteční úvahu potvrdil. Stal se tak druhým poličským šachistou (ještě Petr Červený), který Orlickou šachovnici vyhrál! Gratuluji!

Patrik Feltl jel napravit dojem z loňského neúspěšného výsledku. Určitě se mu to povedlo. 13. místo při performance 1449 je velmi slušné. Jen tak dál!

Honza Tulis – k výkonu na turnaji by se dalo napsat to samé, co u Patrika. Také porážel papírově slabší, bohužel proti ELIstům se již tak nedařilo. Nicméně neměl žádná ořezávátka. Nakonec o půl bodu méně než Patrik. Asi ho trochu mrzí minimálně neobhájení loňského 3. místa v mladší kategorii, ale to není tak důležité. Pokud vydrží s tréninkem tak za nedlouho budou S Patrikem a Ondrou lídry našich postupně se obměňujících družstev. 18. místo při performance 1424.

Josef Peřina - pryč jsou doby, kdy Pepa končil na chvostu konečného pořadí. Jak často říkám, skoro každý si tím projde a je jen na něm samotném a jeho přístupu, jak to bude trvat dlouho. Během několika posledních turnajů mi dokázal, že nad pozicí dokáže přemýšlet a plnohodnotně využívat čas, což se mu vrací v bodech a postavení v konečném pořadí. Určitě mu výrazně pomáhají i úterní nadstavbové tréninky, snad i doma se na literaturu nepráší. 27. místo, 5/9. Performance 1256, ale může to být trochu zkreslené. Ověřím, jestli mu 3. VT vyšla.

Monika Ryšavá - 4 body, 54. místo. I s Moničiným výkonem jsem spokojený. Uhájila nedávno uhranou 4. VT a s výsledkem byla sama spokojená.

Tadeáš Ulrich – 2/9, 77. místo. První rok bolí. Je to často o tom, jak se mládežník dokáže s vysokým počtem proher srovnat. Poznal jsem už mnoho případů, kdy šach někteří kvůli nim opustili. Tadeáš to ovšem bere sportovně. Vůbec není žádným antitalentem, přesně naopak. Na kroužku je z nováčků ještě s Jakubem Simonem nejaktivnější a trénink ho baví. Nebude to trvat již dlouho a výhry budou převažovat. Příští sobotu ho v Třebové čeká výrazně lehčí turnaj desítek.

Později doplním i partiové ukázky ze hry vítěze 41. ročníku Orlické šachovnice – Davida Siona.

Fotogalerie: více fotografií naleznete na facebooku

Ondřeji Ulrichovi se první turnaj vydařil!

Ondřej Švanda - přeborník Pardubického šachového svazu do 8 let!

David Sion - vítěz Orlické šachovnice 2011!

S Patrikem není snadné navázat oční kontakt. :D Raději se dívat jen na šachovnici. :)

Povinné, leč nelehké vítězství v zápase proti Kunvaldu
Ivo Prax o zápase 4. kola KP IIV proti Kunvaldu, který byl i s velmistrovskou účastí!

odkaz |
Sokol Lázně Bohdaneč : Rapid F + DDM Přelouč 4,5 : 0,5
Josef Sekyrka o zápase 5. kola KSZ.

odkaz |

KP II – východ – 4.kolo
Jaromír Glöckner shrnuje 4. kolo KP II východ PDŠS.

odkaz |

3. kvalifkační turnaj KPJ
Lubomír Šilar hodnotí 3. kvalifikační turnaj KPJ mládeže v Pardubicích.

odkaz |

2. kvalifkační turnaj KP jednotlivců
Zdeněk Sojma o moravskotřebovské účasti na 2. kvalifikačním turnaji KPJ mládeže v Pardubicích.